۵۰ درصد بیماران خودایمنی از افسردگی رنج می برند

به گزارش آرمان زنان به نقل از مهر از مدیسن نت، محققان بریتانیایی با بررسی بیش از ۱۸۰۰ بیمار دریافتند که بیش از نیمی از آنها به ندرت یا هرگز علائم سلامت روان خود را به پزشک خود گزارش نکرده اند. این می‌تواند به این معنی باشد که دامنه سلامت روان و علائم عصبی بسیار گسترده‌تر از آن چیزی است که گزارش شده است.

دکتر «تام پولاک»، یکی از نویسندگان این مطالعه از دانشگاه کمبریج، گفت: «مدتی است که می‌دانیم ابتلاء به یک بیماری خودایمنی سیستمیک می‌تواند بر سلامت روان فرد تأثیر منفی بگذارد، اما این مطالعه تصویر شگفت انگیزی از گستردگی و تأثیر این علائم نشان می‌دهد.»

پولاک افزود: «همه افرادی که در مراقبت‌های بهداشتی با این بیماران سروکار دارند باید به طور معمول در مورد سلامت روانی آنها سوال کنند و بیماران باید بدون ترس از قضاوت صحبت کنند.»

برای این مطالعه، محققان ۱۸۵۳ بیمار مبتلا به بیماری‌های روماتیسمی خود ایمنی مانند لوپوس و آرتریت روماتوئید را مورد بررسی قرار دادند. از آنها در مورد علائم عصبی و روانپزشکی سوال شد. محققان همچنین نزدیک به ۳۰۰ پزشک را مورد بررسی قرار دادند که عمدتاً روماتولوژیست، روانپزشک و متخصص مغز و اعصاب بودند و با ۱۱۳ بیمار و پزشک مصاحبه کردند.

محققان در مورد خستگی، سرگیجه، اضطراب و افسردگی سوال کردند.

آنها دریافتند که ۵۵ درصد از بیماران افسردگی، ۵۷ درصد اضطراب، ۸۹ درصد خستگی شدید و ۷۰ درصد اختلال عملکرد شناختی، یعنی مشکلات تفکر و حافظه را تجربه کردند.

محققان دریافتند که بیماران اغلب تمایلی به گزارش مشکلات روانی خود ندارند، زیرا می‌ترسند که مورد انگ قرار بگیرند.

لطفاامتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *