ارتباط مدت زمان ابتلا به دیابت و تغییر در ساختار مغزی

به گزارش آرمان زنان به نقل از ایسنا از سایتک‌دیلی، در تجزیه و تحلیلی که شامل ۵۱ سرخپوست آمریکایی میانسال با تشخیص دیابت نوع دو بود، محققان از باتری‌ شناختی جعبه ابزار مؤسسه ملی سلامت، مجموعه‌ای از ارزیابی‌های حافظه و زبان ایجاد شده توسط مؤسسه ملی سلامت، همراه با اسکن‌های ام‌آرآی برای درک ارتباط بین دیابت، عملکرد شناختی و ترکیب مغز استفاده کردند.

تصویربرداری از مغز نشان می‌دهد که شرکت‌کنندگان تحقیق مبتلا به دیابت نوع ۲ طولانی‌تر، میانگین ضخامت قشر مغز و حجم ماده خاکستری و افزایش حجم ماده سفید را کاهش داده‌اند.

به گفته محققان، نتایج ام‌آرآی نشان‌دهنده اثرات منفی دیابت طولانی‌مدت بر پیامدهای سلامت مغز است و بر اهمیت پیشگیری از دیابت نوع ۲ زودرس تاکید می‌کند.

شناخت در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ در مقایسه با افراد بدون این بیماری تفاوتی نداشت.

دکتر ایوان رینولدز، محقق و کارشناس ارشد آمار شبکه عصبی برای درمان‌های نوظهور در میشیگان می‌گوید: این یکی از اولین بارهایی است که تغییرات ساختار مغز با طول مدت دیابت مرتبط شده است.

رینولدز اظهار کرد: اگرچه ما از طریق جعبه ابزار مؤسسه ملی سلامت، کاهش شناخت را پیدا نکردیم، این ابزار ممکن است تصویر کاملی را نشان ندهد. این واقعیت که ما شاهد تغییرات منفی در خود مغز بودیم، شواهدی مبنی بر نیاز به غربالگری زودهنگام اختلالات شناختی در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ برای بهبود مراقبت از بیمار و کیفیت زندگی ارائه می‌دهد.

محققان همچنین دریافتند که عوارض دیابت، مانند بیماری مزمن کلیوی و آسیب به اعصاب قلب و عروق خونی، با تغییرات ساختاری در مغز مرتبط است. این یافته با یکی دیگر از تحقیقات این گروه مطابقت دارد که نشان داد عوارض دیابت شانس ابتلا به یک اختلال شناختی را ۲.۴۵ برابر در افراد ۴۰ تا ۶۰ ساله افزایش می‌دهد.

محققان متعجب شدند که نوروپاتی(آسیب عصبی) که تا ۵۰ درصد افراد مبتلا به دیابت ممکن است تحت تاثیر آن قرار بگیرند، با عملکرد شناختی در این تحقیق مرتبط نبود.

محقق ارشد این تحقیق، اوا فلدمن از دانشکده پزشکی میشیگان بیان کرد: این تحقیق برای درک ما از چگونگی تاثیر دیابت بر سلامت مغز بسیار مهم است و زمینه را برای یک مطالعه طولانی‌تر و بزرگتر فراهم می‌کند، مطالعه‌ای که به چگونگی حفظ مغز سالم افراد مبتلا به دیابت، می‌پردازد.

وی افزود: صرف‌نظر از مکانیسم‌های اساسی، پیشگیری از این شرایط در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ برای حفظ سلامت مغز بسیار مهم است. آموزش مردم در مورد خطراتی که دیابت برای حفظ مغز سالم به همراه دارد، بخشی از ماموریت ما محسوب می‌شود.

نتایج این تحقیق در مجله Annals of Clinical and Translational Neurology منتشر شده است.

لطفاامتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *