• کدخبر: 39003
  • تاریخ انتشار خبر: ۸:۰۰ ق.ظ - سه شنبه ۱۳۹۵/۱۲/۲۴
  • چاپ خبر

نقش خانواده ها در مدیریت حوادث چهارشنبه آخر سال

خانواده و به ویژه مادران می توانند در طول سال و در سیر تربیتی، فرزندان خود را با آداب و رسوم ریشه دار آشنا کنند و آن ها را از گرایش به آداب و رسوم بدون ریشه و احیانا خطرزا بر حذر دارند.

آرمان زنان- تحریریه/ آخرین چهارشنبه سال شمسی یا همان «چهارشنبه سوری» یکی از آیین هایی است که به گفته برخی مورخان و به سند ضعیف به دوران ایران باستان باز می گردد و ایرانیان باستان در این شب با انجام آداب و رسوم خاصی به برگزاری مراسم جشن و شادی می پردازند.

تحلیل تاریخی ریشه های این مراسم و بررسی صحیح یا ناصحیح بودن آن مطلبی است که باید در جای خود مفصل به آن پرداخته شود و در حوصله این نوشتار نیست؛ اما آن چه قصد داریم در این سطور بدان توجه کنیم بررسی و تحلیل برخی پیامد ها و تبعات اجتماعی این مراسم است که در سال های اخیر به دنبال برخی اقدامات نامناسب گریبان جامعه را گرفته است.

نکته اول اینکه اگر چه زنده نگه داشتن آداب و رسوم کهن هر ملت فرهنگ آن ملت حساب می شود اما باید به این نکته توجه داشت که اداب کهن به صوت تحریف نشده و با همان سبک و سیاق کهن حفظ شوند و خواسته ها و امیال شخصی و احیانا تمایل به هنجار شکنی برخی افراد به پای زنده نگه داشتن آداب و رسوم کهن گذاشته نشود؛ چرا که ممکن است این کار باعث شود آن آداب قدیمی به کلی تحریف و در نهایت از بین برود.

رسم چهارشنبه سوری هر چه بوده است آن چیزی که ما امروز در کوچه خیابان و رسانه ها می بینیم نبوده است؛ طبق نوشته های موجود رسم آن روز ها روشن کردن آتش بوده است اما این رسم امروز تبدیل به تهیه مواد محترقه و انفجاری پر خطر شده است که هر ساله صدمات زیادی به سازندگان آن وارد می کند و باعث می شود حداقل چندین ساعت آرامش و آسایش از بخش قابل توجهی از شهرندان سلب شود. به نظر می رسد اگر عده ای نگران آداب و رسوم کهن ایران هستند لااقل آن ها را همانطور که بوده و بدون تحریف برگزار کنند تا خدمت بیشتری کرده باشند.

از طرفی، آمار صدماتی که در شب چهارشنبه به شهروندان وارد می شود (چه سازندگان و استفاده کنندگان و چه شهروندان عادی) و آمار جان باختگان، قطع عضوی ها و …بسیار نگران کننده است؛ رسمی که باید به عنوان یک فرصت فرهنگی قلمداد شود به یک آسیب اجتماعی و تهدید برای سلامت و امنیت همشهریان تبدیل شده است.

لازم است دستگاه های فرهنگی و اطلاع رسانی در خصوص مدیریت این شب تمام قوا وارد میدان شوند و اولا؛ راجع به بی اساس بودن ریشه تاریخی این مراسم مستند های قابل توجه ارائه دهند و ثانیا؛ با فرهنگ سازی و اطلاع رسانی صحیح تلاش کنند آگاهی آحاد جامعه نسبت به این شب و خطرات احتمالی آن را افزایش دهند تا این احساس خطر در خانواده ها ایجاد شود و خود به عنوان عاملی بازدارنده و مدیریت کننده به مدیریت چهارشنبه سوری کمک کند.

چنانچه گفته شد، خانواده ها نقش قابل توجهی در آگاه سازی فرزندان و جلوگیری از بروز خطر و تهدید سلامت فرزندان در شب چهار شنبه سوری دارند.

خانواده و به ویژه مادران می توانند در طول سال و در سیر تربیتی، فرزندان خود را با آداب و رسوم ریشه دار آشنا کنند و آن ها را از گرایش به آداب و رسوم بدون ریشه و احیانا خطرزا بر حذر دارند.

چنانچه به هر دلیلی در خانواده ای گرایش به این گونه مراسم ها وجود داشته باشد و فرزندان اصرار بر برگزاری جشن چارشنبه سوری داشته باشند خانواده می تواند با مدیریت غیر مستقیم شرایطی فراهم آورد تا هم به نوعی به اصطلاح چهار شنبه سوری برگزار شده باشد و هم از فرزندان در مقابل آسیب ها ئو تهدید های این جشن صیانت شده باشد. ارائه برنامه های جایگزین مانند برنامه ریزی میهمانی منزل اقوام، برنامه ریزی برگزاری میهمانی خانوادگی در منزل، تماشای فیلم سینمایی مورد علاقه فرزندان در منزل، تدارک بازی های خانوادگی در منزل می تواند تا حدی در مدیریت حوادث چهار شنبه سوری مفید باشد.

علاوه بر اینها نمایش افرادی که در این شب دچار حادثه شده اند و احیانا منجر به قطع عضو یا از دست دادن قدرت بینایی شان شده است (عموما این تصاویر در ایام چهار شنبه سوری از رسانه ملی پخش می شود) به فرزندان و انذار آن ها مبنی بر اینکه مواد منفجره این خطرات را دارند می تواند نقش سلبی بسزایی در بازدارندگی فرزندان از گرایش به این گونه برنامه های خطر ساز در چهارشنبه آخر سال داشته باشد.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

تازه ها