گل مژه در کودکان: انواع، علائم، علل و درمان

به نقل از پرنتینگ فرست کرای، آیا به نظر می رسد کودک شما از چیزی در اطراف چشم خود ناراحت است؟ شاید متوجه تورم قرمز کوچک یا برآمدگی در اطراف پلک بالا یا پایین شده باشید. نیازی به وحشت نیست. این به احتمال زیاد گل مژه است، سوزش پلک که در کودکان شایع تر از بزرگسالان است. گل مژه ها اغلب جدی نیستند و ممکن است بتوانید با چند درمان خانگی ساده آنها را درمان کنید، اما مواقعی وجود دارد که اقدام عاقلانه تر این است که پزشک آن را بررسی کند.

گل مژه چیست؟

گل مژه یک عفونت چشمی است که معمولا در کودکان دیده می شود. شبیه یک جوش است و در داخل یا خارج پلک قرار دارد. اگرچه گل‌چشمی که به نام Hordeolum نیز شناخته می‌شود، ممکن است یک بیماری جدی نباشد، اما می‌تواند تا حدودی باعث ناراحتی در کودکان شود.

از آنجایی که گل مژه گاهی اوقات می تواند باعث قرمزی چشم شود، برخی ممکن است آن را با ورم ملتحمه، که بیشتر به عنوان «چشم صورتی» شناخته می شود، اشتباه بگیرند. ممکن است شما را متعجب کند که آیا گل مژه در چشم کودک مسری است یا خیر. با این حال، می توانید مطمئن باشید که اینطور نیست.

انواع گل مژه چیست؟

دو راه وجود دارد که گل مژه می تواند کودک شما را مبتلا کند که در زیر به این دو نوع پرداخته می شود:

گل مژه خارجی

برخی از غدد در نزدیکی مژه ها به نام مول یا زیس وجود دارند. هنگامی که اینها عفونی می شوند، گل مژه در امتداد قاعده خارجی خط مژه ایجاد می شود.

گل مژه داخلی

گل‌های داخلی در سمت داخلی چشم، نزدیک به لبه پلک ایجاد می‌شوند. غده هایی به نام غدد تارسال وجود دارند که در امتداد لبه پلک ها قرار دارند. هنگامی که این غدد تارسال با عفونت باکتریایی مسدود می شوند، گل مژه داخلی ایجاد می شود. این موارد بسیار دردناک تر از گل مژه های خارجی هستند و زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارند.

علل گل مژه در کودکان

پلک ها دارای غدد تولید کننده چربی و غدد تولید کننده عرق هستند که به روان نگه داشتن چشم کمک می کنند. هنگامی که باکتری به نام استافیلوکوکوس اورئوس باعث ایجاد عفونت در یکی از این غدد می شود، باعث انسداد شده که منجر به تشکیل گل مژه می شود. برخی از راه‌های دیگری که می‌تواند گل‌چشمی ایجاد کند، زمانی است که غدد با سلول‌های مرده پوست و روغن‌های قدیمی مسدود می‌شوند.

گل مژه چگونه به نظر می رسد؟

گل‌ مژه به‌نظر می‌رسد یک برآمدگی مایل به قرمز با یک نقطه زرد در مرکز است که شبیه یک جوش به نظر می رسد. گل مژه ها روی پلک قرار دارند و پر از چرک می شوند و باعث می شوند تا نسبتاً ملتهب و دردناک به نظر برسند. در برخی موارد چشم نیز به دلیل سوزش قرمز می شود.

کدام کودکان بیشتر در معرض خطر ابتلا به گل مژه هستند؟

همه کودکان در معرض خطر ابتلا به گل مژه قرار دارند، اما برخی شرایط می تواند عامل خطر را افزایش دهد. افراد مبتلا به دیابت، درماتیت سبورئیک شدید، لیپیدهای بالای سرم و سیستم ایمنی ضعیف بیشتر در معرض ابتلا به گل مژه هستند.

علائم گل مژه در کودکان

برخی از علائم اولیه گل مژه به شما این امکان را می دهد که متوجه شوید فرزندتان در حال ابتلا به آن است. آماده باشید تا زمانی که متوجه علائم زیر شدید اقدام کنید:

 • برجستگی یا تورم روی پلک
 • قرمزی اطراف ناحیه متورم
 • شکایت از درد در ناحیه
 • حساسیت در برآمدگی ها
 • حساسیت به نور
 • احساسی که انگار چیزی در چشم وجود دارد
 • چشمان خیس
 • ترشح از چشم
 • ایجاد پوسته روی پلک
 • خارش در پلک و چشم

تشخیص گل مژه

گل مژه را می توان با یک معاینه فیزیکی ساده تشخیص داد. ممکن است لازم باشد به برخی از سوالات در مورد سابقه پزشکی و علائم کودک خود پاسخ دهید. این برای کمک به پزشک شما برای تشخیص دقیق تر است. در برخی موارد، ممکن است از فرزند شما خواسته شود تا آزمایشاتی را انجام دهد تا هرگونه بیماری احتمالی دیگر با علائم مشابه را رد کند.

درمان گل مژه در کودکان

بیشتر گل‌ها تخلیه می‌شوند و در نهایت طی چند روز خود به خود محو می‌شوند. چند درمان خانگی باید تمام آن چیزی باشد که برای عجله در روند بهبودی به آن نیاز دارید. آنها همچنین می توانند به کودک شما کمک کنند تا از علائم ناراحت کننده و گاهی دردناک رهایی یابند.

در صورت عدم بهبودی در وضعیت گل مژه، ممکن است آنتی بیوتیک های موضعی برای شما تجویز شود. برای اکثر شرایط، پمادهای آنتی بیوتیک چشمی اغلب مورد نیاز است. برای مواردی که بسیار شدید هستند، ممکن است پزشک شما نیاز به تخلیه گل مژه از طریق جراحی داشته باشد و آنتی بیوتیک های سیستماتیک تجویز کند.

چگونه از گل مژه در کودکان جلوگیری کنیم؟

از آنجایی که گل‌زدگی توسط باکتری‌هایی ایجاد می‌شود که وارد چشم می‌شوند، چند کار وجود دارد که می‌توانید از کودکتان بخواهید تا از ایجاد گل‌زدگی در آن‌ها جلوگیری کند.

 1. از دست زدن به چشم ها خودداری کنید: به فرزندان خود بیاموزید تا حد امکان از مالش یا دست زدن به چشم ها خودداری کنند. در صورت نیاز، مطمئن شوید که عادت به شستن دست های خود را پیدا می کنند.
 2. اخلاق صحیح آرایش: اگر به کودک شما اجازه آرایش داده می شود، اطمینان حاصل کنید که لوازم آرایش تاریخ گذشته اش کنار گذاشته شود و آرایش چشم قبل از خواب پاک شده باشند.
 3. مراقبت از لنزهای تماسی: اگر کودک شما از لنزهای تماسی استفاده می کند، مطمئن شوید که با تمیز نگه داشتن لنزهای خود به خوبی از لنزهای خود مراقبت می کند و همیشه دست های خود را قبل از دست زدن به لنز یا چشمان خود بشوید.
 4. عادات بهداشتی خوب: کودک خود را به شستن صورت و شستشوی چشمان خود قبل از خواب عادت دهید.

چگونه از گل مژه در خانه مراقبت کنیم؟

گل مژه معمولاً چیزی برای نگرانی نیست، اما هر پدر و مادری اغلب نگران خلاص شدن از شر گل چشم کودک هستند. در اینجا چند نکته آسان وجود دارد که می توانید برای کمک به بهبود سریع تر آن دنبال کنید

 1. کمپرس گرم: یک حوله کوچک و نرم را با آب گرم خیس کنید. آن را فشار دهید و سپس حوله گرم را به مدت حداقل پنج دقیقه روی گل مژه فرزندتان بمالید. هر بار که نیاز دارید آن را دوباره در آب خیس کنید از یک حوله متفاوت استفاده کنید.
 2. یادآوری هایی در مورد لمس کردن: ممکن است کودک شما به دلیل تحریک وسوسه شود که گلچه را بمالد یا لمس کند. باید هر از چند گاهی به آرامی به کودک خود یادآوری کنید که تا حد امکان از دست زدن به آن خودداری کند.
 3. گل مژه را فشار ندهید: در برابر وسوسه فشردن گل مژه مقاومت کنید. اجازه دهید تا خودش تخلیه شود. پس از انجام این کار، ناحیه مورد نظر را با یک دستمال شستشوی خیس شده در آب گرم تمیز کنید.
 4. قطره های چشمی: ممکن است پزشک برای کودکتان پماد چشمی آنتی بیوتیک یا قطره چشمی تجویز کند. بنابراین، مطمئن شوید که تمام دستورالعمل های ارائه شده توسط پزشک را به شدت دنبال کنید.

درمان های خانگی برای درمان گل مژه در کودکان

هنگامی که صحبت از تسکین و کمک به درمان گل مژه می شود، برخی از درمان های خانگی وجود دارد که اگر می خواهید گل مژه کودک را درمان کنید، ممکن است برای شما مفید باشند:

کمپرس چای کیسه ای گرم

چای سیاه به کاهش التهاب کمک می کند و همچنین دارای خواص ضد باکتریایی است و باعث می شود که چای گزینه ای عالی برای استفاده باشد.

چگونه بسازیم

 • یک چای کیسه ای را در یک لیوان پر از آب جوش فرو کنید. اجازه دهید حدود یک دقیقه دم بکشد.
 • هنگامی که چای کیسه ای به اندازه کافی خنک شد تا کودک شما آن را تحمل کند، آن را روی گل مژه بگذارید و حداقل پنج تا ده دقیقه روی گل مژه بگذارید.

خمیر زردچوبه

زردچوبه دارای خواص ضد باکتریایی است و به دلیل خواص درمانی آن شناخته شده است. زردچوبه می تواند به جلوگیری از گسترش عفونت کمک کند.( برای گل های خارجی)

چگونه بسازیم

 • مقداری آب را با پودر زردچوبه مخلوط کنید تا خمیری به دست آید.
 • آن را روی گل‌ مژه بمالید و بگذارید حدود پانزده دقیقه بماند و سپس با آب تمیز بشویید.

روغن نارگیل

اعتقاد بر این است که روغن نارگیل مانند زردچوبه دارای خواص ضد میکروبی است. بهتر است برای گل های خارجی چشم استفاده شود. این کار از گسترش عفونت در چشم جلوگیری می کند و ممکن است خارش را تسکین دهد.

چگونه بسازیم

 • چند قطره روغن نارگیل را روی گل مژه بمالید.
 • لطفا بیش از حد استفاده نکنید زیرا می تواند باعث تحریک بیشتر به جای تسکین شود.

عوارض گل مژه در کودکان

در حالی که گل‌مژه ها به طور کلی تخلیه می‌شوند و خودبه‌خود بهبود می‌یابند، در اینجا چند عارضه احتمالی وجود دارد که ممکن است به دلیل گل‌مژه ایجاد شود:

سلولیت

مواردی وجود دارد که عفونت چشمی جدی به نام سلولیت همراه با گل مژه ایجاد می شود. زمانی که ناحیه اطراف چشم قرمز و متورم می شود، این حالت دیده می شود. برای درمان این عفونت به یک دوره آنتی بیوتیک نیاز است.

شالازیون

شالازیون شبیه گل‌مژه است و گاهی اوقات می‌توان آن را با یک گل مژه ی بزرگ اشتباه گرفت. اگر درمان نشود، می تواند از باز شدن درست پلک ها جلوگیری کند. شالازیون همچنین ممکن است برای بهبودی نیاز به آنتی بیوتیک داشته باشد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

بهترین کار این است که از خود بپرسید، «مدت ماندگاری گل‌مژه ها چقدر است؟» و سپس به دقت مراقب باشید که آیا کودک شما بر این اساس بهبود می یابد یا خیر. اگر در عرض چهار روز هیچ بهبودی در وضعیت گل مژه پیدا نکردید، اگر وضعیت بدتر شد، یا اگر متوجه شدید که باعث قرمزی و تورم چشم و اطراف آن شده است، بهتر است برای بررسی آن به پزشک مراجعه کنید.

گل مژه در کودکان ممکن است یک مشکل رایج باشد، اما از آنجایی که می تواند مشابه سایر مشکلات شدیدتر به نظر برسد، بهتر است که گل مژه توسط پزشک معاینه شود. کودک خود را تشویق کنید که بهداشت را رعایت کند، زیرا این بهترین راه برای پیشگیری و کمک به بهبودی گل‌مژه است.

لطفاامتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *