یبوست می تواند نشانه خطر ابتلا به آلزایمر باشد

به گزارش آرمان زنان به نقل از مهر از مدیسن نت، محققان دریافتند که در بین بیش از ۱۱۰ هزار بزرگسال آمریکایی میانسال و مسن، کسانی که به طور مزمن یبوست داشتند-کمتر از سه بار دفع در هفته- دارای علائم مغزی پیرتر هم بودند.

در مقایسه با همتایان خود که دفع منظم داشتند، به طور معمول در تست‌های حافظه و تفکر بدتر عمل می‌کردند که معادل سه سال پیری بیشتر بود. و ۷۳ ٪ بیشتر می‌گفتند که مهارت‌های شناختی شأن رو به کاهش است.

این یافته‌ها مقدماتی در نظر گرفته شده است و ثابت نمی‌کند که یبوست، به خودی خود، به نوعی باعث می‌شود که پیری مغز سریع‌تر شود.

اما کارشناسان گفتند که این یافته‌ها به شواهدی که سلامت روده را به سلامت مغز مرتبط می‌کند، می‌افزاید.

یک احتمال از نظر محققان نظریه پرداز این است که یبوست و شناخت از طریق میکروبیوم روده مرتبط می‌شوند. میکروبیوم ها مجموعه گسترده‌ای از باکتری‌ها هستند که به طور طبیعی در روده‌ها زندگی می‌کنند و در بسیاری از عملکردهای بدنی نقش مهمی ایفا می‌کنند.

به عنوان مثال، یک مطالعه جدید نشان داد افرادی که دارای نشانگرهای اولیه آلزایمر- پروتئین غیر طبیعی در مغز- هستند دارای میکروبیوم های روده‌ای متفاوت از سایر افراد مسن هم بودند.

به گفته محققان، این نتایج بر اهمیت سلامت روده، به ویژه یبوست، در بیماران مسن تأکید می‌کند.

افراد می‌توانند با خوردن مقدار زیادی غذاهای غنی از فیبر مانند سبزیجات، میوه‌ها، غلات کامل و لوبیا و ورزش منظم، از یبوست جلوگیری کنند و سلامت روده خود را بهبود بخشند.

لطفاامتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *