هیچ دوره دستیاری فیزیوتراپی مجوز قانونی ندارد

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و سلامت ایرنا، پرهام پارسا نژاد روز چهارشنبه در یک نشست خبری که در محل انجمن برگزار شد، افزود: بسیاری از افرادی که تحصیلات فیزیوتراپی ندارند در فضای مجازی به واسطه نیاز مردم در امور درمان برای مشکلات اسکلتی، حرکتی و عضلانی دخالت کرده و سلامت آنها را به خطر می اندازند.

وی اظهارداشت: همچنین برخی از مراکز با برگزاری دوره های دستیاری فیزیوتراپی بدون داشتن تحصیلات دانشگاهی مجوز می دهند که از نظر انجمن فیزیوتراپی ایران و وزارت بهداشت این مجوز قانونی نیست و مردم فریب این درمانگران  فاقد صلاحیت را نخورند.

پارسا نژاد ادامه داد: از مردم می خواهیم برای درمان مشکلات حرکتی، اسکلتی، عضلانی و غیره بویژه در منازل به دلیل شرایط کرونایی از درمانگر بخواهند کارت عضویت انجمن فیزیوتراپی و نظام پزشکی خود را ارایه دهد زیرا اکنون برخی از بیماران توان حضور در مطب ها و کلینیک ها را نداشته و در خانه به درمان می پردازند.

۱۵ تا ۲۰ درصد دانش آموزان اختلالات اسکلتی و عضلانی دارند

این فیزیوتراپیست با بیان اینکه شرایط کرونایی در ۲ سال اخیر مشکلات زیادی را برای افراد بویژه کودکان و نوجوانان بوجود آورده است، تصریح کرد: ۱۵ تا ۲۰ درصد دانش آموزان اختلالات اسکلتی و عضلانی دارند و در این ۲ سال اخیر که در مدارس حضور نیافته اند از تحرک و فعالیت فیزیکی آنها کاسته شده و وضعیت مناسبی از لحاظ جسمی ندارند و می تواند  در آینده تبدیل به بیماری شود.

به گفته پارسانژاد، بروز اختلالات قوز پشتی، حرکتی، عضلانی و غیره در کودکان و نوجوانان به دلیل وضعیت بد نشستن و استفاده زیاد از وسایل رایانه ای برای آموزش مجازی افزایش یافته و به خانواده ها توصیه می شود توجه بیشتری به آنها داشته باشند و  سعی کنند اوقاتی از هفته را در بیرون از فضای خانه با قدم زدن، دویدن و فعالیت بدنی بپردازند یا با موزیک های ورزشی در خانه فعالیت کنند.

هشدار به افزایش مشکلات حرکتی 

احمد موذن زاده رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران نیز در ادامه گفت: برخی از مردم فکر می کنند بحث کرونا بزودی با کاهش آمار فوتی ها کاهش می یابد و از انجام فعالیتهای فیزیکی حتی در خانه بویژه از سوی کودکان و نوجوانان خودداری می کنند در حالیکه این تصور اشتباه است و نباید به عادی انگاری و ساده انگاری باعث شویم مشکلات حرکتی و عضلانی به دلیل بی تحرکی افزایش  یابد.

وی افزود: به دلیل استفاده طولانی مدت از تلفن همراه یا لب تاپ به ستون فقرات گردن، کمر فشار وارد شده  و زمینه ساز مشکلات ارگونومیک است و باعث ضعف عضلات می شود.

موذن زاده تصریح کرد: لازم است والدین به مدت و طرز استفاده از تلفن همراه و لب تاپ و سایر وسایل رایانه ای کودکان و نوجوانان توجه بیشتری داشته و به آنها تذکر بدهند و حتی می توانند از میز و صندلی ارگونومیک برای آنها استفاده کنند.

وی ادامه داد: قرنطینه به دلیل شرایط کرونایی باعث شده بسیاری از کودکان و نوجوانان از انجام فعالیت های ورزشی و اجتماعی، فیزیکی دور باشند و آمادگی جسمانی آنها را کاهش داده و منجر به افزایش اضافه وزن و ضعف عضلات شده، توصیه می کنیم خانواده ها نسبت به فعالیت فیزیکی فرزندانشان حساس باشند زیرا سن بروز مشکلات قلبی و عروقی و پوکی استخوان کاهش یافته و در آینده مشکل ساز خواهد بود.

این فیزیوتراپیست به سالمندان نیز توصیه کرد برای پیشگیری از پوکی استخوان بویژه در زنان بالای ۵۰ سال، حتما روزانه پیاده روی داشته باشند و در خانه نیز فعالیت فیزیکی انجام دهند.

موذن زاده با اشاره به اینکه بیمه پایه قسمت ناچیزی از خدمات فیزیوتراپی را تحت پوشش دارد، از سازمان بیمه سلامت و تامین اجتماعی خواست برای ارایه بسته کامل تر این خدمات با انجمن فیزیوتراپی ایران همکاری لازم را داشته باشند تا افراد بیشتری از جامعه بتوانند از خدمات فیزیوتراپی برای درمان بیماری خود بهره مند شوند.

درخواست برای افزایش تعرفه های فیزیوتراپی 

رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران در ادامه به بحث تعرفه های فیزیوتراپی اشاره کرد و گفت: بر اساس تورم جامعه باید تعرفه های خدمات پزشکی از جمله فیزیوتراپی ۴۵ تا ۶۰ درصد برای سال آینده افزایش یابد در حالیکه شنیده ها حاکی از افزایش فقط ۱۰ درصد است که این مساله باعث ارایه خدمات با کیفیت پایین به بیماران و حتی تعطیلی مراکز درمانی و مهاجرت پزشکان از جمله فیزیوتراپیست ها خواهد شد.

موذن زاده تصریح کرد: جامعه پزشکی در دوران کرونایی حدود ۳۰۰ شهید را تقدیم جامعه کرده و باید بر اساس قانون باید تعرفه های پزشکی بر اساس هزینه تمام شده خدمات و نرخ تورم افزایش یابد تا شاهد ادامه فعالیت مراکز درمانی با ارایه خدمات باکیفیت به مردم باشیم.

شیوع ۲ برابری گردن درد در نوجوانان 

ایرج عبداللهی عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و سلامت اجتماعی نیز در این نشست گفت: گردن درد و کمر درد در نوجوانان ۲ برابر افزایش یافته و علت آن استفاده طولانی مدت از تلفن همراه و وسایل رایانه ای است.

وی اظهار داشت: اضافه وزن نیز در نوجوانان زیاد شده و  باید فعالیت بدنی آنها در فضای خارج از خانه افزایش  یافت زیرا در آینده با مشکلات زیادی روبرو خواهیم شد.

عبداللهی با بیان اینکه مشکلات تنفسی در مبتلایان به کرونا زیاد شده، افزود: بافت ریه از مهمترین ارگانهایی است که در اثر ابتلا به کرونا آسیب می بیند و بعد از بهبودی نیز فرد مبتلا تا ماهها با عوارض تنفسی دست به گریبان است که این عارضه با کمک فیزیوتراپست درمان می یابد.

وی تصریح کرد: بیمارانی که درگیری خفیف ریه نیز دارند لازم است ورزشهای ساده را انجام دهند، انجمن فیزیوتراپی ایران کلیپ های آموزشی کوتاهی را در فضای مجازی منتشر کرده که برای این بیماران مفید است.

این دبیر سی و دمین همایش سالیانه انجمن فیزیوتراپی ایران ادامه داد: این همایش ۷ و ۸ بهمن و ۱۳، ۱۴و ۱۵ بهمن بصورت نیمه حضوری و مجازی در هتل المپیک برگزار می شود و بحث کووید ۱۹، فیزیوتراپی و عوارض تنفسی، پنل سالمندی، زنان و کودکان و غیره با ارایه حدود ۶۰ مقاله برگزار و در حاشیه آن نمایشگاه تجهیزات پزشکی و سمپوزیوم و کارگاههای آموزشی نیز بر پا خواهد شد.

ماساژورها فیزیوتراپیست نیستند

عبدالرحمان اهوازیان فیزیوتراپسیت نیز تاکید کرد: ماساژورها و افرادی که کارشناس تربیت بدنی هستند، فیزیوتراپیست نیستند و این افراد با سلامت مردم  بازی می کنند.

وی با بیان اینکه به دلیل تورم هزینه خدمات فیزیوتراپی گران شده است، گفت: در حالیکه تعرفه های فیزیوتراپی تغییری نکرده و خدماتی که به مردم ارایه می شود کمتر خواهد شد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *