عملکرد 2 شرکت آمریکایی- انگلیسی و ژاپنی تولید کننده سیگار بررسی شود

حجت الاسلام و المسلمین حسینعلی نوروزی نماینده رباط کریم در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگراری فارس با اشاره به تولید و فروش سیگار در داخل کشور از سوی 2 شرکت خارجی چند ملیتی JTI و  BAT با ماهیت انگلیسی- آمریکایی و ژاپنی گفت: بر اساس آمار بیش از ۶۵ میلیارد نخ سیگار سالانه در کشور مصرف می شود که بخش زیادی از آنها از سوی این 2 شرکت خارجی تولید و توزیع می شود.

وی با بیان اینکه مصرف رو به افزایش سیگار در داخل کشور از سوی جوانان و حتی بانوان نگران کننده است، افزود: امروز حدود ۲۴ میلیون نفر از مردان و سه درصد از بانوان جامعه سیگار مصرف می کنند.

نائب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به تولید سیگار از این شرکت ها گفت: وقتی امکان تولید سیگار در داخل وجود دارد چرا باید سیگار از سوی شرکت های خارجی تولید شود.

حجت الاسلام نوروزی افزود: در حالی که در استان‌های شمالی و برخی از استان های کشور توتون و تنباکو تولید می شود اما این 2 شرکت خارجی مواد اولیه خود را از خارج وارد و حاضر نیستند از تولیدات کشاورزان ما برای مصرف خود استفاده کنند.

وی با اشاره به تحریم ایران از سوی اروپا و آمریکا گفت: این کشورها حتی از ورود مواد غذایی، دارو و ماسک به ایران جلوگیری می کردند اما چطور این شرکت ها خارجی در ایران آزادانه فعالیت دارند و مشمول تحریم نشدند.

نائب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: اگر دل شرکت های چند ملیتی برای ملت ایران می سوزد، چرا مانع ورود دارو و حتی ماسک به کشور می‌شوند اما بیش از اندازه به تولید سیگار که برای سلامتی مردم ضرر دارد، می پردازد و این نشان از دست های پنهان برای آسیب زدن به مردم و سلامت جامعه دارد که باید زود شناسایی و محاکمه شوند.

حجت الاسلام نوروزی با انتقاد از عدم پرداخت مالیات مناسب از سوی این شرکت های خارجی گفت: متاسفانه آنها نه تنها مالیات به اندازه درآمد نمی دهند بلکه درآمد حاصله را از کشور خارج کرده و به انجام وظایف اجتماعی خود نیز توجهی ندارند.

وی با بیان اینکه مجلس باید بر عملکرد این 2 شرکت چند ملیتی نظارت جدی داشته باشد، گفت: گسترش مصرف سیگار در کشور باید مورد بررسی دقیق نمایندگان مجلس قرار گیرد.

نائب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: اینجانب از نیروهای اطلاعاتی و امنیتی می خواهم که به عملکرد 2 شرکت آمریکایی- انگلیسی و ژاپنی تحت پوشش آمریکا، ورود کرده و نحوه تولید، توزیع و تبلیغ آنها را بررسی کنند.

انتهای پیام/

لطفاامتیاز دهید
سلامت خانواده

عوارض مصرف دخانیات در زنان

بنابر اعلام واحد آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران در بعضی کشورهای جهان، تعداد زنان سیگاری در حال افزایش است. در

اطلاعات بیشتر
بارداری

علائم افسردگی پس از زایمان

در برخی موارد مادران بعد از تولد نوزاد خود غمگین، بی حوصله، زودرنج و عصبانی هستند و می‌گویند که نمی‌توانند از پس مراقبت‌های فرزندشان برآیند.

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *