راه‌ درمان خانگی گرفتگی صدا

به گزارش آرمان زنان به نقل از فارس، مریم مشهدی، دکترای تخصصی طب سنتی در استودیوی سلام تهران به بررسی دلایل و درمان گرفتگی و خلط گلو با نگاه طب سنتی پرداخت و گفت: گرفتگی صدا مانند هر علامت دیگری در صورت ادامه‌دار شدن باید توسط پزشک مورد معاینه قرار بگیرد. در طب سنتی، گرفتگی صدا و بخش از بیماری‌های مرتبط با حنجره، ارتباط مستقیم با حنجره داشته و بخشی دیگر ناشی از وجود مشکل در اعضای دیگر بدن است.

وی افزود: نوع گرفتگی صدا ناشی از بیماری‌های متفاوت، با یکدیگر متفاوت است. گرفتگی صدای یک خواننده که ناشی از تمرین‌های متعدد است، با گرفتگی صدایی که در پی بیماری‌های گوارشی به وجود آمده، فرق دارد. همچنین مصرف برخی از داروها مانند آسپرین، آنتی هیستامین‌ها و داروهای ضد بارداری نیز در طولانی مدت می‌تواند باعث بروز گرفتگی صدا شود.

مشهدی اظهار داشت: پیشنهاد ما برای پیشگیری و در واقع علامت درمانی مشکل گرفتگی صدا این است که تا حد امکان شب‌ها از خواب جلوی باد مستقیم کولر و اسپیلت خودداری شود. در مواردی ماساژ روغن‌هایی از جمله بابونه و بادام شیرین بر روی پیشانی نیز می‌تواند تاثیرگذار باشد.

وی گفت: باید در نظر داشت که بین زمان صرف شام و خواب، حداقل دو ساعت فاصله وجود داشته باشد. همچنین نوشیدن آب یخ، بالافاصله بعد از غذا می‌تواند از دیگر عواملی باشد که منجر به گرفتگی صدا می‌شود. با ورود آبی که دمای آن با غذای گرمی که وارد معده شده، بسیار متفاوت است، باعث می‌شود که هم فرایند هضم غذا دچار مشکل شده و هم در مواردی گرفتگی صدا به وجود بیاید.

این متخصص طب سنتی اظهار کرد: برای رقیق شدن خلط پشت حلق، نوشیدن آب گرم می‌تواند موثر باشد. همچنین برای نرم شدن تارهای صوتی، استفاده از عسل، نشاسته و به طور کلی هر مایعی که حالتی ایستایی ایجاد کند، توصیه می‌شود. پرهیز از خوراکی‌های تند و تیز، ترش و ادویه‌دار نیز از دیگر مواردی است که در رفع گرفتگی صدا تاثیرگذار است.

وی گفت: روتارین پودری به صورت ساشه و مکملی گیاهی است که به واسطه لعابی که دارد و بافتی که در گلو ایجاد می‌کند، باعث نرم شدن آن می‌شود. به همین دلیل عموما از روتارین برای درمان سرفه استفاده می‌شود، اما برای از بین بردن خلط پشت گلو عموما تاثیرگذار واقع نمی‌شود.

لطفاامتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *