پیشنهاد امارات به عراق برای ایجاد شهر هوشمند پایدار در منطقه باستانی اور

به گزارش آرمان زنان و به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری فارس از موازین نیوز، یک شرکت اماراتی که در زمینه شهرهای پایدار هوشمند فعالیت می‌کند، درخواستی را برای ایجاد شهر پایدار هوشمند شامل مسکن، هتل، دانشگاه و فضای سبز به استان ذی قار ارائه کرد.

«غسان الخفاجی» دستیار استاندار در امور برنامه ریزی و گردشگری استان ذی قار می‌گوید: شهر هوشمندی که شرکت اماراتی پیشنهاد کرده در اور ایجاد کند، علاوه بر رفع نیازهای ساکنان و گردشگران از جنبه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی فناوری مدرن در مدیریت شهری نیز ارائه می‌دهد.

الخفاجی توضیح داد: شهر توریستی اور که مساحت کل آن حدود ۴۰۰ هکتار برآورد شده است، همچنین شامل بسیاری از امکانات مذهبی و فرهنگی از جمله تئاتر و مراکز فرهنگی، ساختمان‌های دانشگاه، مرکز توسعه و مرکز کاوش‌های باستان‌شناسی، علاوه بر ساختمان‌های اداری و خدماتی است.

هدف از ایجاد شهر هوشمند، ادغام فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) و دستگاه‌های فیزیکی مختلف متصل به شبکه اینترنت اشیاء (IoT) برای بهینه‌سازی فرایندهای شهری و خدمات دهی بهینه و ارتباط با شهروندان است. شهر پایدار یا شهر محیط زیستی به شهری گفته می‌شود که در این شهرها مصرف انرژی، آب و منابع تجدید ناپذیر در حداقل ممکن است.

شهر اور به عنوان یکی از شهر‌های تمدن سومر و اکد، یکی از مناطق باستانی پرابهت در عراق به حساب می‌آید. این شهر که از آن چندین بار در کتاب مقدس به عنوان زادگاه حضرت ابراهیم نامبرده شده یکی از مهم‌ترین شهر‌های تمدن سومر در ربع اول هزاره سوم پیش از میلاد، از زنده‌ترین و فعالترین مراکز شهری در جنوب بین‌النهرین در قرونِ ذکر شده بود.

اور پایتخت تمدن باستانی سومر بود و چنین می‌نماید که اور نخستین تمدن بشری است.

در دهه ۱۹۳۰ میلادی طی کاوش‌های باستان‌شناسی بقایایی از زیگورات اور در این منطقه کشف شد.

لطفاامتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *