نشانه‌هایی از وجود حیات در سیاره مریخ

تحقیقات جدید دانشمندان علوم فضایی حاکی است که در گذشته‌های دور در تاریخ مریخ، شرایطی برای حیات در این سیاره وجود داشته است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، پژوهش‌های جدید نشان داده است که یک بخش مشخص روی سطح سیاره سرخ ممکن است در طول میلیارد‌ها سال چندین بار قادر به میزبانی از حیات بوده باشد.

دانشمندان از طریق بررسی کامل و دقیق تصاویر ثبت شده توسط کاوشگر مدارگَرد مریخ (MRO) رسوباتی شبیه به خاک رس در منطقه مشخصی از مریخ شناسایی کرده‌اند، نشانه‌هایی که از وجود زندگی مریخی در گذشته حکایت دارد. 

خاک رس حکایت از وجود آب در مدتی طولانی دارد، چرا که در شرایط پی‌اچ خنثی با تبخیر حداقلی آب تشکیل می‌شود. این گروه از محققان بر این گمان هستند که آب از حدود ۳.۸ میلیارد تا حدود ۲.۵ میلیارد سال پیش در این منطقه از مریخ جریان داشته است که مدتی طولانی در تاریخ مریخ به شمار می‌رود.

کاترین وایتس دانشمند ارشد در موسسه نجومی آریزونا در آمریکا گفت: رسوبات لایه‌ای رنگین حاوی خاک رس در طول مسافت ۲۰۰ کیلومتر مدرکی است که نشان می‌دهد به احتمال زیاد یک دریاچه در این بخش از مریخ وجود داشته است.

وی افزود: محیط کم‌انرژی (low-energy) این دریاچه و وجود خاک رس ، از ایده وجود یک محیط مناسب برای حیات در آن زمان حمایت می‌کند. هر چند این دقیقا مدرکی از وجود حیات نیست برای تایید دقیق این مساله باید سطح مریخ را برای یافتن فسیل‌هایی مورد کاوش قرار دهیم.

این محقق گفت : اکنون می‌دانیم که روی سطح مریخ یخ وجود دارد، اما جستجو برای یافتن آب ادامه دارد. این مطالعه جدید از این ایده حمایت می‌کند که آب جاری زمانی بخش بزرگی از منظره مریخ را تشکیل می‌داده و ممکن است حیات را نیز با خود به همراه داشته است. اینکه وجود آب تا چه میزانی گذرا یا پایدار بوده است نقش مهمی در فهم این مساله دارد که آیا حیات در مقطعی در مریخ وجود داشته است یا خیر؟

وایتس افزود : مساله دیگر این است که خاک رس منبعی از مواد مغذی است و همچنین عامل ایجاد ثبات در محیط پیرامونی است. اگر آب، مواد مغذی و شرایط پایدار را در کنار هم قرار دهیم، احتمال اینکه ارگانیسم‌های زنده توانسته باشند، بقا پیدا کنند به میزان زیادی افزایش پیدا می‌کند.

محققان این پژوهش ، در مقاله‌ای که در نشریه ایکاروس (Icarus) منتشر کردند، یادآور شدند شرایط قابل زیست ممکن است بطور مکرر و متناوب در تاریخ مریخ تکرار شده باشد.

لطفاامتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *