• کدخبر: 37049
  • تاریخ انتشار خبر: ۱:۱۸ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۵/۱۰/۲
  • چاپ خبر
در مطالبه گری پویش مدافعان حریم خانواده مطرح شد؛

دولت اصلاحات، مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را به‌جای اقدام، در کشوهای خود قرار داده بود!/ در عمل به توصیه‌های عفاف و حجاب لنگ می‌زنیم

یکی از مطالبه گران پویش مردمی مدافع حریم خانواده که مادر شهید نیز بود گفت: همه ما در قبال خون شهدا مسئول و دارای تکلیف هستیم؛ اگر همه، خودمان را مسئول بدانیم کارها به سرانجام خوبی می‌رسد، شاهد هستیم در بانک یا بیمارستان یا جاهایی دیگر که مراجعه می‌کنیم در مورد رعایت حجاب نوشته‌ای به دیوار آویزان شده ولی موقع عمل به آن نوشته که می‌رسد پاها می‌لنگد.

به گزارش آرمان زنان، در تجمع بزرگ مردمی روز ملی عفاف و حجاب که  ۲۱ تیرماه سال جاری در اصفهان برگزار شد، بنرهایی نضب شده بود که مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی پیرامون راهکارهای اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب خطاب به وزارتخانه‌ها در آن درج شده و به امضای جمع کثیری از مردم حاضر در آن راهپیمایی رسید.

برای اینکه این امضاها به ثمره‌ای رسیده باشد، بنرهای مطالبه گری توسط جمعی از مطالبه گران پویش مردمی مدافعان حریم خانواده به اداره کل‌های تابعه هر وزارتخانه برده شده و درخواست‌های مردم به‌ویژه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در حور عفاف و حجاب پیگیری می‌شود.

این بار نوبت به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان رسید که مدیرکل آن بایستی پاسخی در رابطه به اقدامات و کارهایی که در حوزه عفاف و حجاب انجام‌گرفته بود به این گروه ارائه کند.

* به دنبال بهبود وضعیت عفاف و حجاب در جامعه هستیم

یکی از مطالبه گران پویش مردمی مدافع حریم خانواده بابیان اینکه اکثر افراد حاضر در تجمع بزرگ روز ملی عفاف و حجاب، دغدغه‌مند وضعیت حجاب در سطح جامعه بوده‌اند، گفت: کم‌توجهی به این موضوع در مراکز و ارگان‌های دولتی مشکلاتی را به وجود آورده است.

وی ادامه داد: تک‌تک امضاهایی که در پایین بنرهای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی شده است با نیت پیگیری جدی و اجرایی شدن آن‌ها توسط مسئولان بوده است و ما نیز به نیابت از آن‌ها از شما خواستاریم تا این موارد به جد پیگیری و در سطح اداره کل و جامعه مخاطب خود پیاده‌سازی نمایید تا در سطح جامعه شاه برکات آن باشیم.

این شخص با اظهار بر اینکه ما هم معتقدیم برخی از مدیران نیز دلسوز هستند و پیگیر این‌گونه مسائل هستند، تصریح کرد: مطمئن باشید نیروهای مردمی مطالبه گران مدافع حریم خانواده با حضور خود پیگیر جدی اجرای مصوبات کارشناسی شده شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند تا سطح عفاف و حجاب در جامعه بهبود یابد.

وی خواستار شد در زمینه گسترش و بهبود وضعیت عفاف و حجاب در جامعه کار فرهنگی و ریشه‌ای انجام شود.

* دولت اصلاحات، مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را به‌جای اقدام، در کشوهای خود قرار داده بود!

یکی دیگر از مطالبه گران پویش مردمی مدافع حریم خانواده بابیان اینکه مسائل فرهنگی از موضوعات و دغدغه‌های مهم رهبر معظم انقلاب است که ایشان تأکیدات بسیار زیادی بر این موارد دارد، گفت: قانون راهکارهای اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب مصوبه شورای انقلاب فرهنگی در دی‌ماه ۱۳۸۴ تهیه‌شده بوده است، درصورتی‌که در دوران دولت اصلاحات در کشوهای میز مانده و اجرایی نشده بود.

وی افزود: در دولت نهم و دهم در این زمینه کارهایی صورت گرفت ولی با آمدن دولت یازدهم دوباره این مصوبات مورد بی‌مهری قرار گرفت، که وی عدم ابلاغ قانون حمایت از آمران به معروف را یکی از مصادیق آن عنوان کرد.

این فرد بابیان اینکه بر اساس وظیفه‌ای که بر دوش خود احساس کرده‌ایم پیگیری اجرای جدی شدن این موضوع در سطح اداره‌های دولتی هستیم، اظهار کرد: دوران مسئولیت‌ها جزء امتحان‌های الهی است و باید دانست بعداً در محضر خدا در برابر مسئولیت‌هایمان پاسخگو باشیم، پاسخگوی خون هزار شهید که جان خود را برای حفظ انقلاب اسلامی فدا کرده‌اند.

* تا آنجایی که توانستیم تفکیک جنسیتی را رعایت کردیم

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان بابیان اینکه قانون کار اکثر شاغلان را تحت پوشش قرار می‌دهد، گفت:‌ یک‌میلیون و ۸۰ هزار نفر کارگر در سطح استان در قالب ۹۰ هزار واحد صنفی و صنعتی مشغول به فعالیت هستند.

احمدرضا پرنده با اشاره به اهمیت داشتن پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در سطح کارگران و کارفرمایان، اظهار کرد: برای کاهش آسیب‌های اجتماعی در بین این قشر تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم.

وی بابیان اینکه سال‌های متمادی است که با هجمه دشمن در عرصه فرهنگی مواجه هستیم، گفت: دشمن در حوزه از بین بودن عفاف و حجاب در سطح جامعه سرمایه‌گذاری زیادی را کرده است.

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با اشاره به انجام تفکیک جنسیتی در بین همکاران مشغول در اداره کل، اظهار کرد: البته این کار در د امکان انجام‌شده است، همچنین سعی شده بازرسی‌ها و رسیدگی‌ها برای گزارش بیمه بیکاری‌ها توسط هم‌جنس افراد صورت بگیرد.

این مقام مسئول بابیان اینکه تا جایی که امکان داشته در سالن‌های تولیدی به تفکیک جنسیتی کارگران توجه شده است، گفت: متأسفانه بیشتر معضلات در حوزه عفاف و حجاب مربوط به برخی اصناف در پاساژهاست که آن‌ها را نیز باید از طریق پلیس اماکن و اتاق اصناف پیگیری کرد.

وی تأکید کرد: اعلام آمادگی می‌کنیم درصورتی‌که شما گزارشی را از واحدی اقتصادی ارائه کنید پیگیری نماییم.

* چه آموزش‌هایی در حوزه‌های آسیب‌های روانی و اجتماعی برای جامعه کارگری داشته‌اید؟

یکی دیگر از مطالبه گران پویش مردمی مدافعان حریم خانواده بابیان اینکه اکثر جامعه از سطح حجاب خوبی برخوردار هستند خاطرنشان کرد: متأسفانه بیشتر خانم‌هایی که دارای حجاب نامناسب هستند در سطح جامعه تردد بیشتری دارند ولی خانم‌های محجبه در خانه‌های خود هستند و این‌گونه شده که در سطح جامعه وجهه مناسبی از وضعیت حجاب و عفاف وجود ندارد.

وی خطاب به مسئولان اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: برای ارتقا سطح این موضوع در بین جامعه کارگری و کارفرمایی دوره‌های آموزشی برگزار کرده‌اید؟ چه تدابیری برای آموزش در حوزه‌های آسیب‌های روانی و اجتماعی برای این قشر داشته‌اید؟

این شخص نسبت به داشتن آرایش‌ها و پوشش‌های نامناسب در برخی از محیط‌های کاری یا شوخی‌های نامناسب بین این افراد در محل کار تذکراتی را بیان کرد.

* آیا در راهپیمایی بزرگ مدافعان حریم خانواده حضورداشته‌اید؟

مسئول روابط عمومی ستاد احیای امربه‌معروف و نهی از منکر استان اصفهان با طرح سؤالی از مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان پرسید: آیا شما خودتان در راهپیمایی بزرگ مدافعان حریم خانواده حضورداشته‌اید؟

وی با ابراز تأسف گفت: نسبت به امربه‌معروف و نهی از منکر در سطح جامعه بعضاً شاهد بی‌تفاوتی افراد با آن هستیم لذا از شما سؤال می‌کنیم که چه اهدافی را در جامعه هدف خود قرار داده‌اید.

* در عمل به توصیه‌های عفاف و حجاب لنگ می‌زنیم

یکی دیگر از مطالبه گران پویش مردمی مدافع حریم خانواده که مادر شهید نیز بود بابیان اینکه همه ما در قبال خون شهدا مسئول و دارای تکلیف هستیم، اظهار کرد: اگر همه، خودمان را مسئول بدانیم کارها به سرانجام خوبی می‌رسد، شاهد هستیم در بانک یا بیمارستان یا جاهایی دیگر که مراجعه می‌کنیم در مورد رعایت حجاب نوشته‌ای به دیوار آویزان شده ولی موقع عمل به آن نوشته که می‌رسد پاها می‌لنگد.

* در حوزه عفاف و حجاب نمی‌توان با دستورالعمل، حکم و اجبار اقدام کرد/ باید مردم را ترغیب به رعایت عفاف و حجاب کرد

مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان بابیان اینکه بسیار خوشحالم که در جمع شما حاضرشده‌ام که دارای روحیه مطالبه گری هستید، گفت: جدای از این موضوع که وظیفه ما این موارد هست یا خیر، ازنظر شرعی حق‌داریم تا در این موضوع مطالبه گری داشته باشیم.

محسن نیرومند اظهار کرد: اینکه در این راه ایستاده‌اید و مطالبه گری انجام می‌دهید جای بسیار تشکر دارد.

وی با اظهار بر اینکه در موضوع عفاف و حجاب در اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با دو رویکرد مواجه هستیم، گفت: یکی داخل خود اداره کل هست و دیگری جامعه مخاطب این اداره کل که جمعیتی بین یک‌میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جامعه کارگری و کارفرمایی استان می‌شود.

مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان بابیان اینکه ۵۰۰ نفر زیرمجموعه این اداره کل در حال کار هستند که ۱۸۵ نفر از آنان جزء خانواده‌های ایثارگر هستند، گفت: حضور این افراد در مجموعه اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان موجب ثمرات خوبی شده است.

نیرومند بابیان اینکه در حوزه عفاف و حجاب نمی‌توان با دستورالعمل، حکم و اجبار اقدام کرد، اظهار کرد: باید در این زمینه طوری رفتار کرد که مردم خود ترغیب به انجام آن باشند و منجر به لجبازی نشود.

وی با اشاره به اقداماتی که در زمینه کاهش استفاده مردم از ماهواره در کشور شده است، گفت: با اجرای تبلیغاتی که توسط دستگاه‌های مختلف در این زمینه شد مردم به این موضوع پی برده‌اند که این رسانه درصدد از بین بردن ماهیت خانواده و ارزش‌های اسلامی بوده است که فرزندان آن‌ها را نیز تحت تأثیر می‌گذارد به همین جهت امروز شاهد کاهش استفاده خانواده از این ابزار هستیم.

مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان بابیان اینکه در این اداره کل کمیته کارگروه عفاف و حجاب فعالیت می‌کند، اظهار کرد: یکی از کارهایی که توسط همکاران ما انجام می‌شود تذکر به ارباب‌رجوع‌هایی است که دارای پوشش زننده هستند.

نیرومند از ابلاغیه‌ای به زیرمجموعه خود مبنی بر عدم ارائه خدمت به افراد دارای پوشش زننده خبر داد و تأکید کرد: در برخورد با مردم باید با زبان نیکو سخن گفت و از هرگونه جدال پرهیز کرد.

وی تصریح کرد: به‌جز مکاتبات رسمی و توصیه‌های مراقبتی با جامعه هدف خود در زمینه عفاف و حجاب کار دیگری نکرده‌ایم.

مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با اشاره به وجود رکود اقتصادی در کشور، گفت: در برخی از مواقع مجبور هستیم که کوتاه بیاییم البته یک مرکزی تولیدی که اقدام به استخدام افراد با شرایط نامناسب کرده بود برخورد جدی با آن صورت گرفته است.

نیرومند بابیان اینکه در زمان راهپیمایی روز ملی عفاف و حجاب در خارج از استان بوده‌ام، اظهار کرد: به خواست خدا باروحیه مطالبه گری که شما دارید در این مسیر برای بهبود عفاف و حجاب در سطح جامعه باقدرت بیشتری ادامه مسیر خواهیم داد.

وی با پیشنهاد اینکه تشکلی باقدرت قانونی زیر نظر نماینده ولی‌فقیه برای پیگیری موضوعات عفاف و حجاب راه‌اندازی شود، گفت: ما نیز اعلام آمادگی می‌کنیم که تمام زیرساخت‌هایی ازجمله سالن‌ها و مجموعه‌های ورزش که در اختیارداریم برای برگزاری برنامه‌های آموزشی و کارگاه‌های امربه‌معروف در پویش مدافعان حریم خانواده قرار دهیم.

مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با اظهار بر اینکه برای رفع این مشکلات در حوزه عفاف و حجاب نیازمند عزم ملی هستیم، ادامه داد: با توجه به اینکه در بوتیک‌ها این‌همه ساپورت فروش میر رود، چطور می‌توان از پوشیدن آن در سطح جامعه جلوگیری کرد؟

نیرومند افزود: در کنار انتخاب کارگر نمونه، سرپرست خانواده کارآفرین نمونه و دیگر موارد این‌چنینی پیشنهاد می‌دهم در زمینه عفاف و حجاب افراد شایسته را مورد تجلیل قرار دهیم

وی بابیان اینکه راهپیمایی روز ملی عفاف و حجاب بسیار تأثیرگذار بوده است، ابراز امیدواری کرد این مراسم هرساله باشکوه هر چه بیشتر تکرار شود.

وظایف مشخص‌شده در قانون راهکارهای اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در دی‌ماه ۱۳۸۴ برای وزارت کار و امور اجتماعی به شرح ذیل است:

۱- ایجاد فضای مناسب برای کارکنان و برداشتن زمینه‌های اختلاط زن و مرد در محیط‌های کاری با توجه به فرهنگ عفاف و حجاب توسط کارفرمایان.

۲- ارائه آموزش‌های لازم در خصوص رعایت ضوابط اخلاقی و ظاهری (پوشش لباس و آرایش در محیط‌های کار) با همکاری مؤسسات شایسته در این زمینه.

۳- تعامل با وزارتخانه‌های امور خارجه، (کنسولگری‌های ایرانی در خارج از کشور) وزارت کشور و نیروی انتظامی (امور اتباع بیگانه) در خصوص توجیه روادید ورود به کشور با حق کار نسبت به رعایت مقررات پوشش اسلامی در محیط کار.

۴- نظارت بر رعایت حریم عفاف و حجاب در کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی که ضرورتاً به‌صورت مختلط اداره می‌شود.

۵- انجام تبلیغات، تهیه انواع بروشور، اطلاعیه و … در خصوص رعایت حجاب اسلامی و جلوگیری از بی‌بندوباری در محیط‌های کاری توسط وزارتخانه‌ها.

به گزارش صاحب نیوز، طومار این وظایف که به امضا جمعی از شهروندان اصفهانی در تجمع مدافعان حریم خانواده رسیده بود به مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان تحویل داده شد.

انتهای پیام

درج دیدگاه

تازه ها