زنگ خطر افزایش دیابت در جوانان به علت اضافه وزن، کاهش تحرک و تغذیه نامناسب

به گزارش آرمان زنان به نقل از ایسنا، دکتر مرجان موعودی اظهار کرد: دیابت یک بیماری با اختلال سوخت و ساز بدن بوده که با افزایش قند خون مشخص می شود و در سال های اخیر به علت تغییر در سبک زندگی، فراوانی این بیماری، افزایش پیدا کرده است.

موعودی فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی بابل بیان کرد: در حال حاضر ۵۳۷ میلیون نفر در جهان مبتلا به دیابت هستند و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۳۰ این میزان به ۶۴۳ میلیون نفر در جهان افزایش یابد.

این پزشک با ذکر این نکته که بر اساس مطالعه اخیر ۱۰.۵ درصد افراد جهان مبتلا به دیابت هستند، تصریح کرد: شیوع دیابت در مازندران ۱۴ درصد بوده است.

در دیابت نوع یک که به آن دیابت وابسته به انسولین گفته می شود تولید انسولین در بدن کاهش می یابد. این نوع دیابت شیوع کمتری دارد و معمولاً در سن پایین تری شروع می‌شود.

به گفته این فوق تخصص غدد، در دیابت نوع دو که شایع ترین نوع دیابت است، مقاومت سلول های بدن به انسولین رخ می دهد و در سن بالاتری شروع می شود، ولی به علت اضافه وزن، کاهش تحرک و تغذیه نامناسب شیوع آن در جوانان هم افزایش یافته است.

دکتر موعودی اذعان کرد: افراد مبتلا به دیابت ممکن است بدون علامت باشند و از بیماری خود مطلع نباشند یا به علت پرنوشی، تکرر ادرار، کاهش وزن و مشکلات بینایی مراجعه نمایند.

موعودی با ذکر این نکته که مهم ترین اقدام در پیشگیری از دیابت اصلاح سبک زندگی است، اظهار کرد: هموطنان باید رژیم غذایی مناسب و متعادل داشته باشند و از صرف غذاهای حاوی قند بالا و کالری زیاد اجتناب کنند.

این پزشک با اشاره به اینکه استفاده از غذاهای حاوی فیبر می تواند به کاهش جذب قند کمک کند، خاطر نشان کرد: افرادی که دچار چاقی یا اضافه وزن هستند وزن اضافی را کاهش دهند و فعالیت فیزیکی منظم حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته با شدت متوسط داشته باشند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به اینکه غربالگری و تشخیص زودرس دیابت می تواند در پیشگیری از عوارض دیابت موثر باشد، گفت: توصیه می‌شود تمامی افراد بالای ۳۵ سال بدون علامت تست های غربالگری دیابت را انجام دهند چون بسیاری از افراد دیابتی از بیماری خود مطلع نیستند و نیز در افراد چاق، بی تحرک، دارای سابقه خانوادگی دیابت، سابقه بیماری های قلبی عروقی، سابقه دیابت بارداری و سابقه تخمدان پلی کیستیک تست های غربالگری دیابت انجام شود.

لطفاامتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *