7 نکته برای زنان مبتلا به دیابت ؛ کنترل دیابت بارداری

دیابت بارداری چیست؟ پیش دیابت چیست؟

دیابت می تواند مشکلاتی را دردوران بارداری برای زنان و نوزادان آن ها ایجاد کند. عدم کنترل دیابت در دوران بارداری، احتمال ایجاد نقایص مادرزادی و سایرمشکلات را برای کودک افزایش می دهد.همچنین می تواند عوارض جدی برای مادران بوجود آورد.

مراقبت های بهداشتی قبل و در طول بارداری می تواند به جلوگیری ازتقایص مادرزادی و دیگر مشکلات سلامتی کمک کند.

درباره ی دیابت

دیابت یک بیماری متابولیکی است که سبب افزایش قند خون می‌شود. هورمون انسولین، قند را از خون به داخل سلول‌های بدن منتقل می‌کند تا بدن بتواند آن را ذخیره کرده و یا برای انرژی آن را صرف کند. در این بیماری، بدن شما انسولین کافی را تولید نکرده و یا نمی‌تواند به ‌طور مؤثر از انسولینی که تولید کرده برای تامین انرژی استفاده کند.

انواع دیابت

سه نوع رایج دیابت عبارتند از:

دیابت نوع 1: پانکراس (لوزالمعده) انسولین تولید نمی کند یا به مقدار بسیار کمی تولید می کند که بدن نمی تواند از قند خون برای تامین انرژی استفاده کند.

دیابت نوع 2: بدن یا انسولین بسیارکمی تولید می کند یا نمی توان از انسولین تولید شده برای تبدیل قند خون به انرژی استفاده کند. در برخی موارد دیابت نوع 2 را می توان با یک رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم کنترل کرد.

دیابت بارداری : در زنان بارداری اتفاق می‌افتد که قبل از آن هیچ گاه دیابت نداشته‌اند. هورمون‌های انسداد انسولین تولید شده توسط جفت، باعث بالا رفتن قند خون در دوران بارداری می‌ شود. به‌طورکلی، دیابت بارداری به دودسته تقسیم می‌شود:

کلاس A1 برای توصیف قند بارداری که می‌توان آن را تنها از طریق رژیم غذایی کنترل کرد، استفاده می‌شود.

کلاس A2 برای توصیف دیابت بارداری استفاده می‌شود که در آن از انسولین یا سایر داروهای خوراکی برای کنترل این بیماری استفاده می‌شود.

هرساله 2 تا 10 درصد از بارداری ها در ایالات متحده تحت تاثیر دیابت بارداری قرار می گیرند.

در زنانی که دیابت بارداری دارند، مهم است که پس از زایمان به ورزش و رژیم غذایی سالم ادامه دهد تا از ابتلا به دیابت نوع 2 جلوگیری کنند یا آن را به تاخیر بیاندازد، همچنین باید قند خون خود را هر 1تا 3 سال یکبار بررسی کند.

علت دیابت بارداری

علت دقیق قند خون شناخته نشده است، اما احتمالاً هورمون‌ها نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌کنند. هورمون‌هایی که به هنگام بارداری به مقدار بالایی تولید می‌شوند. این همورمون ها شامل لاکتوژن جفت انسان (hPL) و سایر هورمون هایی که باعث افزایش مقاومت به انسولین می شوند.این هورمون ها با اثر بر جفت، به حفظ بارداری استحکام می بخشند. به مرور زمان، میزان این هورمون‌ها در خون مادر افزایش می‌یابد و باعث شروع مقاومت بدن به انسولین می شوند.

عوامل خطر مرتبط با دیابت بارداری

عوامل خطردیابت نوع 1:

تصور می شود دیابت نوع 1 ناشی از یک واکنش ایمنی بدن است. عوامل خطر برای دیابت نوع 1 به اندازه ی پیش دیابت و دیابت نوع 2 مشخص نیست.این عوامل خطر شناخته شده عبارتنداز:

ژنتیک و سابقه ی خانوادگی

سن: معمولا در نوجوانی و جوانی خود را نشان می دهد.

درایالات متحده، افرادسفیدپوست بیشتراز افراد آفریقایی آمریکایی یا اسپانیایی یا لاتین تبار درمعرض ابتلا به دیابت نوع 1 هستند.

درحال حاضر، نحوه پیشگیری از دیابت نوع 1 به طور دقیق مشخص نیست.

عوامل خطر دیابت نوع 2:

شما در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 هستید اگر:

 • پیش دیابت داشته باشید
 • 45 سال یا بیشتر سن دارید
 • سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت دارید
 • کمتر از 3 بار درهفته فعالیت بدنی دارید
 • سابقه ی دیابت بارداری دارید یا نوزادی با وزن بیش از 9 پوند به دنیا آورده اید.
 • اگر بیماری کبد چرب غیرالکلی دارید، ممکن است درخطرابتلا به دیابت نوع 2 نیز باشید.
 • با تغییرات ثابت شده در شیوه ی زندگی می توانید از دیابت نوع 2 پیشگیری کرده یا آن را به تاخیر بیاندازید.این موارد شامل کاهش وزن، استفاده از رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی منظم است.

عوامل خطر پیش دیابت:

شما درمعرض خطر پیش دیابت هستید اگر:

 • اضافه وزن دارید
 • سن شما 45 سال یا بیشتر است
 • سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت دارید
 • کمتراز 3 بار درهفته فعالیت بدنی دارید.
 • مصرف قند و شیرینی‌جات به مقدار زیاد دارید.
 • فشارخون بالا دارید

شما می توانید به تغییرات ثابت شده در شیوه ی زندگی از پیش دیابت پیشگیری یا آن را به تاخیر بیاندازید. این تغییرات شامل کاهش وزن، رژیم غذایی سالم وفعالیت بدنی منظم است.

عوامل خطر دیابت بارداری:

شما در خطر ابتلا به دیابت بارداری هستید اگر:

 • در بارداری قبلی دیابت بارداری داشتید
 • نوزادی با وزن بیش از 9 پوند به دنیا آورده اید
 • اضافه وزن دارید
 • بیش از 25 سال سن دارید
 • سابقه ی خانوادگی ابتلا به دیابت نوع 2 دارید
 • اختلال هورمونی به نام “سندرم تخمدان پلی کیستیک”(PCOS) دارید
 • فشار خون بالا دارید
 • دیابت بارداری معمولا پس از زایمان ازبین می رود،اما خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهد. احتمال چاقی کودک شما دردوران کودکی یا نوجوانی و ابتلا به دیابت نوع 2 در آینده بیشتر است.
 • قبل از باردارشدن ممکن است بتوانید با تغییر سبک زندگی ازدیابت بارداری پیشگیری کنید.این تغییرات شامل کاهش وزن درصورت داشتن اضافه ئزن،رژیم غذایی سالم وفعالیت بدنی منظم است.

مشکلات دیابت در بارداری

قندخونی که درخانم باردار به خوبی کنترل نمی شود،می تواند مشکلاتی را برای مادر و جنین به دنبال داشته باشد، برخی از این مشکلات عبارتنداز:

نقایص هنگام تولد

اندام های کودک در دو ماه اول بارداری شکل می گیرند،.در صورت عدم کنترل قند خون می تواند بر این اندام ها مانند: مغز، ستون فقرات و قلب اثربگذارد و باعث نقص های مادرزادی جدی درنوزاد درحال رشد شود.

سزارین

مادری که دیابت بارداری دارد و دیابت او به خوبی کنترل نشده است، احتمال بیشتری برای نیاز به سزارین برای زایمان دارد. زمانی که نوزاد با سزارین به دنیا بیاید، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا مادرپس از زایمان بهبودی یابد. هم چنین دیابت می تواند منجرب به تاخیر روند بهبود زخم های ناشی از سزارین شود.

اگر دیابت زن باردار در دوران بارداری به خوبی کنترل نشده باشد،نوزاد او می تواند خیلی سریع پس از تولد دچار افت قندخون شود.قندخون نوزاد باید تا چند ساعت پس از زایمان کنترل شود.

سقط جنین یا مرده زایی

سقط جنین و ازدست دادن بارداری معمولا قبل از هفته ی بیستم اتفاق می افتد.مرده زایی به این معنی ست که بعداز 20 هفته، نوزاد دررحم می میرد.سقط جنین ممکن است به دلایل زیادی اتفاق بیفتد. مادربارداری که دیابت دارد و دیابت او به خوبی کنترل نشده است، احتمال بیشتری برای سقط جنین یا مرده زایی دارد.

7 نکته برای زنان مبتلا به دیابت

اگریک خانم مبتلا به دیابت، قندخون خود را قبل و درطول بارداری به خوبی کنترل کند، می تواند شانس خود را برای داشتن فرزند سالم افزایش دهد.کنترل قند خون همچنین احتمال ابتلا به عوارض رایج دیابت یا بدترشدن مشکلات دردوران بارداری را کاهش می دهد.

اقداماتی که زنان می توانند قبل ودرطول بارداری برای جلوگیری از مشکلات انجام دهند عبارتنداز:

1.برنامه ریزی برای بارداری

قبل از باردار شدن به پزشک خود مراجعه کنید.پزشک باید اثراتی که دیابت قبلا روی بدن شما داشته است را بررسی کند.درمورد کنترل قندخون با شما صحبت کند، درصورت نیاز داروها را تغییر دهد وبرای پیگیری مکرر برنامه ریزی کند. اگر اضافه وزن دارید، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که قبل ازبارداری به عنوان بخشی از برنامه ی کنترل قندخون،سعی کنید وزن خود را کاهش دهید.

 1. مداوم و منظم

  به پزشک مراجعه کنید

یک زن مبتلا به دیابت، بیشتر از یک زن باردار بدون دیابت نیاز دارد که درطول بارداری به پزشک مراجعه کند.

3.غذای سالم بخورید

یک متخصص تغذیه می تواند در ایجاد یک برنامه ی غذایی سالم به شما کمک کند. همچنین می تواند در یادگیری نحوه ی کنترل قندخون دردوران بارداری نیز به شما کمک کند.

4.به طور منظم ورزش کنید

ورزش راهی موثر برای کنترل قند خون است. همچنین به تعادل مصرف غذا کمک می کند. پس از مشورت با پزشک می توانید به طور منظم قبل،درحین وبعداز بارداری ورزش کنید.پنج روز درهفته حداقل 30 دقیقه فعالیت بدنی با شدت کم تا متوسط داشته باشید.این فعالیت ها می تواند پیاده روی سریع، شنا و نرمش باشد.

5.قرص ها و انسولین را طبق دستور مصرف کنید

اگرقرص دیابت یا انسولین توسط پزشک تجویز شده است،آنها را طبق دستور و در زمان مشخص شده مصرف کنید تا به کنترل قندخون کمک کنید.

6.قندخون پایین (افت قند خون) را سریع کنترل ودرمان کنید

در صورتی که قرص دیابت یا انسولین مصرف می کنید، داشتن یک منبع قند سریع مانند آب نبات سفت،قرص گلوکز یا ژل همیشه در دسترس داشته باشید.همچنین خوب است که به اعضای خانواده، دوستان و همکاران نزدیک آموزش دهید که چگونه درصورت واکنش شدید قند خون پایین،کمک کنند.

7.همیشه قندخون خودرا کنترل کنید

بارداری باعث می شود نیاز بدن به انرژی تغییر کند، بنابراین سطح قندخون می تواند خیلی سریع تغییر کند.باید قند خون خودرا طبق دستورپزشک مرتبا چک کنید.

تریتا | بزرگ ترین تولید کننده محصولات پیشرفته ترمیم زخم در خاورمیانه

لطفاامتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *