معاون رییس جمهور:مساله اصلی در جوانی جمعیت،سبک زندگی خانواده‌هاست

انسیه خزعلی عصر شنبه در همایش سراسری مشاوران بانوان روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور در مشهد افزود: در خانواده های ثروتمند کمبود جمعیت و عدم توجه به آن خیلی بیشتر است.

وی ادامه داد:مسلط شدن نگاه فردگرایانه و لیبرالی و اصالت یافتن خوشیهای زودگذر برای جوانان که حتی بر منفعت آینده و زمانهای دورتر خود و کشورشان ترجیح می یابد از خطراتی است که به شدت جامعه ما را تهدید می کند.

او اضافه کرد: دولت برای ترغیب مردم به افزایش جمعیت، نگاه دوراندیشانه مبتنی بر پیر شدن جمعیت و تبعات ناگوار ناشی از آن را دارد و می داند که پیر شدن جمعیت هزینه اش زیاد و بسیار خطرناک است از این رو در مقطعی از زمان برخی مسایل را تحمل می کند تا کشور را جوان نگه دارد و بتواند سرمایه بزرگ انسانی را حفظ کند.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با تاکید بر سلامت جسمی، روانی، فکری و آموزشی زنان گفت: یکی از نقیصه ها در بحث سلامت، تامین سلامت آموزشی است چرا که گاهی اوقات آموزش های صحیحی به زنان و خانواده های جامعه داده نمی شود یا آموزشها کامل نیست و اشتباه ارایه شده و یا آموزشها در جای خودش قرار نگرفته است.

خزعلی افزود: این خلا در سلامت آموزشی زنان و خانواده، مسوولیت مشاوران زن روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور را بیشتر می کند تا سلامت زنان و به تبع آن سلامت خانواده ها بیشتر حفظ شود زیرا محور سلامت در جامعه ما خانواده و محور خانواده زن است و اگر زنان ما آگاه، توانمند، صالح و سالم باشند جامعه سالمی خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: تمرکز بر سلامت زنان یکی از مسائلی است که هر چه هزینه در این بخش شود به منزله سرمایه گذاری، منفعت و نگاه دوراندیشانه به آینده است، زنی که مایه آرامش، سکون، ثبات و رویکرد مثبت جامعه در خانواده است، اول باید خود دارای آرامش فکری، روحی و جسمی باشد و این وظیفه ما مسوولان امور بانوان است که شرایط را برای سالم بودن زنان فراهم کنیم.

خزعلی افزود: در وهله نخست باید سرمایه انسانی به لحاظ کمی و کیفی حفظ شود و حفظ این سرمایه از نظر کیفی به این دلیل است که اگر جوان یا نوجوان از هویت اصیل خود خالی شد و نگاه، هویت و سبک زندگی دیگری به او رسوخ کرد دوباره جمعیت را از دست داده ایم و با مساله مهاجرت و کمبود کمی جمعیت مواجه خواهیم شد.

وی با اشاره به قانون انطباق امور اداری و فنی موسسات پزشکی اظهار داشت: اجرای این قانون بسیار ضعیف شده و گلایه زنان را به دنبال داشته است زیرا بسیاری از موازین شرعی در مراجعه زنان به مراکز درمانی و بیمارستانها رعایت نمی شود حال آن که در کشورهای اروپایی وقتی ببینند بیمار، خواهان خدمات خاصی است به او اهمیت می دهند و این جای تاسف دارد که در کشور ما به این مساله کمتر اهمیت می دهند.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: هم اکنون در برخی مراکز قضایی مربوط به آسیبهای مرتبط با زنان و کودکان شرایطی فراهم شده است که دیگر زنان خودسرپرست یا بدسرپرست آسیب دیده مجبور نشوند در ادارات مختلف پیگیر مسایل خود باشد.

لطفاامتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *