کروموتوباسیون چگونه در ارزیابی علت ناباروری کمک می کند؟

به نقل از پرنتینگ فرست کرای، کروموتوباسیون کروموپرتوبیشن نیز نامیده می شود؛ از طریق این روش یک محلول رنگ آبی به عنوان بخشی از فرآیند وارد لوله های فالوپ می شود. این روش تعیین می کند که آیا انسدادی در لوله های فالوپ وجود دارد که مانع باردار شدن شود. در حالی که این آزمایش برای درک دلایل ناتوانی در باردار شدن انجام می شود، قبل از انجام این روش باید تحقیقات گسترده ای انجام دهید.

کروموتوبیشن چیست؟

کروموتوباسیون بخشی از یک جراحی خفیف تهاجمی به نام لاپاراسکوپی است. کروموتوباسیون فرآیندی برای تعیین مسائل ناباروری است. انسداد در لوله های فالوپ می تواند یکی از دلایل متعدد باردار نشدن باشد. کروموتوباسیون یک روش پزشکی است که تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و همچنین می‌تواند سایر مشکلات زمینه‌ای را که احتمالاً مانع از بارداری می‌شوند، تعیین کند.

چرا کروموتوباسیون انجام می شود؟

روش کروموتوباسیون برای تعیین دلیل مشکلات باردار شدن در طی ارزیابی ناباروری انجام می شود. در طول هر گونه انسداد در لوله فالوپ، تخمک ها نمی توانند از تخمدان به رحم منتقل شوند. این دوباره مانع از رسیدن تخمک ها به اسپرم می شود که منجر به بارداری نمی شود. به طور مشابه، اگر هر دو لوله فالوپ مسدود شده باشند، می توان ناباروری را تشخیص داد.

در طول کروموتوباسیون چه اتفاقی می افتد؟

یک دستگاه جراحی مجهز به دوربین از طریق یک برش کوچک، به طور مبهم درست زیر ناف، در دهانه شکم قرار می گیرد. این به پزشکان کمک می کند تا اندام های داخلی نظیر لوله های فالوپ را در این مورد بررسی کنند. قبل از قرار دادن لاپاراسکوپ، یک دستگاه دوربین مانند، از طریق واژن و دهانه رحم در رحم قرار می گیرد.

سپس از یک کاتتر برای تزریق رنگ به رحم استفاده می شود و لوله های فالوپ با کمک دوربین لاپاراسکوپ نظارت می شوند تا ببینند آیا رنگ از انتهای دیگر لوله می ریزد یا خیر. اگر رنگ به راحتی از انتهای دیگر خارج شود هیچ انسدادی وجود ندارد. اما اگر رنگ بیرون نیاید، نشان دهنده انسداد است. می تواند نشان دهنده اسکار یا اندومتریوز نیز باشد.

خطرات کروموتوباسیون

کروموتوباسیون به عنوان بخشی از لاپاراسکوپی انجام می شود. مانند هر عمل جراحی، نیاز به بیهوشی دارد و خطراتی را در بر دارد که عبارتند از:

  • آسیب به اندام های شکم
  • از دست دادن خون
  • آسیب به اعصاب
  • واکنش های آلرژیک به بیهوشی
  • لخته شدن خون
  • بافت اسکار

برای جداسازی اندام ها و دید واضح، در حین جراحی گاز به شکم تزریق می شود. این گاز می تواند یکی از شایع ترین علل و عوارض متداول این عمل باشد.

اگر بیمار آسیبی در ناحیه شکم، هر گونه عارضه قبلی ناشی از جراحی یا واکنش آلرژیک به بیهوشی داشته باشد، کروموتوباسیون ممکن است به اشتباه نشان داده شود.

درمان کروموتوباسیون

اگر لاپاراسکوپی با کروموتوباسیون انجام شود و انسداد تشخیص داده شود، درمان‌ها و روش‌های جزئی می‌توانند به درمان کمک کنند.

1. برداشتن انسداد

اغلب، جراحان می توانند انسداد را در طی جراحی لاپاراسکوپی اصلاح کنند. اندومتریوز یا پیوندهایی که لوله ها را مسدود می کنند می توانند برداشته شوند. با این حال، این لزوماً باروری را تضمین نمی کند. اغلب، آسیب‌هایی که در لوله‌ها قابل تعمیر نیستند، می‌تواند ناشی از انسداد باشد. همچنین می تواند به دلیل انسداد ناشی از فشار ایجاد شده در لوله به دلیل گرفتگی باشد. حتی اگر لوله‌ها در زمان جراحی برداشته شوند، ممکن است در درازمدت کارساز نباشد، زیرا جای زخم حتی پس از فرآیند بهبودی ممکن است برگردد.

2. برداشتن لوله فالوپ

اگر جراح معتقد باشد که لوله‌ها پس از انجام کروموتوباسیون آسیب داخلی دارند، ممکن است جراح برداشتن لوله را پیشنهاد کند زیرا ممکن است دیگر هرگز به حالت عادی عمل نکند. برداشتن لوله به این معنی نیست که بیمار نمی تواند باردار شود. با این حال، برای باردار شدن باید تحت لقاح آزمایشگاهی قرار بگیرند. با کمک IVF، اسپرم و تخمک در پتری دیش در آزمایشگاه، جایی که جنین مستقیماً در رحم قرار می گیرد، به هم می رسند.

سایر گزینه ها

با توجه به اینکه کروموتوباسیون یک روش جراحی است، بسیاری از بیماران طی سال‌ها روش‌های غیرتهاجمی و غیرجراحی را برای تعیین هرگونه انسداد انتخاب کرده‌اند. چند گزینه عبارتند از: هیستروسالپنگوگرام و سونوسالپنگوگرافی.

هر دو این روش کمتر از 10 دقیقه طول می کشد و نیازی به بیهوشی یا جراحی ندارد.

1. هیستروسالپنگوگرام

هیستروسالپنگوگرام روشی است که از کنتراست استفاده می کند که قبل از عکسبرداری با اشعه ایکس به رحم تزریق می شود. اشعه ایکس نشان می دهد که آیا کنتراست از لوله بیرون می ریزد یا نه.

2. سونوسالپنگوگرافی

سونوسالپنگوگرافی جایی است که حباب های هوا به داخل رحم تزریق می شود. پس از انجام این کار، سونوگرافی انجام می شود تا ببیند آیا حباب از لوله خارج می شود یا خیر.

هنگام تعیین باروری یک زوج از طریق بررسی، تعیین اینکه آیا لوله های فالوپ مسدود شده اند یا خیر ضروری است. راه های مختلفی برای این کار وجود دارد که لاپاراسکوپی یکی از بهترین راه هاست. جدا از ارزیابی لوله‌ها، روش لاپاراسکوپی اندام‌های لگن را که شامل رحم، تخمدان‌ها و سایر اندام‌های اطراف است، بررسی می‌کند. اندومتریوز و بافت اسکار شرایطی هستند که از طریق لاپاراسکوپی قابل تشخیص هستند. لاپاراسکوپی با کروموتوباسیون علت ناباروری را مشخص می کند و یک روش تشخیصی برای تعیین اطلاعات بیشتر در مورد لوله های فالوپ است.

سوالات متداول

1. آیا کروموتوباسیون ضرر دارد؟

ممکن است در اطراف ناحیه ای که برش هایی روی شکم ایجاد شده است کمی درد وجود داشته باشد. ممکن است کبودی خفیفی در اطراف شکم وجود داشته باشد. همچنین احساس ناراحتی در شانه راست یا اطراف گردن معمول است.

2. چگونه بفهمم لوله فالوپم مسدود شده است؟

روش کروموتوباسیون با آرام کردن بیمار با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می شود. لاپاراسکوپ با استفاده از یک برش کوچک روی پوست با یک دوربین کوچک متصل به آن وارد می شود. یک لوله فلزی یا پلاستیکی از طریق دهانه رحم وارد رحم می شود و رنگ آبی از این لوله عبور می کند. این از حفره رحم و لوله های فالوپ عبور می کند. اگر لوله‌ها انسداد نداشته باشند، رنگ به صورت بیرون ریختن از انتهای لوله‌ها دیده می‌شود که از طریق دوربین لاپاراسکوپ قابل مشاهده است. با این حال، اگر رنگ به داخل حفره رحم برنگردد، مشخص است که یک انسداد در لوله وجود دارد. لاپاراسکوپی با کروموتوباسیون علاوه بر ارزیابی انسداد لوله‌ها، علل دیگر ناباروری مانند آندومتریوز و اسکار بافت‌های ناحیه لگن را نیز شناسایی می‌کند.

لطفاامتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *