• کدخبر: 39629
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۰:۴۷ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۱/۳۰
  • چاپ خبر
دکتر فرهنگ در اصفهان:

اختلافات بین خود و همسرمان را بشناسیم تا دلگیر نشویم/ استفاده از اصل «تغافل و تدبیر» در مواجهه با اشتباه دیگران

در مواجهه با اشتباهات همسرمان از اصل «تغافل و تدبیر» استفاده کنیم؛ خود را به غفلت بزنیم و تدبیری صحیح اتخاذ کنیم.

به گزارش خبرنگار آرمان زنان، دکتر شاهین فرهنگ بعد از ظهر امروز در نشست رهایی از روابط آسیب دیده همسران، پیرامون اینکه چه کنیم حال زندگی مشترکمان خوب باشد، اظهار کرد: علت اصلی طلاق به عنوان بزرگترین آسیب زندگی هر فرد این است که زوجین زبان یکدیگر را نمی فهمند و به عبارتی از رفتار یکدیگر سر در نمی آورند.

وی با بیان اینکه لازم است اختلافات را بشناسیم تا از دست همسرمان دلگیر نشویم، افزود: زنان و مردان با یکدیگر فرق دارند و زوجین بدانند با هر فرد دیگری نیز که ازدواج می کردند این تفاوت ها وجود داشت.

این روانشناس با اشاره به امور روزمره زندگی آقایان و خانم ها از زمان غارنشینی تاکنون به تشریح اولین اختلاف بین زنان و مردان پرداخت و گفت: در طول تاریخ و با گذشت زمان زاویه دید آقایان کم کم بسته شد و مردان عادت پیدا کردن که تنها کلیات را ببینند این در حالی است که زاویه دید خانم ها به مروز زمان باز شد و آن ها به دیدن جزئیات عادت کردند.

وی ادامه داد: همین تفاوت ها در دید آقایان و خانم ها باعث می شود اختلافاتی هر چند ناچیز در زندگی مشترک آن ها پدید آید و از یکدیگر دور شوند که در اصطلاح به آن «کوچک های بزرگ» می گوییم بدین معنا که اگر سنگی در آب بیفتد در ابتدا موج های کوچکی ایجاد می کند اما به مرور موج ها بزرگ و بزرگ تر می شوند؛ اختلافات بین زن و شوهرها نیز به همین صورت است، از چیزهای کوچک شروع می شود که باید جلوی این کوچک ها را گرفت.

فرهنگ دومین اختلاف بین آقایان و خانم ها را در تجسم فضایی آن ها دانست و افزود: تجسم فضایی آقایان بسیار قوی و تجسم فضایی خانم ها بسیار ضعیف است و همین باعث درگیری آنها خواهد شد و همین موضوع باعث می شود که خانم ها جهت یاب های خوبی نباشند که این را در هنگام رانندگی یا آدرس دادن می توان مشاهده کرد.

وی در رابطه با سومین اختلاف ساختاری بین زنان و مردان ابراز کرد: توجه کردن آقایان دیداری و توجه کردن خانم ها شنیداری است و لذا آقایان با دیده و خانم ها با گوش عاشق می شوند؛ لذا لازم است خانم ها در زمان صحبت کردن با همسرشان به او نگاه کنند تا مرد بتواند راحت تر صحبت کند و حس کند که همسرش حرف های او را می شنود.

این روانشناس از درک زبان بدن به عنوان چهارمین مورد اختلاف زنان و مردان نام برد و افزود: حرکات چهره و اعضای بدن هر کدام پیامی را منتقل می کنند که به طور قطع هیچکدام از آقایان این زبان را بلد نیستند و باید یاد بگیرند اما همه خانم ها به طور مادر زادی زبان بدن را می فهمند و از همین رو مربیان خوبی هستند.

وی اضافه کرد: برخی آقایان از اینکه ۱۲۴ هزار پیغمبر مرد بودند احساس می کنند مردان موجودات برتری هستند در حالی که این پیامبران تحت آموزش مربیان خود که خانم بودند به این درجات نائل شدند.

فرهنگ با بیان اینکه مغز انسان از دو نیم کره با قابلیت های متفاوت تشکیل شده است، گفت: کار نیمکره چپ مغز فکر کردن، استدلال، مقایسه کردن، سخن گفتن و منطق است و کار نیمکره راست عاشق شدن، خواب دیدن، رویاپردازی، تجسم فضایی و به طور کلی احساسات داشتن است؛ آقایان در یک زمان تنها از یکی از نیکره های مغزشان می توانند استفاده کنند و برای استفاده از نیمکره دیگر باید ۲۵ دقیقه صبر کنند اما خانم ها با سرعت زیاد طی چند ثانیه می توانند نیمکره در حال استفاده مغزشان را تغییر دهند و لذا یک مرد در یک زمان تنها می تواند بر یک موضوع متمرکز شود اما یک زن به طور همزمان می تواند دو کار را به صورت عالی یا پنج کار را خوب انجام دهد.

وی اذعان کرد: به خانم ها توصیه می شود به خاطر این ویژگی های ساختاری در زمانی که همسرشان از سر کار بر می گردد توقع بروز احساسات نداشته باشند چون مردان هنگام کار کردن در حالت استفاده از نیمکره چپ مغز به سر می برند و لازم است ۲۵ دقیقه زمان بگذرد تا بتوان با آن ها وارد مسائل احساسی شد.

این روانشناس ادامه داد: خانم ها بلند فکر می کنند و آقایان موقع فکر کردن در غار تنهایی خود به سر می برند؛ لذا آقایان نباید مزاحم فکر کردن خانم ها بشوند و حرف آن ها را قطع کنند و یا خانم ها نباید وارد غار تنهایی آقایان شوند که اگر چنین کاری بکنند با اژدهایی مواجه خواهند شد که سر از غار در می آورد.

وی با بیان اینکه آقایان باید بدانند که همیشه منظور خانم ها در سخنانشان چیز دیگری است که آن ها متوجه نمی شوند، تاکید کرد: با توجه به اختلافاتی که به آن ها پرداخته شد لازم است نحوه برخورد صحیح با هر عملی را بدانیم.

فرهنگ اضافه کرد: در علم روانشناسی قانونی به نام قانون «ده – نود» وجود دارد که می گوید ده درصد از اتفاقات زندگی انسان در کنترل ما نیست اما از آن اتفاق به بعد همه چیز در اختیار و در کنترل ما است.

وی تشریح کرد: عقل انسان وقتی عصبانی است به درستی کار نمی کند؛ لذا مهم نیست عمل طرف مقابل ما درست باشد یا غلط، مهم عکس العمل ما است که اگر درست و سنجیده باشد همه چیز شیرین خواهد بود؛ بهتر است هر کس از خود شروع کند و سعی کند عمل و عکس العمل خود را درست کند.

این روانشناس با بیان اینکه لازم است در مواجهه با اشتباهات همسرمان از اصل «تغافل و تدبیر» استفاده کنیم، تاکید کرد: اصل تغافل می گوید در مواجهه با خطای دیگران خود را به غفلت بزنیم و بدانیم اگر اطرافیان خود را به خاطر اشتباهاتشان تحت فشار قرار دهیم اشتباهات آن ها بیشتر برون ریزی می کند؛ پس اشتباهات یکدیگر را به رخ هم نکشیم.

وی ابراز کرد: ذره بین را روی خطای اطرافیان خود نگیریم چون خطا را بزرگ می کند و از اصل تدبیر استفاده کنیم که می گوید ذره بین را روی خوبی های اطرافیانمان بگیریم و بدانیم اگر از آن ها تعریف کنیم کنار ما خواهند ماند.

فرهنگ خاطر نشان کرد: خداوند به فرشتگان خود دستور داده تا هفت ساعت گناه بندگان را ننویسند شاید پشیمان شوند و در عین حال دستور داده اگر کار خوبی انجام دادند و یا نیت خوبی را از دل گذراندند برای آن بنده حسنه بنویسند؛ چقدر خوب است ما نیز اینگونه رفتار کنیم.

این نشست در ادامه سلسله نشست های پاتوق خانواده به همت سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان در سینما سپاهان اصفهان برگزار شد.

photo_2017-04-16_08-58-33

انتهای پیام

درج دیدگاه

تازه ها