• کدخبر: 37384
  • تاریخ انتشار خبر: ۸:۱۴ ق.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
  • چاپ خبر
زهرا آیت‌اللهی:

دولت در برنامه ششم مکلف به هیچ اقدامی در حوزه عفاف و حجاب نشده است

برنامه یعنی اقداماتی که قرار است انجام گیرد و باید به تناسب این اقدامات، بودجه اختصاص پیدا کند اما اگر در برنامه به موضوعی اشاره نشود، حتی اگر آن موضوع در قوانین هم وجود داشته باشد، به آن بودجه اختصاص پیدا نمی‌کند.

به گزارش آرمان زنان، پس از درنظر گرفتن مقوله عفاف و حجاب در برنامه پنجم توسعه، این‌بار در برنامه ششم توسعه، هیچ ذکری از این مقوله نشده و درحقیقت به گفته زهرا آیت‌اللهی، رییس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده، دولت در زمینه عفاف و حجاب مکلف به هیچ اقدامی نشده است. از سوی دیگر در این شرایط، طبق اذعان آیت‌اللهی، بودجه مربوط به آن نیز محل ابهام است.

در هر یک از برنامه‌های توسعه بخش‌های مختلفی به حوزه زنان و خانواده اختصاص پیدا می‌کند که این بخش‌ها راهنمای عمل سایر برنامه‌های اجرایی در این حوزه است. پس از انقلاب ۶ برنامه توسعه در کشور نوشته شده که تنها در پنجمین برنامه به مسأله حجاب و عفاف اشاره شده بود.

در بند ط ماده ۱۹۶ برنامه پنجم توسعه به پشتیبانی از رده‌های مقاومت بسیج جامعه زنان به‌ویژه در فعالیت‌های مربوط به توسعه فرهنگ عفاف و حجاب و تحکیم بنیاد خانواده اشاره شده بود.‌ همچنین، در ماده ۲۳۰ این برنامه آمده بود: دولت با همکاری سازمان‌ها و دستگاه‌های ذیربط از جمله مرکز امور زنان و خانواده با هدف تقویت نهاد خانواده و جایگاه زنان در عرصه‌های اجتماعی و استیفاء حقوق شرعی و قانونی بانوان در همه زمینه‌ها تدوین وتصویب «برنامه جامع توسعه امور زنان» خانواده مشتمل بر محورهای تحکیم بنیان خانواده، بازنگری قوانین مقررات مربوطه، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، توسعه و ساماندهی امور اقتصادی – معیشتی با اولویت ساماندهی مشاغل خانگی برای زنان سرپرست خانوار و زنان بدسرپرست، تأمین اجتماعی، اوقات فراغت، پژوهش، گسترش فرهنگ عفاف و حجاب، ارتقاء سلامت، توسعه توانایی‌های سازمان‌های مردم نهاد، ارتقاء توانمندی‌های زنان مدیر و نخبه، توسعه تعاملات بین‌المللی، تعمیق باورهای دینی و اصلاح ساختار اداری تشکیلاتی زنان و خانواده اقدام قانونی کند.

در برنامه ششم اشاره‌ای به مقوله حجاب و عفاف نشده است
در برنامه ششم توسعه نیز موادی به حوزه زنان و خانواده اختصاص یافته اما در هیچ‌یک از این مواد به مقوله عفاف و حجاب اشاره نشده است. زهرا آیت‌اللهی؛ رییس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده طی سخنانی از این مسأله انتقاد کرد و اظهار داشت: مواد ۱۱۶، ۱۱۷، ۱۱۸ و ۱۱۹ برنامه ششم توسعه تلاش کرده تمام مسائل زنان و خانواده را ببیند اما به مسأله عفاف و حجاب هیچ اشاره‌ای نکرده است و زمانی که این مسأله مطرح نشود، بودجه‌ای نیز برای آن اختصاص نمی‌یابد. باید به این موضوع اشاره شود زیرا برنامه توسعه در راستای اجرایی‌شدن سیاست‌های کلان است.

اگر موضوعی در برنامه توسعه ذکر نشود، بودجه به آن تعلق نمی‌گیرد
آیت‌اللهی در گفت‌وگو با خبرنگار مهرخانه در این رابطه گفت: اشاره نشدن به مقوله حجاب و عفاف در برنامه اول توسعه کاملاً طبیعی بود؛ چون این برنامه، اولین برنامه‌ای بود که نوشته شد و چندان کامل نیست. اما وقتی مقوله حجاب و عفاف در برنامه پنجم می‌آید اما در برنامه ششم اشاره‌ای به آن نمی‌شود، معلوم است که تعمدی در این رابطه وجود دارد. برنامه یعنی اقداماتی که قرار است انجام گیرد و باید به تناسب این اقدامات، بودجه اختصاص پیدا کند اما اگر در برنامه به موضوعی اشاره نشود، حتی اگر آن موضوع در قوانین هم وجود داشته باشد، به آن بودجه اختصاص پیدا نمی‌کند. مثلاً وقتی مفاد قانون تسهیل ازدواج جوانان در برنامه بیاید، به دولت بودجه داده می‌شود که این برنامه را اجرایی کند. به همین دلیل، باید مقوله حجاب و عفاف را نیز در قوانین، سیاست‌ها و برنامه‌های توسعه بگنجانند و سپس براساس آن، بودجه اختصاص پیدا کند و اقدام انجام شود.

دولت در این برنامه مکلف به هیچ اقدامی در حوزه عفاف و حجاب نشده است
او با اشاره به این‌که دولت لایحه بودجه را براساس برنامه ارایه می‌دهد اظهار داشت: برنامه یعنی دولت می‌خواهد تا پنج سال آینده این اقدامات را انجام دهد و برای انجام این اقدامات نیاز به بودجه دارد اما وقتی عنوان اقدام وجود نداشته باشد یعنی دولت موظف نیست در آن زمینه کاری انجام دهد. مثلاً ماده ۱۱۷ اشاره به تربیت فرزندان صالح دارد و برای این موضوع باید اقداماتی در مدارس، دانشگاه‌ها و… انجام شود. دولت در این برنامه مکلف به هیچ اقدامی در حوزه عفاف و حجاب نشده و این مسأله یک خلأ جدی است.

انتهای پیام/مهرخانه

درج دیدگاه