عین اللهی: سلامت، پایه و بنیاد هر فعالیتی است

به گزارش ایرنا از وبدا، دکتر بهرام عین اللهی، در آیین رونمایی از پوستر هفته سلامت که با حضور معاونین و مدیران وزارت بهداشت و در ستاد مرکزی وزارت بهداشت برگزار شد، بیان کرد: مفهوم سلامت قبل از شیوع کرونا برای مردم آنچنان ملموس نبود و بعداز کرونا مشخص شد که سلامت در تمام ابعاد زندگی تاثیرگذار بوده و اگر مردم سالم نباشند، تمام فعالیت ها متوقف می شود. بنابراین، سلامت پایه و بنیاد هر فعالیتی است.

وی با بیان اینکه تامین سلامت مردم فقط بر عهده وزارت بهداشت نبوده و نیاز به همکاری های بین بخشی دارد، گفت: در مقوله سلامت و تامین سلامتی، همه بخش های کشور دخیل هستند و اولین حلقه این زنجیره، مربوط به خودِ فرد و خودمراقبتی است. بنابراین، افراد باید در وهله اول بدانند که چه اقداماتی برای سلامتی شان مفید بوده و کدام عادات و رفتارها می تواند به سلامتی شان لطمه وارد کند؛ این مراقبت هم باید از دوران کودکی تا دوران سالمندی ادامه داشته و فرد در طول زندگی سبک زندگی اش را مطابق با شرایط سنی اش تنظیم کند.

ضرورت توجه به مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت
وزیر بهداشت در ادامه درخصوص مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت، عنوان کرد: عوامل اجتماعی مانند نوع شغل افراد، وضعیت آب و هوا و آلاینده ها، کیفیت تغذیه مردم، استرس های بیرونی که به طرق مختلف سلامت روان مردم را تحت الشعاع قرار می دهد، پسماندها و… نیز بر سلامت مردم تاثیر بسیار زیادی دارد که باید روی آنها کار کرد.

تصادفات، دومین عامل مرگ و میر در کشور
دکتر عین اللهی تصریح کرد: یکی از عواملی که سلامت مردم را به مخاطره می اندازد، حوادث ترافیکی است که دومین عامل مرگ و میر در کشورمان محسوب می شود. در این زمینه نیز در درجه اول خودِ فرد و بعد، عوامل مختلف همچون جاده ها و… موثر هستند.

وی گفت: امروزه هر سازمانی باید پیوست سلامت داشته باشد تا براساس آن سلامت کارکنان حفظ شود.

دکتر عین اللهی گفت: در دنیا، تشکل های مردمی، سمن ها و انجمن ها نیز در جهت راهنمایی مردم و کمک به مسئولین، بسیار موثر هستند.

وی بیان کرد: سازمان جهانی بهداشت، در سال جاری شعار “سلامت ما، سلامت سیاره ما” را درنظر گرفته است، یعنی زمانی به سلامت دست می یابیم که سیاره، کشور، شهر و محیط زندگی مان سالم باشد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در هفته سلامت که از ۱۷ اردیبهشت ماه آغاز شده و به مدت یک هفته ادامه دارد، شعار هر روز هفته، به یکی از بخش های مربوط به سلامتی اختصاص داده شده است.

وی درخصوص اسامی روزهای هفته سلامت گفت: شعار روز اول، ۱۷ اردیبهشت، نقش مردم، مسئولین، سمن‌ ها در تحقق عدالت و تعالی نظام سلامت، روز دوم، ۱۸ اردیبهشت، نقش مردم، مسئولین، سمن‌ ها در دستیابی به انرژی پاک، روز سوم، ۱۹ اردیبهشت، نقش مردم، مسئولین، سمن‌ ها در مدیریت حوادث و بلایا، روز چهارم ۲۰ اردیبهشت، نقش مردم، مسئولین، سمن‌ ها در ارتقای سلامت خانواده و جوانی جمعیت، روز پنجم ۲۱ اردیبهشت، نقش مردم، مسئولین، سمن ‌ها در تولید پاک و مدیریت پسماندها، روز ششم ۲۲ اردیبهشت، نقش مردم، مسئولین، سمن‌ ها در تغذیه سالم از مزرعه تا سفره و روز هفتم ۲۳ اردیبهشت، نقش مردم، مسئولین، سمن‌ ها در کاهش و کنترل مصرف دخانیات، است.

وی در پایان تاکید کرد: خوشبختانه دکتر رییسی، رییس جمهور کشورمان توجه بسیار زیادی به مقوله سلامت دارند و در سفرهای استانی، یکی از نکاتی که مورد ارزیابی قرار می دهند، وضعیت سلامت مردم و چگونگی بهبود عوامل مختلف مربوط به سلامتی مردم همچون، وضعیت مراکز درمانی و بهداشتی، سلامت آب، محیط، هوا و… است و امیدواریم با بهبود شرایط، سلامت که حق مسلم و طبیعی مردم است، در تمام کشور به صورت عادلانه توزیع شود.

1352

لطفاامتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *