• کدخبر: 41349
  • تاریخ انتشار خبر: ۹:۵۹ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۴/۲۱
  • چاپ خبر
مدیر بنیاد مهدویت و آینده‌پژوهی اصفهان در جمع مدافعان حریم خانواده:

لزوم فرهنگسازی در زمینه حیا/ اخلاق و حاکمیت آن در زندگی ضروری است

حجت‌الاسلام نیلی‌پور در اجتماع مردمی صیانت از حریم خانواده گفت: هر هنرمندی هنر خود را در خدمت حیا و فرهنگ حیا قرار دهد چرا که برای فرهنگ حیا کم کار شده و برای همین است که امروز شاهد اتفاقات ناخوشایندی در جامعه هستیم.

به گزارش خبرنگار آرمان زنان، حجت‌الاسلام مهدی نیلی‌پور عصر امروز در اجتماع بزرگ مردمی صیانت از حریم خانواده با عنوان «اصفهان به رنگ خدا» اظهار کرد: یک تبلیغ غلطی درباره مباحث دینی مطرح می شود و آن اینکه در اسلام تبعیض بین زن و مرد وجود دارد در حالی که اینگونه نیست و شهید مطهری روشن کرده اند که تبعیض بین زن و مرد وجود ندارد بلکه تفاوت بین زن و مرد وجود دارد و بر اساس آن تفاوت خلقت که در آفرینش زن و مرد وجود دارد یکسری احکام و حدود متفاوتی هم برای آن ها صادر شده است.

وی با بیان اینکه تبییض مورد نظر اسلام نیست چون خلاف عدالت است، افزود: وجود تفاوت بین زن و مرد عین عدالت است و بر اساس این تفاوت ها است که نظام هستی حیات دارد.

این استاد حوزه و دانشگاه به تشریح سه نیروی درونی که خداوند به انسان عطا کرده پرداخت و تصریح کرد: خداوند به هر انسانی عقل، شهوت و غضب داده که می تواند تحت سیطره شیطان باشد، قانون سلطه گران هم این است که غضب و شهوت را تقویت کنند تا عقل و دین تضعیف شوند.

وی اضافه کرد: در تولیدات سینمای هالیوود، شبکه های اجتماعی و ماهواره ای بر اهرم شهوت و غضب تاکید فراوان شده تا اینکه عقل از درون و دین از بیرون تضعیف شود اما در اسلام طرفدار قانون خلقت آمده که انسان و جوامع بشری برای مدیریت زندگی خود نیاز به عقل، شهوت و غضب دارد اما باید غضب و شهوت تحت مدیریت عقل از درون و دین از بیرون قرار بگیرند.

حجت‌الاسلام نیلی‌پور تاکید کرد: اگر اسلام به حجاب، حیا و عفاف تاکید دارد به خاطر این است که شهوت و غضب انسان تحت مدیریت عقل و دین قرار گیرند در حالی که جوامع غربی می خواهند غضب و شهوت افسار گسیخته باشد؛ بنابراین اسلام غضب و شهوت عقلانی را حیا و عفاف می داند که نتیجه آن هم برای زنان و هم برای مردان حفظ حجاب و حفظ حیا در همه امور از قبیل گفتن، شنیدن و زندگی کردن است.

وی با بیان اینکه چهار رکن عقلانی در اسلام وجود دارد که جوامع دینی باید به آن ها توجه کنند، گفت: اولین رکن شجاعت است و بنابراین جامعه دینی و انقلابی باید تمام قد برای تربیت نسل شجاع اقدام کند.

مدیر بنیاد مهدویت و آینده‌پژوهی اصفهان اضافه کرد: دومین رکن حکمت، سومین رکن عدالت و چهارمین رکن عفت است که روابط در جامعه اسلامی بر اساس این چهار عنصر اخلاقی تنظیم می شود.

وی اذعان کرد: ما امروز اینجا جمع نشدیم که فقط از حجاب بگوییم بلکه جمع شدیم تا از اخلاق بگوییم و تاکید کنیم که زنان و مردان ما باید این چهار عنصر اخلاقی را داشته باشند؛ دشمن می خواهد نسل ما ترسو تربیت شود، از عدالت و حکمت دور باشد و جامعه به سمت بی حیایی سوق پیدا کند.

حجت‌الاسلام نیلی‌پور با تاکید بر لزوم حیا در جامعه ابراز کرد: حیا عامل تربیت درونی است که انسان را در خطا کردن محافظت می کند و امنیت اخلاقی در فرد و جامعه ایجاد می کند تا جامعه محل امنی برای رشد انسان های فرهیخته باشد.

وی با بیان اینکه امروز شعار اصلی ما اخلاق و حاکمیت آن در زندگی فردی ما است، گفت: ما امروز بری اینکه بتوانیم جامعه نبوی، علوی و فاطمی داشته باشیم باید به هشدارها و پیش بینی های پیامبر اکرم و ائمه طاهرین توجه کنیم؛ در روایتی از پیامبر آمده اولین عناصر اخلاقی که از امت اسلامی سلب می شود حیا و امانتداری است لذا ما باید تمام قد برای حفظ حیا و امانتداری در جامعه تلاش کنیم و بدانیم اگر پیامبر این پیام را داده اند برای این بوده که ما برنامه ریزی داشته باشیم.

مدیر بنیاد مهدویت و آینده‌پژوهی اصفهان به سالروز کشتن مردم در مسجد گوهرشاد مشهد مقدس در دفاع از حجاب اشاره و بیان کرد: یکی از نقاط حمله و اهداف استعمار نو و کهنه گرفتن حیا، عفاف و حجاب بوده که هم مربوط به زنان و هم مربوط به مردان است.

وی افزود: مردم انقلابی ایران در مسجد گوهرشاد برای حجاب شهید دادند و امروز هم استعمار نو از طریق شبکه های اجتماعی، ماهواده ها و عناصر داخلی یکی از حملات جدی خود را در قالب های جدید تر به عنصر حیا قرار داده است؛ ما نیز باید شیوه ها و تاکتیک های دشمن را در استعمار نو و کهنه بشناسیم و نهضت حیا و حجاب ایجاد کنیم.

حجت‌الاسلام نیلی‌پور ادامه داد: تجمع امروز ما از ما رفع تکلیف نمی کند بلکه تکلیف جدیدی برای ما ایجاد می کند، همه به احترام حضرت زهرا و خدیجه کبری فرهنگسازی در زمینه حیا را جزء برنامه های زندگی خود قرار دهیم، در روایات آمده اگر حیا از فردی گرفته شود دین از او گرفته می شود و به دلیل اهمیت حیا، هر هنرمندی هنر خود را در خدمت حیا و فرهنگ حیا قرار دهد چرا که برای فرهنگ حیا کم کار شده و برای همین است که امروز شاهد اتفاقات ناخوشایندی در جامعه هستیم.

وی با بیان اینکه چادر لباس دین، لباس تقوی، لباس ریاضت شرعی، نماد ملی و علامت و نشانه ای از حضرت زهرا است، تاکید کرد: تبلیغ برای حجاب و حیا وظیفه ما است و با تجربه از دست دادن اندلس لازم است از هر طریق ممکن مانند مذاکره، امر به معروف، نهی از منکر، مطالعه، حرکت های انقلابی و کار هنری برای تقویت فرهنگ حیا و عفاف و حجاب تلاش کنیم.

این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه به مطالبه گری مردم از مسئولان پرداخت و گفت: مطالبه مردم از مسئولان فرهنگی، امنیتی، قضایی و انتظامی این است که ما نمی خواهیم زنانی مانند مانکن خود را در معرض دید قرار دهند و فضای اخلاقی جامعه ما را دچار آسیب کنند؛ مردم به عنوان مدافعان اخلاق دور هم جمع شده اند و مسئولان باید به احترام این مردم و به خاطر حفظ حریم شهدا، با کسانی که مأمور استعمار و شیطان شده اند برخورد کنند.

وی خاطر نشان کرد: لازم است همه ما از امروز به عنوان پرچمداران جامعه اسلامی با قبول مسئولیت اجتماعی حرکت های بزرگ و برنامه های جدیدی برای تقویت حیا، حجاب و عفاف داشته باشیم.

حجت‌الاسلام نیلی‌پور در پایان به مردان و زنان پیشنهاد داد کتاب‌هایی مثل «فرهنگ حیا» عباس پسندیده و کتاب «حجاب» شهید مطهری را بخوانند.

انتهای پیام

درج دیدگاه

تازه ها