آلاینده های سمی هوا عامل تحریک حملات آسم در کودکان

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر از هلث دی نیوز، گروهی از محققان دانشگاه ایالتی واشنگتن گزارش می‌دهند که محل زندگی کودک- به عنوان مثال، نزدیک کارخانه‌ها یا بزرگراه‌ها- تأثیر زیادی بر میزان قرار گرفتن آنها در معرض این سموم دارد.

«سولماز امیری»، سرپرست این مطالعه و محقق کالج پزشکی دانشگاه واشنگتن، گفت: «این تنها یک آلاینده نیست که می‌تواند با پیامدهای آسم مرتبط باشد. این مطالعه انواع و ترکیبات سموم هوا را که ممکن است با علائم آسم مرتبط باشد، بررسی کرد.»

مطالعات قبلی در مورد این موضوع فقط بر روی چند عنصر سمی هوای آلوده متمرکز شده بودند، اما امیری گفت که تیم او از قدرت هوش مصنوعی برای بررسی طیف وسیعی از سمومی که توسط کودکان در محله‌های مختلف تنفس می‌شود، استفاده کردند.

در مجموع، اثرات ۱۰۹ آلاینده هوا بر کودکان مبتلا به آسم مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. نمونه‌ها توسط آژانس حفاظت از محیط زیست در محله‌های اطراف ۱۰ مدرسه ابتدایی جمع آوری شد.

داده‌های این نمونه‌ها با داده‌های بهداشتی هر یک از مدارس در مورد علائم آسم مانند سرفه، خس‌خس سینه، مشکل در تنفس و نیاز به استفاده از دستگاه تنفسی مقایسه شد. داده‌ها در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰، قبل از شروع قرنطینه‌های دوران همه‌گیری کووید گرفته شده است.

سه آلاینده به ویژه برای تحریک علائم آسم در کودکان کلیدی به نظر می‌رسد: تری کلرواتان ۱،۱،۱، ۲- نیتروپروپان و ۲، ۴، ۶ تری کلروفنل.

به عنوان مثال، تری کلرواتان ۱،۱،۱ حلالی است که اکنون در صنعت استفاده می‌شود، اما قبلاً در پاک کننده ها و چسب‌های خانگی یافت می‌شد. ماده شیمیایی دوم یک افزودنی به رنگ‌ها و سایر پرداخت‌ها است و سومی یک عامل ضد عفونی کننده و ضد کپک است که در دهه ۱۹۸۰ ممنوع شد اما ممکن است هنوز در محیط وجود داشته باشد.

لطفاامتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *