خواص دارچین برای لاغری

انواع دارچین

دو نوع دارچین وجود دارد. دارچین سیلان و دارچین کاسیا. دارچین کاسیا عطر و طعم تندتری نسبت به دارچین سیلان دارد. طعم دارچین سیلان ملایم‌تر است.

ترکیبات دارچین

ترکیبات موجود در دارچین منشأ خواص دارویی و درمانی این ماده‌ی مهم و پرکاربرد هستند. بیشترین ترکیب موجود در دارچین کومین آلدهید و سیناموئیل استات است. از دیگر موارد این مواد شیمیایی و خواص آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کومارین که ترکیبی ضدالتهابی و ضدباکتریایی است.
 • سینامالدهید و پلی فنل‌ها که آنتی اکسیدانی قوی است. این خاصیت در دارچین به قدری است که به‌عنوان نگهدارنده می‌شود از آن استفاده کرد.
 • اوژنول که ترکیب ضدباکتریایی و ضد قارچی است.

خواص دارویی دارچین

دارچین خواص دارویی و درمانی متعددی دارد. خواص دارچین برای لاغری نیز ازجمله‌ی این‌هاست. به همین دلیل است که اگر سابقه‌ی گرفتن رژیم برای لاغری را داشته باشید، این ماده در رژیم شما وجود داشته است. از دیگر خواص درمانی دارچین، موارد زیر را می‌توان برشمرد:

 • کاهش قند خون برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2.
 • کاهش التهاب؛ خواص ضدالتهابی دارچین و کمک به کاهش التهاب بدن، این اثر را به دنبال دارد.
 • افزایش گردش خون.
 • کاهش کلسترول بد (LDL) و افزایش کلسترول خوب.
 • کاهش خطر ابتلا به سرطان با خواص ضد سرطانی خود.
 • تقویت سیستم ایمنی بدن.
 • کاهش بیماری‌های قلبی و حتی جلوگیری از بیماری‌های قلب و عروقی از خواص دارچین است. مصرف روزانه نصف قاشق چای‌خوری دارچین تأثیرات مثبتی بر مارکرهای خونی دارد.
 • کاهش مقاومت به انسولین با دارچین. انسولین هورمون‌های بدن را برای تنظیم متابولیسم قند و مصرف انرژی هدایت می‌کند. در برخی از افراد، سلول‌ها نسبت به انسولین مقاوم می‌شوند و حساسیت کمتری نشان می‌دهند. دارچین می‌تواند مقاومت به انسولین را به طرز چشمگیری کاهش دهد و به این هورمون کمک کند تا کار خود را به خوبی انجام دهد. نتیجه‌ی افزایش حساسیت سلول‌ها به انسولین توسط دارچین، کاهش قند خون است.
 • جلوگیری از استرس اکسیداتیو. از دیگر خواص مهم دارچین که موجب پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها می‌شود، جلوگیری از استرس اکسیداتیو است. استرس اکسیداتیو منشأ و همراه بسیاری از بیماری‌ها مانند تصلب شرایین، بیماری‌های قلبی، سرطان، فشارخون بالا، بیماری پارکینسون، آلزایمر و چاقی در بدن است. جلوگیری از استرس اکسیداتیو از خواص دارچین برای لاغری نیز محسوب می‌شود.
 • جلوگیری از به‌وجود آمدن بیماری‌های عصبی نیز از خواص دارچین است. بیماری‌های عصبی به دلیل تخریب ساختار سلول‌های عصبی و یا کاهش عملکرد آن‌ها به وجود می‌آیند. بیماری آلزایمر و پارکینسون دو نوع شاخص از انواع این بیماری‌ها هستند. دو پروتئین در دارچین موجود هست که سبب مهار فعالیت یک پروتئین در مغز با نام تاو (TAU) می‌شوند. پروتئین تاو نقش اساسی را در شکل‌گیری بیماری آلزایمر دارد. در مطالعه‌ای بر روی موش‌های مبتلا به پارکینسون، دارچین توانست باعث حفاظت سلول‌های عصبی، انتقال نرمال پیام‌های عصبی و بهبود عملکرد حرکتی شود.

از دارچین می‌شود به‌صورت ادویه در غذا، دم‌نوش گیاهی و طعم‌دهنده استفاده کرد. در تمام این موارد، خواص دارچین برای لاغری حفظ می‌شود. طرز استفاده‌ی آن به‌صورت تازه، خشک، پودرشده و روغن نیز متداول است.

خواص دارچین برای لاغری

فواید دارچین برای لاغری

یک قاشق چای‌خوری دارچین حاوی 1 گرم کربوهیدرات، 26 میلی گرم کلسیم، 2 میلی گرم منیزیم و 2 میلی گرم از مواد فسفر، ویتامین C، ویتامین A، ویتامین B و ویتامین K است.

به دلیل خاصیت لاغری که دارچین دارد، امروزه استفاده از آن در بسیاری از فرهنگ‌ها به‌عنوان چای یا طعم‌دهنده رواج دارد. دارچین به ادویه‌ی ضد دیابت نیز معروف است. یک مطالعه نشان داد که مصرف دارچین به مدت 12 هفته باعث کاهش وزن، کاهش چربی شکم و بهبود حساسیت به انسولین در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 شد. این امر حاکی از خواص دارچین برای لاغری است. دلیل این خاصیت، کاهش و یا حفظ سطح قند خون فرد است. افرادی که از قند و شکر نمی‌توانند استفاده کنند، استفاده از دارچین به‌عنوان طعم‌دهنده برای آن‌ها مناسب است. دارچین نیز می‌تواند گلوکز را از خون به سلول انتقال دهد تا به‌عنوان انرژی در بدن مورداستفاده قرار گیرد.

مسدود کردن فعالیت بسیاری از آنزیم‌ها در بدن نیز به وسیله‌ی دارچین صورت می‌گیرد. برای مثال می‌تواند جذب قند را از خون، پس از خوردن غذای کربوهیدرات کاهش دهد.

دارچین با وجود فیبر، موجب احساس سیری می‌شود. علاوه بر این متابولیسم را افزایش می‌دهد. زیرا پردازش ادویه در بدن پرکاربردتر از سایر غذاهاست. این امر به معنای سرعت ‌بخشیدن به سوخت‌وساز بدن و از خواص دارچین برای لاغری است. متابولیسم بالاتر به معنای سوزاندن کالری بیشتر در حالت استراحت است. مکمل‌های موجود در دارچین، اجزای سندرم متابولیک را بهبود می‌بخشند. سندرم متابولیک شرایطی مانند مقاومت به انسولین، فشارخون بالا، افزایش خطر انعقاد و سطوح غیرطبیعی کلسترول را به همراه دارد. این عوامل موجب چاقی هستند.

خواص دارچین برای لاغری

دارچین، عملکردی شبیه به انسولین را برای لاغری دارد. این امر با نحوه‌ی تجزیه‌ی قند در بدن اتفاق می‌افتد. انسولین هورمونی است که قند خون را به سلول‌ها منتقل می‌کند. حساسیت به انسولین بالا به معنای این است که بدن شما به انسولین کمتری برای کنترل قند خون نیاز دارد. این امر می‌تواند به کاهش ذخیره‌ی چربی کمک کند.

یکی دیگر از انواع استفاده از خواص دارچین برای لاغری، ترکیب آب و دارچین است. ترکیب آب و دارچین برای لاغری معجزه است. آب موجب شکستن سلول‌های چربی در بدن و دفع آن‌ها می‌شود. آب دارچین، همچنین در کاهش اشتها نیز مؤثر است. ازاین‌رو می‌تواند به شما کمک کند تا کمتر غذا بخورید و در نتیجه کالری کمتری دریافت کنید. می‌توانید چوب دارچین را درون آب داغ بریزید و چند دقیقه برای دم‌کشیدن به آن فرصت دهید.

برای بهره‌مندی از خواص دارچین برای کاهش وزن، می‌توانید آن را به‌صورت دم‌نوش، چای یا پودر دارچین به غذاهای مختلف اضافه کنید. مقدار مصرف دارچین برای کاهش وزن به‌طورکلی، روزانه 1 تا 2 قاشق چای‌خوری است. البته، دارچین تنها یک عامل مؤثر در کاهش وزن است. برای دستیابی به نتایج مطلوب، باید دارچین را در کنار یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم مصرف کنید.

ورزش منظم و رژیم غذایی مناسب

دارچین فقط یک عامل در لاغری است. نمی‌شود صرفاً به خواص دارچین برای لاغری تکیه کنید. مجموعه‌ای از عوامل را باید انجام دهید تا به وزن و اندام موردنظر خود برسید. حتی اگر زمان و شرایط رفتن به باشگاه و دکتر تغذیه را ندارید، می‌توانید در خانه فقط با یک پلتفرم به‌صورت آنلاین و زنده، از مربی خصوصی و دکتر تغذیه بهره‌مند شوید. این پلتفرم، مهسا آنلاین نام دارد. در ادامه بیشتر راجع به ورزش و تناسب‌اندام مهسا آنلاین توضیح می‌دهیم.

مهسا آنلاین

مهسا آنلاین پلتفرمی برای ورزش تخصصی آنلاین زیر نظر مربی فیتنس، مهسا میرزایی است. در این پلتفرم انواع ورزش‌های سی‌ آی پی، فیتنس و هیت به‌صورت پکیج به همراه رژیم‌های غذایی مخصوص شما قرار دارد. ورزش‌ها به‌صورت آنلاین همراه با خانم میرزایی و دیگر مربیان متخصص در اپلیکیشن مهسا آنلاین وجود دارد. برای انجام حرکات اصلاحی، تناسب‌اندام، پاک‌سازی و جوان‌سازی نیز، مهسا آنلاین همراه شماست و شما را در این موارد همراهی می‌کند. نه‌تنها با هدف لاغری بلکه تناسب‌اندام و پاک‌سازی و جوان‌سازی پوست می‌توانید از دوره‌های تخصصی مهسا آنلاین استفاده کنید. پکیج حرکات اصلاحی نیز برای درمان دردهای زانو، کمر، قوز و غیره کاربرد دارد. رژیم‌هایی غذایی متناسب با سفره‌ی خانوادگی شما، توسط کارشناسان تغذیه‌ی این پلتفرم تهیه می‌شود. همچنین پشتیبانی در تمام طول دوره، چه در پکیج‌های ورزشی و اصلاحی و چه در رژیم‌های غذایی برای شما برقرار است.

جمع‌بندی

دارچین یک ادویه خوش‌طعم و پرخاصیت است که از دیرباز در طب سنتی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌شده است. در سال‌های اخیر، تحقیقاتی در مورد خواص دارچین برای لاغری انجام‌ شده است که نشان می‌دهد این ادویه می‌تواند به کاهش وزن و چربی‌سوزی کمک کند. برای بهره‌مندی از خواص دارچین برای لاغری می‌توان آن را به روش‌های مختلفی مصرف کرد. برخی از روش‌های متداول شامل افزودن دارچین به غذاها و نوشیدنی‌ها، مصرف دم‌نوش دارچین و مصرف مکمل دارچین می‌شوند.

دارچین به‌طورکلی یک ماده بی‌خطر است، اما مصرف بیش‌ازحد آن می‌تواند عوارض جانبی مانند سوزش سر دل، حالت تهوع، و اسهال ایجاد کند. همچنین، مصرف دارچین در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی‌شود. مهسا آنلاین یک سایت آموزشی در حوزه‌ی تناسب‌اندام و کاهش وزن است که توسط مهسا میرزایی، مربی بدن‌سازی و تناسب‌اندام، راه‌اندازی‌شده است. این سایت در سال 1398 تأسیس شد و در مدت کوتاهی به یکی از محبوب‌ترین سایت‌های آموزشی در این حوزه تبدیل شد؛ همچنین مهسا آنلاین در دو بخش کلی تناسب اندام و رژیم فعالیت می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر و دقیق تر در خصوص خواص دارچین برای لاغری میتوانید به وب سایت مهسا آنلاین در اینجا مراجعه کنید.

لطفاامتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *