• کدخبر: 38906
  • تاریخ انتشار خبر: ۸:۰۰ ق.ظ - شنبه ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
  • چاپ خبر
زیبایی با طعم سرطان!

ردپای ناتوی فرهنگی بر چهره زنان ایرانی/ «تتو» نشانه بحران هویت در جوانان است

بسیاری از بانوان با اینکه می دانند «تتو» خطرناک است اما باز هم این کار را انجام می دهند. در تتو مواد رنگی توسط سوزن وارد پوست می شود که در برخی موارد از فلزات سنگینی چون آرسنیک تهیه شده است که این فلز خاصیت سرطان زایی دارد و سریع جذب پوست می گردد.

به گزارش خبرنگار آرمان زنان، در سالهای اخیر با گسترش ارتباطات و رسانه ها و نفوذ فرهنگ غرب در کشور انجام عمل زیبایی و آرایش کردن به یک ارزش تبدیل شده است؛ هر چند که فاقد جذابیت های لازم است. این قیبل مسائل نشان دهنده فروریختگی ارزشهای فرهنگی و هنجارهای اجتماعی در نسل جدید است.

افراد زیادی از روی ناآگاهی به دنبال الگوهای فاسد غربی و مدهای عجیب می روند که یکی از این الگوهای وارداتی «تتو» است که در بین بانوان ایرانی رشد زیادی داشته و کماکان در حال فزونی است. بسیاری از افراد به ویژه دختران و بانوان چون می خواهند از قافله مد عقب نمانند این کار را انجام می دهند.

بررسی ها نشان می دهد که تتو از لحاظ مدپذیری به راحتی توانسته است در فرهنگ ما ایرانیان رسوخ کند. دختران و بانوانی که به دنبال چهره ای به مراتب زیباتر هستند دست به چنین کارهایی می زنند تا چهره شان از آن چیزی که هست بهتر شود غافل از اینکه نمی دانند چه خطرات و عوارضی در کمین آنهاست.

متأسفانه بسیاری از بانوان با اینکه می دانند «تتو» خطرناک است اما باز هم این کار را انجام می دهند. خالکوبی یا همان تتو آثار جبران ناپذیری دارد، با فرورفتن سوزن روی پوست احتمال حساسیت پوستی، التهاب و عفونت پوستی و مهمتر از همه امکان ابتلاء شخص به بیماری ایدز و هپاتیت وجود دارد.

در محل تزریق تتو پوست ملتهب می شود و عفونت های ویروسی که حتی در برابر آنتی بیوتیکها مقاومند در بافت و نسوج پوست رسوخ کرده و گوشت بدن را فاسد می کند که با درد زیادی همراه است.
فرشته امیری در آرایشگاه کار می کند و در انجام تتو مهارت زیادی دارد. از او خواستیم در مورد تتو و عوارض آن برایمان بگوید. وی معتقد است حتی با رعایت نکات بهداشتی باز هم خطر ابتلا به بیماری های عفونی در افرادی که تتو می کنند زیاد است.

این آرایشگر گفت: تتو غیر از درد فراوان با خونریزی زیادی همراه است که با رعایت نکردن مسائل بهداشتی شخص در معرض ابتلا به بیماری های خطرناکی چون ایدز و هپاتیت قرار می گیرد.

وی افزود: افراد بسیاری مدتی پس از انجام تتو پشیمان شده و در صدد پاک کردن آن بر می آیند به همین منظور به آرایشگاهها مراجعه می کنند. در حال حاضر موثرترین راه برای پاک کردن تتو لیزر است که متاسفانه در بسیاری از آرایشگاهها به طور غیرقانونی انجام می شود که این مسأله نیز می تواند عوارض مخرب تری به همراه داشته باشد. علاوه بر این همین امر باعث ایجاد آثار سوء روحی و روانی در فرد می گردد.

در همین رابطه گفتگوی کوتاهی با یک پزشک داشتیم. دکتر روح الله صالحی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: در تتو مواد رنگی توسط سوزن وارد پوست می شود که در برخی موارد از فلزات سنگینی چون آرسنیک تهیه شده است که این فلز خاصیت سرطان زایی دارد و سریع جذب پوست می گردد.

وی افزود: در زمینه تتو شاهد سهم قابل ملاحظه ی دختران نسبت به پسران هستیم و همین امر نشان دهنده این است که تتو وسیله ای برای بهتر دیده شدن دختران است. و این مساله ریشه در بحران هویت جوانان دارد.

صالحی تصریح کرد: مهمترین ریسک تتو انتقال بیماری های عفونی از قبیل هپاتیت Bو C، سل، کزاز و ایدز است و بسیاری از بیماران مراجعه کننده افرادی هستند که بخاطر انجام تتو دچار عفونت باکتریال در محل تتو شده اند که با قرمزی پوست و سوزش همراه است که احتیاج به درمان آنتی بیوتیک دارد.

وی در پایان افزود: خانواده ها در این زمینه نقش بسزایی دارند و توصیه ما این است که به فرزندانشان از همان سنین کودکی بیاموزند که زیبایی خدادادی بهتر از زیبایی مصنوعی است و انجام تتو و بسیاری از عمل های زیبایی با فرهنگ ایرانیان سنخیت و همخوانی ندارد.

***************

متاسفانه بسیاری از جوانان با ترویج تبلیغات، بدون تحقیق و آگاهی لازم به پیروی از فرهنگ غربی روی می آورند. تتو در فرهنگ ایرانی جایی ندارد اما این روزها شاهد گسترش آن در بین جوانان هستیم؛ که در بسیاری از موارد صدمه های جبران ناپذیری به پوست آنها وارد می کند و به تبع آن شخص دچار مشکلات روحی می شود. و علاوه بر اینکه بر جسم فرد آسیب وارد می کند ضررهای اجتماعی نیز در پی دارد. بهتر است با به کار گیری فرهنگ غنی ایرانی در سبک زندگی، از الگوهای وارداتی غربی که چندان هم مورد پسند عموم جامعه نیست دوری کنیم.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

تازه ها