نشانه‌های افسردگی شدید را بشناسیم/ افسردگی نقابدار چیست

به گزارش سلامت نیوز ، فربد فدایی، در گفتگو با رادیو سلامت با بیان اینکه در افسردگی شدید فرد باید حداقل ٥ نشانه از ۹ نشانه را داشته باشد، افزود: خلق افسرده، لذت نبردن از امور لذت بخش زندگی، کاهش تمرکز، احساس بی ارزشی، اشتغال فکری در مورد مرگ، گاه فکر خودکشی، اختلال در خواب، اختلال در اشتها و فقر تفکر از نشانه‌های افسردگی شدید است.

وی ادامه داد: نشانه‌های افسردگی، باید حداقل دو هفته به طول انجامد. فرد افسرده با معاشرت و مسافرت، احساس خوشحالی نمی‌کند.

این روانپزشک درباره ارتباط میان فرافکنی و افسردگی ادامه داد: خیلی وقت‌ها فرد افسرده، افسردگی خود را فرافکنی می‌کند به عنوان نمونه فکر می‌کند همه چیز غم انگیز است. دیگران هم غصه دار هستند. حتی طبیعت.

وی درباره درمان افسردگی تاکید کرد: درمان افسردگی برحسب نوع افسردگی مشخص می‌شود. در همه انواع افسردگی، دارو درمانی و مشاوره مؤثر است. در افسردگی شدید، دارو درمانی خط اول درمان است. اگر افسردگی آنقدر شدید باشد که فرد فکر خودکشی یا اقدام به خودکشی داشته باشد، استفاده از تشنج برقی هم توصیه می‌شود.

فدایی با بیان اینکه افراد افسرده با دیگران احساس همدردی می‌کنند، گفت: فرد افسرده، احساس می‌کند که نمی‌تواند در شرایط – مشکلات خانواده – تغییر ایجاد کند و دچار نوعی درماندگی شده می‌شود.

وی در خصوص افسردگی نقاب دار، افزود: یعنی فرد زیر نقاب خوشحالی، احساس رضایت و شادی، افسردگی خود را درمان می‌کند؛ البته این به صورت ناخودآگاه پیش می‌آید.

این روانپزشک درباره ارتباط خودکشی و افسردگی گفت: ۸۰ درصد از موارد خودکشی، ناشی از یک اختلال روانی است و ٥٠ درصد از موارد خودکشی که منجر به مرگ می‌شود، ناشی از بیماری افسردگی است.

فدایی با بیان اینکه افسردگی یک اعلام خطر است، اظهار کرد: این فرد ممکن است در معرض خودکشی هم باشد. افرادی که قصد خودکشی دارند. بارها به روش مستقیم و غیرمستقیم مطرح می‌کنند. خانواده‌ها این علامت‌ها را جدی بگیرند.

لطفاامتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *