دلایل دردهای شکم و زیر شکم در بارداری

نقل از امریکن پرگننسی درد شکم در دوران بارداری می تواند بخشی طبیعی از این روند باشد زیرا بدن شما برای سازگاری با کودک در حال رشد تغییر می کند. در حالی که دلایل بی ضرر بسیاری برای این درد شکمی وجود دارد، برخی ممکن است جدی تر باشند. به عنوان یک مادر باردار، مهم است که راجع به دردهایی که ممکن است احساس کنید اطلاعات داشته باشید تا در صورت بروز خطر اقدامات لازم را انجام دهید.

علل شایع شکم درد در دوران بارداری

برخی از دردهای شکمی در دوران بارداری بسیار رایج هستند و به طور کلی هیچ تهدیدی برای شما و جنین شما ایجاد نمی کنند.

درد رباط گرد( رباط گرد قسمت جلویی رحم را به کشاله ران ، متصل می‌کند) :

این درد می‌تواند با یک درد شدید در هنگام تغییر وضعیت بروز کند، یا همچنین می‌تواند دردناک، کسل‌کننده و طولانی‌مدت باشد. درد رباط گرد ناشی از دو رباط بزرگ است که از رحم تا کشاله ران شما امتداد دارند. با رشد رحم، این رباط ها کشیده می شوند و ناراحتی ایجاد می کنند. این درد به طور کلی در سه ماهه دوم گزارش می شود و بی ضرر است.

نفخ و یبوست:

در دوران بارداری به دلیل افزایش سطح پروژسترون نفخ ایجاد می شود. با ترشح بیشتر این هورمون، دستگاه گوارش شما کند می شود، که باعث می شود غذا آهسته تر حرکت کند و این می تواند باعث دل درد شود. نوشیدن آب زیاد، خوردن غذاهای غنی از فیبر، ورزش و استفاده از نرم کننده های مدفوع راه های عالی برای مبارزه با تجمع گاز بیش از حد در دستگاه گوارش و یبوست هستند.

انقباضات براکستون هیکس:

گاهی اوقات برکستون هیکس با عنوان «انقباضات تمرینی» نامیده می‌شود و بیشتر از اینکه برای شما یا جنین خطری داشت باشد، آزاردهنده است. برکستون هیکس احساسی مانند سفت شدن ماهیچه‌های شکم دارد. اینکه تفاوت برکستون هیکس را از انقباضات واقعی تشخیص دهید مهم است. انقباضات واقعی به هم نزدیکتر بوده، برای مدت طولانی تری ادامه خواهند داشت و دردناک هستند.

انقباضات واقعی نفس شما را بند می آورد، بنابراین یک قانون کلی این است که اگر بتوانید با وجود انقباضات فعالیت های عادی خود را انجام دهید، به احتمال زیاد برکستون هیکس است. همچنین به گفته پزشکان، براکستون هیک می تواند ناشی از کم آبی بدن باشد، بنابراین نوشیدن آب فراوان می تواند به رفع این مشکل کمک کند.

 

ناراحتی های رایج:

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، چندین ناراحتی رایج شکمی دیگر نیز وجود دارد که می تواند در دوران بارداری تجربه شود و به طور کلی تهدید کننده نیست. رحم در حال رشد، ویروس‌های معده، سنگ‌های کلیه، فیبروم‌ها و حساسیت‌های غذایی همه از اشکال دردهای شکم بی‌ضرر هستند.

زمانی که درد شکم در دوران بارداری جدی است

اگرچه بسیاری از زنانی که درد شکم را تجربه می‌کنند، بارداری سالمی دارند، اما مواقعی وجود دارد که درد شکم می‌تواند خطر جدی ایجاد کند. اگر علائم شدیدی مانند مواردی که در زیر توضیح خواهیم داد را احساس کردید، فوراً با پزشک خود مشورت کنید.

حاملگی خارج از رحم:

حاملگی خارج از رحم زمانی رخ می دهد که تخمک در جایی غیر از رحم کاشته شود. در بارداری خارج از رحم اغلب، تخمک در لوله فالوپ کاشته می شود. متأسفانه، پایان این نوع حاملگی به خودی خود اتفاق نمی افتد و باید تحت اقدامات پزشکی انجام شود . زنانی که در گذشته حاملگی خارج از رحمی داشته‌اند و یا زنانی که با وجود IUD باردار شده اند که در معرض خطر حاملگی خارج رحمی هستند.

جدا شدن جفت:

جدا شدن جفت یک مشکل تهدید کننده زندگی است که در آن جفت قبل از تولد نوزاد از رحم شما جدا می شود. یکی از علائم جداشدگی جفت درد مداوم است که باعث می شود شکم شما برای مدت طولانی بدون تسکین سفت بماند. نشانه دیگر مایع خونی یا پاره شدن زودتر از موعد کیسه آب است. علائم دیگر شامل حساسیت به لمس در شکم، کمردرد یا ترشح مایع است که دارای آثار خونی است.

سقط جنین:

حقیقت تاسف بار این است که 15 تا 20 درصد از بارداری ها به سقط جنین ختم می شود. سقط جنین اغلب در 13 هفته اول بارداری اتفاق می افتد. علائم سقط جنین شامل کمردرد خفیف تا شدید، انقباضات واقعی (که هر 5 تا 20 دقیقه اتفاق می‌افتد)، خونریزی قهوه‌ای یا قرمز روشن که گاهی می تواند همراه با اسپاسم و گاهی بدون اسپاسم باشد. از مهم ترین علائم سقط خروج بافت یا مواد لخته مانند از واژن و کاهش ناگهانی علائم دیگر است.

عفونت دستگاه ادراری:

این مشکل در دوران بارداری به راحتی قابل درمان است، اما اگر نادیده گرفته شود، عفونت ادراری می تواند عوارضی ایجاد کند. اغلب اوقات با درد، ناراحتی و یا سوزش در هنگام ادرار تشخیص داده می‌شود، عفونت‌های مجاری ادراری همچنین می‌توانند درد زیر شکم را ایجاد کنند.

اگر متوجه درد در قسمت پایین کمر، پهلوها یا بالای استخوان لگن شدید که همراه با تب، حالت تهوع، تعریق یا لرز باشد، ممکن است عفونت ادراری به کلیه‌های شما سرایت کرده باشد. اگر چنین است، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

پره اکلامپسی:

پره اکلامپسی یک مشکل در بارداری است که با فشار خون بالا و دفع پروتئین در ادرار بعد از هفته 20 بارداری مشخص می شود. درد بالای شکم، معمولاً در زیر دنده‌ها در سمت راست، می‌تواند همراه با علائم دیگری باشد که برای تشخیص پره اکلامپسی استفاده می‌شود. حالت تهوع، استفراغ و افزایش فشار بر روی شکم، علائم دیگری هستند که میتوانند بروز کنند..

چه زمانی باید با دکترتان تماس بگیرید؟

اگر هر یک از علائم زیر همراه با درد یا ناراحتی شکمی بود، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

  • درد شدید یا مداوم
  • لکه بینی یا خونریزی
  • تب
  • لرز
  • ترشحات واژن
  • سبکی سر
  • ناراحتی در هنگام ادرار کردن
  • تهوع و استفراغ
لطفاامتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *