باغ محتشم رشت آرامگاه ابدی مرحوم هوشنگ ابتهاج می‌شود

دبیر اسبق جشنواره بین‌المللی شعر فجر گفت: در صورت نبود امکان برای عمل به وصیت استاد هوشنگ ابتهاج و دفن مجاور درخت ارغوان، پیکر این شاعر گرانقدر، روزهای پایانی هفته آینده در باغ محتشم رشت آرام می‌گیرد.

رضا حمیدی اظهار داشت: امیرهوشنگ ابتهاج در حدود یک قرن تلاش برای ادبیات کشور و خلق اشعاری خاطره‌ساز و ماندگار در قالب‌های غزل، مثنوی، نیمایی و سرود و ترانه، امروز از بین ما رخت بربسته و شایسته است متولیان فرهنگی کشور در ادای احترام به جایگاه و نقش این استاد در ادبیات، تلاش و همکاری لازم را برای برآورده شدن وصیت و آرزوی ایشان به عمل آورند و با این کار ضمن عمل به خواسته مرحوم ابتهاج، مکانی فرهنگی در مرکز شهر برای نگهداشت آثار ایشان و جلسات شعرخوانی شاعران در قالب بنیاد ادبی ابتهاج فراهم کنند.

این کارشناس فرهنگی و ادبی با اشاره به اینکه خاکسپاری پیکر شهدای گمنام در کوه، بوستان و دانشگاه به معنوی شدن فضای جامعه کمک می‌کند و این اقدام در سال‌های گذشته بسیار مثبت و نتیجه‌بخش بوده است، افزود: خاکسپاری پیکر بزرگان فرهنگی و ادبی نیز در مراکز دانشگاهی، بوستان و مکان‌های خاص می‌تواند به فراهم کردن فضای فرهنگی و ادبی کمک کند.

وی گفت: امور اداری انتقال پیکر استاد ابتهاج از شهر کلن آلمان به تهران در حال انجام است و احتمال دارد تا سه‌شنبه (۲۵ مرداد) به ایران منتقل شود و در صورت انتقال پیکر استاد ابتهاج در روز سه‌شنبه، فردای آن روز و یا پنجشنبه طی مراسمی به خاک سپرده خواهد شد و امیدوارم با همکاری متولیان فرهنگی پیکر استاد که خواسته همه دوستداران آن شاعر پرآوازه است کنار درخت ارغوان به خاک سپرده شود که در غیراینصورت به رشت منتقل و در باغ محتشم آرام خواهد گرفت.

حمیدی اظهارداشت: شایسته است وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت میراث فرهنگی و حوزه هنری تدبیری بیندیشند و به نحوی منزل استاد ابتهاج واقع در میدان فردوسی تهران را از شرکت سیمان خریداری و با همکاری خانواده ایشان که در طی تماس تلفنی آمادگی لازم را اعلام داشته‌اند به موزه و بنیاد ادبی تبدیل کنند و مانع از بین رفتن آثار فرهنگی و هنری و کتاب‌های این شاعر شهیر شوند.

لطفاامتیاز دهید
سلامت خانواده

عوارض مصرف دخانیات در زنان

بنابر اعلام واحد آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران در بعضی کشورهای جهان، تعداد زنان سیگاری در حال افزایش است. در

اطلاعات بیشتر
بارداری

علائم افسردگی پس از زایمان

در برخی موارد مادران بعد از تولد نوزاد خود غمگین، بی حوصله، زودرنج و عصبانی هستند و می‌گویند که نمی‌توانند از پس مراقبت‌های فرزندشان برآیند.

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *