• کدخبر: 41390
  • تاریخ انتشار خبر: ۸:۰۱ ق.ظ - شنبه ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
  • چاپ خبر
گزارشی تفصیلی به بهانه هفته تامین اجتماعی؛

رشد ۲۴ درصدی بیمه بیکاری در اصفهان/ ۶۵ درصد اصفهانی ها تحت پوشش تأمین اجتماعی هستند

این موضوع بسیار قابل تامل است که در سالی که به نام «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نامگذاری شد بسیاری از کارگران کارخانه ها بیکار شدند و کارگاه ها تعطیل است و به همین دلیل است که دادخواه مدیر کل تامین اجتماعی استان اصفهان درباره رشد پرداخت بیمه بیکاران و تعداد بیکاران در اصفهان سخن می گوید.

به گزارش خبرنگار آرمان زنان، هر سال ۱۹ تا ۲۵ تیر ماه هفته تامین اجتماعی است. به همین مناسبت، محمدحسن زدا معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی در سخنان پیش از خطبه‌های جمعه ۲۳ تیر در تهران، مبارزه با فقر و برقراری عدالت اجتماعی را از طریق تأمین اجتماعی امکان‌پذیر دانسته است.

به بیان او تحقق عدالت اجتماعی و اقتصادی بر اساس تجربیات جهانی باید در سایه تلاش و کوشش نیروهای مولد جامعه و به اتکاء سرمایه گذاری در بخش ها و عرصه های اقتصادی و از طریق ایجاد اشتغال پایدار باشد.َ

استان اصفهان نیز از این قاعده مستثنی نبود و برنامه های متعددی در این زمینه برگزار کرد. یکی از این برنامه ها سفر وزیر تعاون، کار ورفاه اجتماعی و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به اصفهان بود که برای افتتاح چند پروژه به مناسبت این هفته انجام شد.

افتتاح درمانگاه گز و برخوار و دکتر غرضی و همچنین افتتاح فاز اول هتلینگ بیمارستان تامین اجتماعی نجف آباد از جمله برنامه های سفر وزیر تعاون، کار ورفاه اجتماعی و مدیران سازمان تامین اجتماعی بود. دکتر علی ربیعی، معاون بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی گفته راه مبارزه با فقر و بی عدالتی از مسیر تأمین اجتماعی است و توزیع عادلانه و عزت مندانه ثروت عمدتا از طریق خدمات بیمه و تأمین اجتماعی قابل تحقق است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفری که به استان اصفهان داشته گفته در مسیر توسعه کشور توجه بیشتر به کارگران ضروری است.

به بیان او، تامین اجتماعی استان اصفهان در دو بخش درمان و بیمه ای عملکرد مطلوبی داشته است. او رسالت این سازمان را حذف نابرابری دانسته است و اولویت را تقویت طرح اشتغال فراگیر بیان کرده و بیان کرده ۱۱ میلیون حاشیه نشین در کشور نیازمند ساماندهی بیمه ای هستند که در دستور کار قرار داده ایم.

خبر دکتر ربیعی برای اصفهانی ها رونمایی کاراکارت بدون ضامن در ابعاد جدید برای مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی بود که به گفته او با معاملات انجام شده توزیع این کارت ها برای بهبود اوضاع زندگی این قشر صورت خواهد پذیرفت.

همچنین گفته از طرح سهیم کردن مستمری بگیران در سهام های سود آور در سال آینده خبر می دهیم.

به بیان دکتر ربیعی در دولت یازدهم به اندازه ٣٠ سال بیمارستان در سطح کشور ساخته شده و سازمان تامین اجتماعی، معاونت درمان را با اعتبار ٨ هزار میلیارد تحویل گرفته و در حال حاضر اعتبار این معاونت به ٢٠ هزار میلیارد رسیده است.

علی‌اصغر دادخواه، مدیرکل تامین اجتماعی استان اصفهان هم در یک کنفراس خبری گفت: ۶۵درصد از جمعیت پنج‌ میلیون و ۳۰۰ هزار نفری استان اصفهان تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند. به گفته دادخواه این تعداد بالغ بر سه‌ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر هستند که از این تعداد جمعیت بازنشستگان اصلی و تبعی بالغ بر ۵۰۰ هزار نفر است که سرویس دهی می‌شوند.

به گفته وی، یک میلیون و ۹۰ هزار نفر بیمه پرداز اصلی و در حدود ۸۰۰ هزار نفر بیمه شدگان اجباری هستند که در کارگاه‌ها مشغول به کارند و ۳۰۰ هزار نفر بیمه شدگان خاص.

به بیان مدیرکل تامین اجتماعی استان اصفهان، در این مرکز بازنشستگان ۲۳۵ هزار پرونده دارند و ماهیانه ۳۴۰ میلیارد تومان حقوق می گیرند.

دادخواه تصریح کرده ۲۳ هزار نفر از تامین اجتماعی بیمه بیکاری دریافت می‌کنند و در این دسته با رشد ۲۴ درصدی نسبت به سال قبل مواجه شدیم که به علت رکود اقتصادی حاکم بر بنگاه‌ها و مراکز تجاری بوده است.

این موضوع بسیار قابل تامل است که در سالی که به نام «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نامگذاری شد بسیاری از کارگران کارخانه ها بیکار شدند و کارگاه ها تعطیل است و به همین دلیل است که دادخواه مدیر کل تامین اجتماعی استان اصفهان درباره رشد پرداخت بیمه بیکاران و تعداد بیکاران در اصفهان سخن می گوید.

رشد ۲۴ درصدی بیمه بیکاری برای استانی که ۱۸ درصد از جمعیت جوان آن بیکار کردند بسیار زیاد است. حالا در این میان تامین اجتماعی استان اصفهان با ۱۰۲ هزار کارفرما قرارداد منعقد کرده است و در این زمینه رتبه اول کشوری را به خود اختصاص داده است.

به نظر می رسد از یک سو کارفرمایان با کارگران قرارداد منعقد می کنند و از سوی دیگر پس از چند ماه کار کردن قرارداد آنها را منفصل می کنند و آنها بیکار می شوند. اما سازمان تامین اجتماعی با کارفرمایان شرکت های بزرگ و کوچک تعامل کرده و این موضوع باعث شد تا از تعطیلی بسیاری از کارگاه ها به دلیل رکود اقتصادی جلوگیری شود.

تصدیق این گفته کمک ماهانه ۲۰ میلیارد تومانی برای دریافت حق بیمه به کارفرمایان است. به طوری که ذوب آهن باید ماهیانه ۱۲ میلیارد تومان برای ۱۸ هزار کارگر حق بیمه بدهد اما ما یک سوم حق بیمه را از آنها دریافت می‌کند و به آنها فرصت می دهد تا مابقی هزینه های بیمه را در سال آینده پرداخت کنند.

ریسندگی و بافندگی و نساجی کاشان هم بزرگ‌ترین بدهکار تامین اجتماعی با ۱۲۰ میلیارد تومان در استان اصفهان است این سخن از گفته های دادخواه است.

الکترونیکی شدن سیستم تامین اجتماعی در استان اصفهان در آینده ای نزدیک خبر خوبی بود که دادخواه داد: «به زودی پرونده این کار کلید می‌خورد و ارباب‌رجوع با وقت کمتری کار خود را انجام می دهد.»

آنطور که او بیان کرده ۵۰ درصد دفترچه های بیمه در استان اصفهان حذف شد و از اسفند ۹۵ نسخه الکترونیک آن در مراکز درمانی ملکی تامین اجتماعی کلید خورده. به گفته او در سال ۱۳۹۵، دو میلیون و ۱۰۰ هزار دفترچه بیمه صادر که نسبت به سال قبل ۷۰۰ هزار دفترچه حذف شد.

انتهای پیام

درج دیدگاه

تازه ها