آیا با یک بار رابطه جنسی هم زگیل تناسلی می گیریم؟

مدت زمان رابطه جنسی چقدر است؟

به گزارش سلامت نیوز دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی نوشت:‌ هر چه مدت زمان رابطه جنسی بیشتر باشد احتمال انتقال ویروس و ابتلای به زگیل تناسلی بیشتر است. به عبارتی در رابطه ای که مثلا نیم ساعت به طول می انجامد، شانس بیشتری برای مبتلا شدن به بیماری زگیل تناسلی وجود دارد تا رابطه ای که 10 تا 15 دقیقه زمان میبرد. هر چه شدت رابطه ی جنسی بیشتر و خشن تر باشد، احتمال انتقال ویروس HPV بیشتر است.

منظور از پوزیشن رابطه جنسی چیست؟

نحوه ی رابطه جنسی از اهمیت بالایی برخوردار است. اینکه رابطه جنسی فقط در حد مالش نواحی بیرونی تناسلی باشد، یا دخول و رابطه کامل برقرار شود و یا اینکه هر دو مورد باشد. مالش نواحی خارجی تناسلی به یکدیگر، (برخلاف تصور عموم که فکر می کنند کمتر باعث انتقال ویروس می شود) گرچه منجر به درگیری داخل واژن و دهانه رحم نمی شود ولی چون سایش و اصطکاک بیشتری روی پوست تناسلی هر دو طرف ایجاد می کند، نقش قابل توجهی در ابتلای نواحی خارجی اندام تناسلی دارد و احتمال انتقال به مراتب بیشتر است.

در اینجا ذکر دو نکته ضروری است:

  • در رابطه جنسی سطحی و بدون دخول، نیازی به چک و انجام تست از دهانه رحم نیست. خیلی از دختر خانم ها از اینکه بعد از رابطه سطحی به دلیل پرده بکارت، قادر به انجام تست از دهانه رحم برای HPV PCR نیستند، ابراز نگرانی می کنند در صورتی که در این شرایط اصولا نیازی به این تست نیست چون در روابط سطحی دهانه رحم مبتلا نمی شود.
  • در روابطی که در حد معاشقه و بوسه و دست زدن میباشد، این ویروس غالبا منتقل نمی شود ولی این موضوع با رابطه جنسی دهانی یا همان سکس اورال متفاوت می باشد. در سکس دهانی نیز احتمال انتقال ویروس وجود دارد گرچه احتمال انتقال در این روش کمتر از سکس معمول و تماس ناحیه جنسی دو طرف به یکدیگر میباشد.

آیا آلودگی شریک جنسی مهم است؟

عامل تاثیر گذار دیگر در انتقال ویروس HPV میزان ابتلای شریک جنسی است. هر چقدر فردی که با او در تماس جنسی هستید آلوده تر باشد، احتمال ابتلای به زگیل تناسلی بیشتر است.

اگر چه غالبا نمی شود میزان آلودگی افراد را مشخص کرد ولی اصولا افرادی که سابقه فعالیت جنسی بیشتر و نیز شرکای جنسی متعددی داشته اند، احتمالا آلوده تر می باشند. از طرفی در برقراری رابطه جنسی با افرادی که به ظاهر زگیل تناسلی دارند، احتمال بیشتری است که ویروس منتقل شود تا افرادی که به ظاهر زگیل تناسلی بر روی پوست آن ها وجود ندارد و فقط ناقل HPV هستند و هر چقدر تعداد و اندازه زگیلها بیشتر باشد شانس انتقال بیشتر است.

استفاده از کاندوم چه اندازه اهمیت دارد؟

استفاده از کاندوم تا 70 درصد در کاهش انتقال ویروس HPV نقش دارد چرا که از طرفی عضوی از بدن را که بیشترین تماس را در رابطه جنسی دارد میپوشاند و به همین دلیل باعث کاهش انتقال ویروس میشود ولی از سوی دیگر، کاندوم همه ناحیه تناسلی یعنی قاعده یا بیخ بدنه آلت، نواحی رویش مو (یا همان ناحیه شرمگاهی یا عانه یا پوبیس)و کشاله ران و پوست کیسه بیضه را نمیپوشاند.

بهتر است آقایان بدانند که استفاده از کاندوم شانس ابتلای مجرای ادراری به زگیل تناسلی را به صفر می رساند و خانم ها هم بدانند که استفاده از کاندوم احتمال انتقال ویروس HPV به واژن و دهانه رحم را اگرچه به صفر نمیرساند ولی کمتر میکند. پنجمین عامل تزریق واکسن گارداسیل میباشد. تزریق واکسن تا 90 درصد شانس ابتلا به زگیل تناسلی و تا 70 درصد نسبت به ابتلا به سرطان دهانه رحم را کم میکند.

شاید تنها راه مطمئن برای عدم انتقال ویروس HPV و عدم ابتلا به زگیل تناسلی، استفاده از کاندوم شورت باشد که می شود با کمی ابتکار چیزی شبیه به آن را درست کرد و البته مطمئن تر از آن، برقراری رابطه جنسی فقط در چارچوب خانواده از هر دو طرف مرد و زن، چه در دوران مجردی و چه در دوران بعد از ازدواج است. همانطور که با خواندن مطالب بالا متوجه شدید خیلی واضح و دقیق نمی شود مشخص کرد که آیا یک بار رابطه جنسی هم به زگیل تناسلی مبتلا میشویم یا خیر ولی می شود احتمالاتی را در نظر گرفت.

امیدوارم خواندن این مطالب تا حدی توانسته باشد به سوالاتی که در ذهن دارید پاسخ داده باشد. گرچه هنوز ابهامات زیادی در خصوص این بمیاری وجود دارد که بدون پاسخ باقی مانده اند.

لطفاامتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *