این بیماری کودکان ایرانی را تهدید می‌کند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس:خواب موهبتی بی نظیر از سوی خداوند مهربان برای موجودات مختلف جهان است. خواب کامل و با کیفیت باعث رشد جسمی و روحی موجودات به ویژه انسان می‌شود و کمبود خواب نیز صدمات جسمی و روحی زیادی بر انسان تحمیل می‌کند.

خواب در کودکان و دوران کودکی نیز از اهمیت بسزایی بر خوردار است و خواب کامل و با کیفیت زمینه ساز و سد محکمی برای تامین سلامت و مقابله با بیماری هاست.

سعی کنید برای کودکان یک برنامه خواب منظم ایجاد کنید. زمان‌های خواب و بیداری را هر روز در یک ساعت مشخص انجام دهید تا بدن کودک عادت کند

مطمئن شوید که محیط خواب کودک شما آرام و تاریک است. استفاده از پرده‌های سنگین یا لوازم خواب محافظتی می‌تواند به کودک کمک کند تا در خواب بهتر غرق شود.

قبل از خواب، به کودکان فعالیت‌های آرامش‌بخشی مانند خواندن کتاب یا گوش دادن به موسیقی آرامش‌بخش بپردازید. این ممکن است به کودکان کمک کند تا کمی آرامتر و آماده برای خواب شوند.

قبل از خواب، سعی کنید استفاده از تلویزیون، تبلت و گوشی‌های هوشمند را محدود کنید. نور آنها ممکن است قابلیت بیداری کودک را افزایش دهد و باعث مشکلات خواب شود.

فعالیت بدنی منظم در طول روز می تواند به کودک کمک کند تا خستگی کند و بازده خواب را افزایش دهد. مطمئن شوید که فعالیت‌های بدنی کودک در ساعت‌های نزدیک به خواب نیست.

البته در صورتی که مشکل خواب کودک شما پافشاری دارد و راه حل‌های بالا کارآمد نیستند، بهتر است با پزشک یا متخصص کودکان مشورت کرده و راهنمایی حرفه‌ای دریافت کنید.

شبنم جلیل القدر،دبیر انجمن پزشکی خواب ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ما«درباره اختلال خواب در کودکان» با بیان اینکه متاسفانه شیوع اختلالات خواب در کودکان و نوجوانان ایران بسیار بالا است، ادامه داد: شیوع اختلالات خواب در کودکان طبق مطالعات انجام شده در کشورمان و در استان‌های مختلف بالای 50 درصد است؛بنابراین لزوم توجه ویژه به مشکل خواب بچه‌ها جدی است .

وی عنوان کرد: به ترتیب شیوع اگر بخواهیم بگوییم شایع ترین مشکل خواب بچه‌ها، داشتن عادات غلط خواب و مشکلات فرهنگی است که در خانواده‌ها داریم و این باعث می‌شود که بچه‌های ما از نظر کمی وکیفی و از نظر ساعات خواب و بیداری شان منطبق با استانداردهایی که متناسب با سن تقویمی‌شان است نخوابند.

این استاد تمام دانشگاه ابراز داشت:اینکه کدام یک از بیماری‌های خواب شایع است؛ به ترتیب بی خوابی، مشکلات پاراسومنیا، مشکلات اختلال ریتم سیرکادین و بیماری‌های تنفسی در خواب است و در نهایت ممکن است دلیل بد خوابی کودکان، پر خوابی آنها باشد.

وی اضافه کرد: پس از آن ابتلا به بیماری‌ها باعث می‌شوند بچه‌ها دچار اختلال خواب شوند. به عنوان مثال کودک به بیماری دیابت ممکن است بیش از 80 درصد مشکل اختلال خواب داشته باشد.

جلیل القدر اظهار کرد: در هر طیفی چه کودک کم بخوابد و چه زیاد بخوابد و یا خواب کودک کیفیت مناسب نداشته باشد این اختلال خواب می‌تواند روی سیستم ایمنی، قلبی _عروقی، هوش کودک، مغز، عملکرد و شناخت، فعالیت تحصیلی و میزان موفقیت در سنین بزرگسالی وی تاثیر بگذارد.

دبیر انجمن پزشکی خواب ایران گفت:در نهایت باید گفت که اگر به بهداشت خواب کودکان دقت نکنیم از نظر جسمی، تکاملی، بچه‌های ما در معرض خطر خواهند بود.

لطفاامتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *