سرانه مصرف روزانه نان هزار تومان است

به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، محمد جلال مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی در میز اقتصادی اخبار نیمروزی سیما درباره عملکرد اجرای فاز اول طرح هوشمند سازی یارانه نان و جزئیات ورود به فاز دوم این طرح توضیحاتی داد.

وی با اشاره به گذشت بیش از 90 روز از شروع اجرای طرح هوشمند سازی یارانه آرد و نان تأکید کرد: بیش از 70 میلیون کارت بانکی یکتا در این 90 روز خرید نان را از بستر کارتخوان‌های هوشمند انجام داده‌اند و روزانه حدود 82 میلیارد تومان خرید نان توسط مردم انجام می‌شود؛ یعنی به‌طور متوسط حدود هزار تومان مبلغ سرانه خرید نان هر ایرانی در روز است.

وی اضافه کرد: این عدد را برای نخستین بار سامانه هوشمند یارانه نان نشان داده است و براساس اطلاعات این سامانه تعداد تراکنش‌های مربوط به نان به بیش از 8.5 میلیون تراکنش روزانه رسیده است و در مجموع تاکنون بیش از 4.5 میلیون قرص نان با حجم آرد مصرفی بیش از 670 هزار تن در سامانه ثبت شده است.

جلال درباره تغییری که بر مبنای این آمار ایجاد شده هم توضیح داد: بر مبنای اطلاعات کارتخوان های سابقی که بعد از شیوع کرونا در نانوایی‌های کشور فراگیر شد، قبل از شروع طرح 4 هزار و 200 میلیارد تومان در ماه را بابت فروش نان نشان می‌داد که این داده‌ها دقت کافی را نداشت و بعضا آلودگی تراکنش وجود داشت که امروز با پالایش تراکنش به عدد فروش ماهانه 2 هزار و 400 میلیارد تومان در سراسر رسیده‌ایم.

مشاور وزیر اقتصاد درباره علت کاهش در عدد فروش نان را انجام پالایش تراکنش عنوان کرد و افزود: ممکن است از این کارتخوان پیش از اجرای این طرح استفاده های دیگری هم می شد که این موارد پالایش شد.

وی با اشاره به افزایش حجم تراکنش ها در استان‌های مختلف بعد از اجرای طرح هوشمندسازی یارانه نان، اعلام کرد: تا پیش از اجرای طرح تعداد تراکنش نانوایی‌های ما 6.8 میلیون تراکنش در روز بود که امروز 8.5 میلیون تراکنش در روز را داریم که به معنای افزایش 20 درصدی خرید الکترونیکی مردم است. 

جلال تأکید کرد: تا زمانی که زیرساخت کافی به لحاظ فنی و داده ای با دقت قابل قبول در اختیار نداشته باشیم اعمال هر گونه سیاست ممکن است منجر به آسیب به نانوا و مردم شود لذا این داده‌ها کمک می‌کند تا سیاست‌گذاری دقیقی در فاز دوم داشته باشیم. 

وی درباره علت عدم تجهیز برخی نانوایی‌ها در استان تهران به دستگاه کارتخوان هوشمند گفت: بخشی از تجهیز نانوایی ها از حوزه اختیار ما خارج است چرا که با مصوبه مجلس، نانوایی‌ها باید از 5 مؤلفه داده‌ای برخوردار باشند تا امکان نصب کارتخوان فراهم باشد و نانوایی‌هایی که هنوز مجهز به دستگاه نشده‌اند ممکن است در یک یا چند مورد از این داده ها نقص داشته باشند وگرنه کمبودی برای تجهیز سخت افزاری نداریم.

جلال همچنین درباره مجتمع‌های نانوایی و لزوم تجهیز آنها به چند دستگاه کارتخوان اظهار کرد: سیاست ابلاغی ما این بود که برای مجتمع‌ها بیش از یک کارتخوان داده شود که این موضوع در دستور کار قرار دارد تا سریع‌تر انجام شود.

وی گفت: برآورد ما این است که 72 هزار نانوایی کشور تجهیز شده اند و 2500 نانوایی به دلیل نقص یکی از 5 مؤلفه اطلاعاتی هنوز به کارتخوان مجهز نشده‌اند. 

مشاور وزیر اقتصاد درباره لزوم رفع ایرادات طرح در فاز نخست در استان پایلوت یعنی استان زنجان و همچنین عدم تجهیز 1500 نانوایی در استان تهران یادآور شد: در استان زنجان تجهیز نانوایی‌ها به بیش از 100 درصد رسیده است اما استان تهران جزء استان‌های انتهایی شمولیت طرح بوده که البته در شهر تهران فراگیری تجهیز نانوایی‌ها به کارتخوان بالا است اما در مجموع استان تهران 1500 نانوایی باقی مانده است.

وی همچنین اعلام کرد: فاز دوم طرح هوشمندسازی یارانه نان نیز ابتدا در چند استان به صورت پایلوت انجام می شود و بعد از رفع ایرادات و شناسایی شرایط و آمادگی سایر استان ها به صورت سراسری اجرا خواهد شد. 

جلال هدف اول طرح هوشمند سازی یارانه نان را جلوگیری از انحراف در مصارف یارانه آرد و نان عنوان کرد و گفت: تحلیل داده‌هایی که از سامانه هوشمند یارانه آرد و نان به دست می آید بسیاری از موارد و مشکلات دیگر را قابل شناسایی خواهد کرد.

وی همچنین درباره تخلفات انجام شده از سوی نانوایان اعلام کرد: اگر تخلفات در زمینه جابجایی دستگاه باشد که بلافاصله قابل تشخیص است اما در موضوع تراکنش‌های ساختگی کمتر از 3 درصد برای دریافت کمک هزینه بیشتر در 90 روز گذشته انجام شده بود که در ابتدا مقداری تسامح می کنیم اما به هر حال تخلفات قابل رصد و تحلیل است. 

اجرای فاز دوم طرح هوشمند سازی یارانه نان و اتفاقاتی که در این فاز خواهد افتاد، گفت: دو اتفاق در مرحله دوم رقم می خورد اول ترمیم جبران 15 درصد از هزینه های نانوایی ها است که در فاز اول اجرا می شود و در فاز دوم جبران افزایش هزینه نانوایان که شامل اجاره و دستمزد است و در استان‌های مختلف نیز متفاوت است، واقعی ترخواهد شد.

وی اضافه کرد: اتفاق دیگر این است که تخصیص آرد یارانه ای بر مبنای عملکرد انجام می شود و امکان تولید بیشتر برای نانوایانی که عملکرد بهتری داشته باشند وجود خواهد داشت که در این زمینه بر مبنای رتبه بندی نانوایی های که هم بر اساس نظر مردم و هم بازرسی هایی که در حال انجام است، عمل می شود و این امتیاز بر ضریب آرد یارانه ای و کمک هزینه ای که دولت به آنها پرداخت می کند اثر خواهد داشت.

مشاور وزیر اقتصاد تاکید کرد: هیچ تغییری در قیمت نان و برای مردم در زمینه اجرای طرح هوشمند سازی یارانه نان نخواهیم داشت.  

وی همچنین گفت: سهمیه آرد گره خورده به مجوز نانوایی از بین می رود و اختصاص سهمیه بر مبنای بر عملکرد جایگزین آن می شود. 

عملکرد کارتخوان در گرما مختل نمی‌شود

در این برنامه همچنین داریوش نجم آبادی، مجری طرح هوشمند سازی یارانه آرد و نان درباره عدم تجهیز برخی نانوایی ها به کارتخوان گفت: قطعا علت این عدم تجهیز نقص در 5 قلم اطلاعاتی است که قانون تعیین کرده و تا اقلام اطلاعاتی کامل نباشد، نانوایی به دستگاه تجهیز نخواهد شد و نانوایان باید نسبت به تکمیل اطلاعات اقدام کنند.

وی درباره اینکه گفته می شود عملکرد دستگاه در دمای بالا مختل می شود هم تأکید کرد:  اخیرا بازدیدی از استان خوزستان داشتیم و دمای نانوایی 60 درجه بود و دستگاه کار می کرد و البته سازنده دستگاه هم کارکرد آن را تا 60 درجه تضمین کرده است و بیش از آن اجازه شارژ نمی دهد.

نجم آبادی درباره ارائه خدمات پشتیبانی به دستگاه ها نیز تأکید کرد: خدمات و پشتیبانی دستگاه ها ظرف دو ساعت انجام خواهد شد البته  تجهیز نانوایی ها به کارتخوان دوم بسیاری از مشکلات را حل می کند و اکنون در تهران از 8900 خبازی، 4600 مورد به دستگاه دوم مجهز شده اند .

وی درباره زمان رفع نواقص اطلاعات نانوایی ها و تجهیز آنها به دستگاه هوشمند با تأکید بر اینکه این کار به سرعت انجام می شود، ادامه داد: ظرف 24 ساعت گذشته 300 مورد را اصلاح اطلاعات کرده ایم و با همکاری دستگاه‌هایی مثل ثبت احوال و مخابرات تا پایان مرداد ماه مشکل تکمیل اطلاعات نانوایی های تهران حل خواهد شد.

در این برنامه همچنین بیژن نوروزی مقدم، رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران با اشاره به برخی مشکلات در زمینه نصب دستگاه‌های هوشمند نان، گفت: ما در شهر تهران با برخی مشکلات مواجه‌ایم از جمله اینکه هنوز 24 درصد واحدهای ما مجهز به کارتخوان نشده‌اند.

وی همچنین رفع ایرادات طرح در مرحله پایلوت و بازنگری در کمک هزینه ای که قرار است برای پوشش هزینه های اجاره و دستمزد نانوایان پرداخت شود و اکنون 15 درصد قیمت نان نوع 1 تعیین شده را خواستار شد

لطفاامتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *