مهار کرونا یکی از پنج اقدام اساسی دولت سیزدهم است

به گزارش ایرنا، علی نیکزاد روز دوشنبه در مراسم هفته سلامت که در سالن همایش‌های رازی برگزار شد، افزود: وزارت بهداشت در دوره جدید مدیریتی خود در زمینه مقابله با همه گیری کرونا و واکسیناسیون اقدامات خوبی را جهادی و شبانه روزی انجام داده است.

وی با اشاره به فداکاری کادر بهداشت و درمان در همه گیری کرونا و تجلیل از مقام والای شهدای مدافع سلامت، اظهار داشت: این وزارتخانه ظرفیت و توان تخصصی و اجرایی خود را تا حد زیادی به اثبات رساند به نحوی که اکنون وقتی در افکار عمومی می‌خواهند پنج اقدام اساسی دولت سیزدهم در مدت کوتاه را بیان کنند، یکی از سرفصل‌های اصلی مربوط به مهار کروناست.

نیکزاد تصریح کرد: این کفایت و تدبیر مدیریتی سبب شده است انتظارات از این وزارتخانه در حوزه های مختلف افزایش یابد و این مسئله، مسئولیت شما را سنگین تر می کند.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: مفهوم سلامت اعم از درمان و سلامت جسمی است و شامل هفت مولفه اساسی شامل سلامتی جسمی، سلامت شغلی، سلامت معنوی، سلامت ذهنی، سلامت عاطفی، سلامت محیط زندگی و سلامت اجتماعی است. این طیف وسیع، عموما در حوزه ماموریتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار دارد و ماموریت این وزارتخانه، وسیع و غیرقابل مقایسه با سایر حوزه ها در کشور است.

نیکزاد عدالت را از اولویت های حوزه سلامت دانست و افزود: عدالت در دسترسی به خدمات بهداشت و درمان از اولویت‌هاست. از جمله موارد مربوط به عدالت، دسترسی به پزشک متخصص در نقاط محروم، ظرفیت پزشکی و تامین سرانه کافی پزشک در کشور، عدالت در پرداخت به پزشکان، عدالت در پرداخت به کادر غیر پزشکی به ویژه پرستاران، خدمات پاراکلینیکی، بهیاران و بهورزان است.

ضرورت استمرار بیمه همگانی
وی یادآور شد: از موارد دیگر مربوط به عدالت، استمرار بیمه همگانی است. اگر وزیر بهداشت بتواند در دولت یک اقناع عمومی ایجاد کند و سایر وزرا را نیز برای تعامل و هم افزایی برای ایجاد یک بیمه قدرتمند و پایدار در کشور مجاب کند، قطعا دستاورد بزرگی است.

نایب رییس مجلس گفت: مردم احساس خوبی نسبت به بیمه ندارند چون هر دفترچه بیمه اعم از تامین اجتماعی، کشوری، نیروهای مسلح، بیمه سلامت و سایر بیمه ها در هر بیمارستانی یک کارکرد جدا دارد.

نیکزاد افزود: با وجود ۱۸ صندوق بازنشستگی در کشور، هنوز پوشش کامل بیمه‌های اجتماعی بین گروه‌های مختلف جامعه محقق نشده است. طبق برخی گزارش ها تعداد زیادی از افراد هنوز فاقد بیمه درمانی هستند.

وی ادامه داد: البته سازمان بیمه سلامت فراخوان داده است تا افراد فاقد بیمه درمانی در بیمه سلامت ثبت نام کنند ولی مردم به دنبال بیمه باکیفیت بر اساس تکالیف درج شده در قانون اساسی هستند. اعضای کنونی بیمه سلامت هم که از سال‌های قبل عضو بیمه سلامت هستند گلایه دارند که دفترچه‌ای که در دست ماست، کارکرد ویژه ندارد و فقط در یک سری مراکز درمانی خاص و با صف های طولانی قابل دسترسی است.

اولویت بخشی به اتمام طرح‌های نیمه تمام
نیکزاد بودجه‌های عمرانی وزارت بهداشت را مورد اشاره قرار داد و گفت: در این زمینه نیاز به جهش داریم. من و همکارانم در مجلس شورای اسلامی به هر شهری که سفر داریم حتما با یک بیمارستان یا درمانگاه نیمه تمام مواجه هستیم که مردم خواستار تکمیل آن هستند.

وی افزود: در مدیریت مبحثی با عنوان «عدم النفع» داریم. مثلا اگر شما یک مغازه خالی داشته باشید که نه خودتان از آن استفاده کنید و نه آن را اجاره بدهید، دچار ضرر عدم النفع هستید. ما اگر عدم النفع این چند هزار طرح عمرانی نیمه تمام را که در کشور وجود دارد، محاسبه کنیم، عدد بزرگی خواهد شد. وزارت بهداشت باید با یک اولویت دهی دقیق، فکری به حال این طرح‌های نیمه تمام کند.

نایب رییس مجلس پیشگیری را مقدم بر درمان و در اولویت بالاتر دانست و گفت: مراکز بهداشت در سراسر کشور یک ظرفیت بزرگ برای کشور هستند. این یک تجربه تقریبا منحصر به فرد است که جمهوری اسلامی توانسته تا دل روستاها و شهرها و محلات مختلف، با ایجاد مراکز جامع سلامت و خانه های بهداشت، خدمات سلامت را به اقصی نقاط کشور برساند.

وی یادآور شد: باید از شبکه مویرگی بهداشت در کشور استفاده حداکثری کرد. مراکز بهداشت با تشکیل پرونده های سلامت می توانند نقش بزرگی در ارتقای سلامت جامعه ایفا کنند.

نیکزاد تصریج کرد: تقریبا در هر دولتی درباره پزشک خانواده شعار داده شد ولی هنوز این برنامه به صورت عینی خود را نشان نداده است بنابراین وزارت بهداشت دولت سیزدهم اگر در این حوزه بتواند کار اساسی انجام دهد، در تاریخ ماندگار خواهد شد.

لطفاامتیاز دهید
مد و زیبایی

شامپو آرگان

داشتن چهره زیبا و جذاب یکی از دغدغه­های همیشگی افراد جامعه به خصوص خانم­ها است. بنابراین همیشه افراد زیادی را می­توان یافت که به دنبال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *