آیا دندان‌های زن باردار می‌افتد؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس به هم خوردن تعادل هورمونی در زمان بارداری، ممکن است باعث ایجاد دندان درد در این دوران شود. علاوه بر این افزایش سطح استروژن و پروژسترون هم می‌تواند زنان باردار را در برابر عفونت و پوسیدگی دندان حساس کند. دندان درد در بارداری همچنین ممکن است به دلیل بیماری‌های لثه، دندان عقل، التهاب لثه در بارداری، پوسیدگی دندان و کمبود کلسیم (به دلیل نیاز جنین به کلسیم) در بدن بروز پیدا کند.بهترین اقدام برای درمان دندان درد در دوران بارداری در هر زمانی از حاملگی، مراجعه به دندانپزشک است.

لزوم درمان دندان درد در بارداری

درمان دندان درد در بارداری بسیار ضروری است، زیرا اگر توجهی به درمان به موقع آن نشود، این درد ممکن است منجر به ایجاد بیماری‌های لثه و در موارد شدیدتر ایجاد تاثیرات منفی بر روی جنین شود. از سوی دیگر درمان دندان درد در بارداری، به علت منع استفاده از اشعه ایکس جهت عکس برداری و نیز مصرف بعضی از داروها، دارای چالش‌هایی است.

زهرا قربانی،عضو گروه پزشکی سلامت دهان و دندان‌پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم شهیدبهشتی با اشاره به اینکه به دلیل نفوذ هورمون‌های بارداری، لثه‌ها نرم و متورم شده و بسیار حساس‌تر از حالت عادی می‌شوند، اظهار کرد: این امر ممکن است باعث التهاب لثه و هم‌چنین عفونت و یا ایجاد پوسیدگی در دندان‌های زنان باردار شود.

وی افزود: توصیه می‌شود قبل از باردار شدن، حتما برای بررسی سلامت دندان‌ها به دندان پزشک مراجعه شود.

این عضو هیأت علمی دانشگاه با بیان اینکه کلسیم به صورت روزانه اضافه یا کم می‌شود، افزود: این موضوع در مورد دندان‌ها در کودکی تکمیل می‌شود و در بزرگسالی کلسیم از دندان‌ها برداشت نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد که داروها و مواد حاوی کلسیم بر دندان اثری ندارند، تاثیر مستقیم این مواد فقط بر استخوان هاست.

قربانی با بیان اینکه کلسیم زمانی از دندان برداشت می‌شود که دندان‌ها خراب یا پوسیده باشند، گفت: بارداری به خودی خود باعث ایجاد پوسیدگی و مشکلات دندانی نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه به دلیل هورمون‌هایی که در دوران بارداری ترشح می‌شود ممکن است زنان باردار بیش از سایرین در معرض ایجاد پوسیدگی قرار بگیرند، توضیح داد: حالت تهوع در زنان باردار باعث می‌شود اسید معده بر دندان اثر بگذارد؛ به این شکل که اسید مستقیما بر دندان می‌نشیند و باعث تخریب آن می‌شود؛ به عبارتی دندان زنان باردار تحت حملات اسیدی قرار دارد.

قربانی به زنان باردار توصیه کرد: به هیچ عنوان بعد از حالت تهوع مسواک نزنید؛ چون مینای دندان تحت تاثیر ترشح اسید معده ضعیف شده و نباید با عمل مسواک زدن باعث تخریب بیشتر آن شویم. باید کمی آب در دهان بچرخانیم تا اسید ترشح شده رقیق تر شود، نیم ساعت بعد می‌توانیم از مسواک استفاده کنیم.

این عضو هیأت علمی دانشگاه با بیان اینکه مادران باردار به دلیل حالت تهوع بیش از سایرین از مواد قندی و شیرینی‌جات استفاده می‌کنند، ادامه داد: زمانی که مواد قندی زیاد مصرف شود، دندان پوسیده می‌شود، چه باردار باشید یا باردار نباشید.

وی تاکید کرد: بسیاری از مادران باردار به محض این که مسواک می‌زنند بیشتر دچار حالت تهوع می‌شوند، به آنان پیشنهاد می‌شود از مسواک‌هایی که سری کوچک‌تری استفاده کنند و سعی کنند که مسواک کمتر با زبانشان تماس داشته باشد.

متخصص دندانپزشکی توصیه کرد: مادران بارداری که حالت تهوع شدید دارند و نمی‌توانند مسواک زدن را تحمل کنند، در ماه‌هایی که نمی‌توانند مسواک بزنند بهتر است از دهان شویه‌های ضد میکروبی استفاده کنند تا پلاک میکروبی را به حداقل برسانند.

عضو هیأت علمی دانشگاه با بیان اینکه بارداری به تنهایی نمی‌تواند باعث تخریب دندان‌ها شود، تاکید کرد: مادر باید در این دوران تغذیه مناسبی داشته باشد و دهان خود را مرتب تمیز کند.

لطفاامتیاز دهید
سلامت خانواده

علائم ترکیدن کیست تخمدان

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزیاتو، کیست‌ های تخمدان (Ovarian cyst) کیسه‌ های کوچک پر از مایعی هستند که روی تخمدان تشکیل می‌شوند.

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *