سند جامع همکاری اقتصادی ایران بلاروس تنظیم می شود

به گزارش آرمان زنان به نقل از شاتا، سید رضا فاطمی امین در جریان سفر به بلاروس جهت شرکت در اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور، در دیدار با وزیر صنایع بلاروس، اظهار داشت: طی سالهای گذشته دو کشور تعاملات زیادی با یکدیگر داشته اند اما با توجه به ظرفیت های موجود می توانیم همکاریهای بیشتری انجام دهیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: عضویت ایران در اورآسیا یکی از اتفاقاتی است که می تواند سبب گسترش روابط میان دوکشور شود بنابراین امیدواریم با توجه به مذاکرات انجام شده طی یک سال آینده این امر محقق شود.

وی با تاکید بر اینکه اقتصاد دو کشور مکمل یکدیگرند، افزود: بلاروس دارای ظرفیت هایی است که اگر با ظرفیت های ایران پیوند داشته باشد، می تواند اتفاقات مهمی را رقم بزند.

فاطمی امین پیشرفت و توسعه در حوزه تجهیزات و ماشین آلات صنعتی، لیزر و الکترونیک را از جمله موضوعات مورد نظر طرفین اعلام کرد که در سالهای گذشته ارتباطات خوبی میان دو کشور به وجود آمده است.

وی افزود: از طرف دیگر ما در ایران ظرفیت هایی را داریم که می تواند نقش مکمل داشته باشد، بعنوان مثال در حوزه صنایع و معادن، حجم گسترده ای در حوزه استخراج و بهره برداری در حوزه فلزات داریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در حوزه کشاورزی، صنایع غذایی و تجهیزات پزشکی امروز یکی از شرکت های ایرانی در بلاروس کار خود را برای تولید تجهیزات پزشکی ایرانی آغاز می کند گفت: در عمده ترین محوری که ما در بلاروس داریم توسعه ساخت ماشین الات صنعتی است بویژه در حوزه صنایع معدنی و میکرو الکترونیک است که با فعال شدن ظرفیت های آن میان دو کشور ، اتفاقات مثبتی رقم خواهد خورد.

وزیر صنعت بلاروس نیز در این دیدار با ابراز علاقمندی برای تبادلات تجاری با ایران گفت: امیدواریم‌ در این سفر بتوانیم تفاهماتی‌ در باب صادرات و‌ واردات تجهیزات و ماشین آلات داشته باشیم.

وی با تایید اظهارات وزیر صمت جمهوری اسلامی ایران گفت: در تمام حوزه ها موضوعات مورد اشاره می توانیم کارگروه هایی را تشکیل دهیم تا تعاملات به درستی شکل بگیرد.

وزیر صنعت بلاروس با اشاره به اینکه به دستور رئیس جمهور بلاروس، وزارت امورخارجه در حال تنظیم سند همکاری مشترک دو کشور و‌توسعه روابط است، از سفر وزیر امور خارجه این کشور به ایران برای فعال کردن همه ظرفیت های موجود و دستیابی به سندی جامع خبر داد.

وی گفت: شرکت های تخصصی را با همکاری اتاق های بازرگانی به یکدیگر متصل می کنیم تا تعاملات مثبت تجاری صورت گیرد.

انتهای پیام/

لطفاامتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *