«فاشرا» گیاهی تلخ اما نافع برای بدن

زهرا توکلی اظهار کرد: از نظر ترکیبات شیمیایی در ریشه فاشرا یک ماده عامل سمی تلخ گلوکوزید به نام بریونین وجود دارد که در آب و الکل حل می شود و به علاوه در ریشه مقدار اسانس و رزین به نام بریورزین و مقدار زیادی نشاسته یافت می‌شود.

وی با اشاره به خواص و کاربرد فاشرا، عنوان کرد: ریشه این گیاه در موارد مشابه در ردیف حنظل و قثاالحمار به عنوان مسهل قوی به کار می‌رود.

توکلی افزود: مقطع آن سفید طعم آن قابض و تلخ و خیلی شبیه به قسط تلخ است و اغلب عطاران و فروشندگان گیاه دارویی ممکن است دانسته یا ندانسته تلخ آن را بفروشند.

این کارشناس ارشد گیاهان دارویی بیان کرد: علاوه‌بر ریشه از برگ و شاخه‌های جوان فاشرا نیز استفاده می‌شود، چون سمی قوی است در مصرف داخلی باید خیلی احتیاط شود و حتما زیر نظر پزشک باشد،

وی با اشاره به این‌که فاشرا از نظر طبیعت طبق رأی حکمای طب سنتی خیلی گرم و خشک است، تصریح کرد: اگر تا ۴ گرم از گرد ریشه آن با کتیرا و آب عسل مخلوط و خورده شود مسهل قوی است و با قِی و استفراغ همراه است و ترشح ادرار و شیر را افزایش می‌دهد.

توکلی بیان کرد: پخته ریشه آن در روغن زیتون برای بواسیر و نواسیر مقعد و تمام دردهای سرد و نرم کردن سفتی‌ها و رفع چروک‌های زخم نافع است.

این کارشناس ارشد گیاهان دارویی بیان کرد: اگر پماد ریشه آن با سرکه تهیه شود برای تحلیل ورم و قطع زگیل مفید است، ضماد میوه آن برای جرب پوست نافع بوده و ضماد ریشه آن با آرد خلر و شنبلیله برای تحلیل ورم و سرباز کردن دمل مفید است.

وی ادامه داد: خوردن پنج گرم از ریشه آن برای مقابله با نیش افعی و سایر گزندگان سمی تریاق نافع است، ضماد ریشه آن با آرد خلر و شنبلیله برای رفع لکه‌های سیاه که بعد از جراحات و زخم‌ها می‌مالند مفید است.

توکلی افزود: ضماد میوه آن برای کندن و از بین بردن مو مؤثر است و از این خاصیت دباغان برای پاک کردن موی پوست‌ها استفاده می‌کنند.

این کارشناس ارشد گیاهان دارویی بیان کرد: دم کرده برگ و سرشاخه‌های جوان آن برای تقویت معده و پاک کردن معده از مواد لزج و برای رفع درد قلب و معده مفید است و مسهل خوبی بوده، ترشح شیر و ادرار را زیاد می کند.

وی عنوان کرد: فاشرا پاک، لطیف، خشک و گرم کننده معده و مقوی آن و برای رفع صرع و گرفتگی‌های مجاری و فلج و سستی و بی حسی اعضاء و فراموشی مصرف فراوان دارد.

لطفاامتیاز دهید
سلامت خانواده

عوارض مصرف دخانیات در زنان

بنابر اعلام واحد آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران در بعضی کشورهای جهان، تعداد زنان سیگاری در حال افزایش است. در

اطلاعات بیشتر
بارداری

علائم افسردگی پس از زایمان

در برخی موارد مادران بعد از تولد نوزاد خود غمگین، بی حوصله، زودرنج و عصبانی هستند و می‌گویند که نمی‌توانند از پس مراقبت‌های فرزندشان برآیند.

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *