چند اشتباه رایج هنگام بررسی سطح قند خون

به گزارش سلامت نیوز به نقل از هلث سنترال، هنگامی که از یک دستگاه گلوکز سنج برای بررسی سطح خود استفاده می کنید، ممکن است گاهی اوقات به یک نتیجه عجیب برسید. وقتی این اتفاق می افتد، ممکن است سریعاً دستگاه خود را سرزنش کنید. در زیر اشتباه های رایج هنگام بررسی سطح قند خون را شرح می دهیم:

دست هایتان را نمی شویید

حتی اگر دست‌هایتان کثیف به نظر نمی‌رسند، وقتی قبل از آزمایش آن‌ها را نمی شویید، می‌توانید نتیجه‌تان را خراب کنید. به‌ویژه اگر قبل از آزمایش میوه‌ مصرف کرده‌اید، یک مطالعه نشان می‌دهد که نتیجه تست قند خون شما ممکن است بسیار بد بشود.

خون کافی دریافت نمی کنید

رایج ترین اشتباه، نگرفتن خون کافی در نوار تست است. وقتی به اندازه کافی خون در نوار آزمایش نباشد، نتیجه گزارش نیز صحیح نخواهد شد.

انگشت خود را فشار می دهید

اگر دستان شما سرد است یا اگر گردش خون ضعیفی دارید، ممکن است مجبور شوید انگشت خود را زیاد فشار دهید تا خون کافی بگیرید. وقتی این کار را انجام می دهید، به جای خون، مقداری مایع بینابینی نیز خارج می کنید. یک مطالعه نشان می‌دهد که این کار ممکن است منجر به نمایش اعداد غیرقابل اعتماد شود. گرم کردن ملایم دست‌ها قبل از انجام تست می‌تواند به شما کمک کند تا مجبور نشوید انگشت خود را فشار دهید.

از الکل برای تمیز کردن انگشتان استفاده می کنید

حتی اگر برخی از تولیدکنندگان دستگاه قند خون فکر می کنند که باید انگشتان خود را با الکل تمیز کنید، این کار واقعا یک اشتباه بزرگ است. متخصصان می گویند که اگر این کار را انجام دهید، به شما نتیجه آزمایشی اشتباه و بسیار پایین می دهد و یا ممکن است نتیجه تست شما کاملا اشتباه بشود.

تست را روی پد انگشتتان انجام می دهید

روی پد هیچ یک از انگشتان خود آزمایش تست سطح قند خون را انجام ندهید، زیرا انتهای عصبی بیشتری در آنجا وجود دارد. تست سطح قند خون در آنجا هم در حین آزمایش و هم بعداً زمانی که از آن انگشت برای تایپ کردن یا هر کار دیگری استفاده می‌کنید، بسیار دردناک می شود. دریابید که کدام طرف از انگشتان بهترین جریان خون را دارید. به مرور زمان وقتی تست های بیشتری انجام می دهید، محل مناسب برای انجام تست را متوجه خواهید شد.

از نوارهای تست قدیمی استفاده می کنید

محققان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده دریافتند که نوارهای آزمایش قدیمی اعداد نادرستی نشان می‌دهند، به‌ویژه اگر از تاریخ انقضای آن‌ها خیلی گذشته باشد. در حالی که برخی از دستگاه ها نوارهای منقضی شده را رد می کنند، همه آنها این کار را نمی کنند. محققان CDC می گویند که نوارهای قدیمی می توانند نتایج آزمایش نادرستی را به ما بدهند بنابراین از نوارهای درستی استفاده کنید.

اطلاعات مهم را از دست داده اید

اگر سطح A1C شما بالاتر از 8.4 باشد، سطح ناشتای شما بیشترین سهم را در داشتن سطح قند خون بسیار بالا داشته است. اما آزمایش دو ساعت پس از اولین لقمه غذا نیز می تواند اطلاعات مفیدی را به شما ارائه دهد. این امر به ویژه زمانی مهم است که بیش از چند گرم کربوهیدرات خورده اید که تنها ماده ای است که تأثیر زیادی بر سطح قند خون شما می گذارد.

به اندازه کافی تست نداده اید

تعداد کمی از ما به اندازه کافی برای دیابت تست انجام می دهیم. تست کردن به صورت دوتایی و زوج می تواند برای ما بسیار مفید باشد. این ایده به سادگی آزمایش سطح قند خون، قبل و بعد از غذا خوردن، قبل و بعد از ورزش و قبل و بعد از یک رویداد استرس زا است.

کار مثبتی انجام نمی دهید

اشتباه تاسف باری که می توانید مرتکب شوید این است که چیزی از نتایج آزمایش خود یاد نگیرید. از آزمایش خود برای تغییر کاری که انجام می دهید استفاده کنید. اگر سطح قند خون شما خیلی بالا است، در مورد تغییرات احتمالی مانند افزایش ورزش یا تغییر رژیم غذایی با پزشک خود صحبت کنید. گاهی اوقات تغییرات ساده می توانند تفاوت بزرگی ایجاد کنند.

لطفاامتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *