اختلال اضطراب اجتماعی چیست؟

علی درخشان، اظهار کرد: افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی به صورت شدید، مداوم و مزمن از اینکه مورد نگاه و قضاوت دیگران قرار بگیرند و به خاطر رفتار خود تحقیر یا شرم‌زده شوند، می‌ترسند، ممکن است این ترس آنقدر شدید باشد که کار، درس یا سایر فعالیت‌های فرد را مختل کند.

درخشان عنوان کرد: اغلب افراد مبتلا به اضطراب چند روز یا چند هفته قبل‌از شروع وضعیتی که از آن می‌ترسند دلشوره می‌گیرند و معمولاً دچار عزت‌نفس پایین و افسردگی می‌شوند.

این روانشناس با اشاره به این‌که در بعضی از موارد اختلال اضطراب اجتماعی تنها به یک موقعیت مانند ترس از سخنرانی در جمع محدود می‌شود یا ممکن است فرد تنها زمانی‌که کنار دیگران است دچار این علائم شود، تصریح کرد: اگر این اختلال درمان نشود پیامدهای جدی به دنبال دارد، مانند این‌که مانع از رفتن فرد به محل کار یا مدرسه شده و فرد نمی‌تواند با دیگران دوست شود.

وی افزود: علائم فیزیکی که معمولاً همراه با استرس شدید ناشی از اختلال اضطراب اجتماعی است شامل سرخ شدن، تعریق، لرزش، حالت تهوع و اختلال در گفتار می‌شود.

درخشان تصریح کرد: از آنجایی‌که این علائم اضطراب اجتماعی ظاهری ترس از مورد تأیید واقع نشدن را افزایش می‌دهد، خود علائم منبع دیگری از ترس است و چرخهای را به وجود می‌آورد، از آنجایی که افراد دچار اختلال اضطراب اجتماعی نسبت به تجربه این علائم نگران می‌شوند، احتمال بروز علائم نیز بیشتر می‌شود.

این روانشناس ادامه داد: اختلال اضطراب اجتماعی معمولاً در بین اعضای خانواده وجود دارد و ممکن است همراه با افسردگی یا سایر اختلالات اضطراب مانند هراس یا وسواس فکری ـ علمی باشد، بعضی از افراد دچار اختلال اضطراب اجتماعی برای فرار از این وضعیت به الکل یا مواد دیگر رو می‌آورند که باعث اعتیاد می‌شود.

وی در رابطه با علائم اضطراب اجتماعی، عنوان کرد: تنها زمانی اختلال اضطراب اجتماعی در فرد تشخیص داده می‌شود که اجتناب، ترس یا اضطراب نسبت به موقعیت اجتماعی در زندگی روزمره، شغل و زندگی اجتماعی اختلال ایجاد کند یا فرد در اثر اضطراب دچار استرس قابل توجه شود.

درخشان تصریح کرد: فرد از یک یا چند موقعیت اجتماعی که در آن مورد بازپرسی و توجه دقیق دیگران قرار بگیرد، مانند ملاقات با افراد غریبه، نگاه کردن به او هنگام غذا خوردن یا سخنرانی می‌ترسد.

این روانشناس در رابطه با علل اضطراب اجتماعی، عنوان کرد: تحقیق برای درک بهتر علت بروز اختلال اضطراب اجتماعی ادامه دارد اما بررسی‌ها به قسمت کوچکی در مغز به نام آمیگدال اشاره می‌کند که بخش مرکزی مغز است و واکنش به ترس را کنترل می‌کند.

وی بیان کرد: علل اضطراب اجتماعی ارثی است، در واقع احتمال بروز این اختلال در بستگان درجه یک، دو تا شش برابر بیشتر است.

درخشان با اشاره به این‌که درمان اضطراب اجتماعی آنی نیست و یک راه‌حل برای همه جواب نمی‌دهد، عنوان کرد: روش درمان باید متناسب با نیاز هر بیمار باشد.

لطفاامتیاز دهید
سلامت خانواده

عوارض مصرف دخانیات در زنان

بنابر اعلام واحد آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران در بعضی کشورهای جهان، تعداد زنان سیگاری در حال افزایش است. در

اطلاعات بیشتر
بارداری

علائم افسردگی پس از زایمان

در برخی موارد مادران بعد از تولد نوزاد خود غمگین، بی حوصله، زودرنج و عصبانی هستند و می‌گویند که نمی‌توانند از پس مراقبت‌های فرزندشان برآیند.

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *