• کدخبر: 36925
  • تاریخ انتشار خبر: ۸:۱۴ ق.ظ - شنبه ۱۳۹۵/۰۹/۲۷
  • چاپ خبر
مدیر فرهنگی بسیج جامعه زنان استان اصفهان:

ضرورت اصلاح سبک زندگی خانواده ها با تاسی از اخلاق نبوی/ تحت هیچ شرایطی خود را با دیگران مقایسه نکنیم

صالحی گفت: باید بیاموزیم که هیچگاه و تحت هیچ شرایطی خود را با دیگران مقایسه نکنیم و به اندازه از خود و زندگیمان توقع داشته باشیم.

فاطمه صالحی در گفتگو با خبرنگار آرمان زنان، ضمن تبریک به مناسبت میلاد نگین آفرینش حضرت محمد مصطفی (ص) و سبط مکرمشان حضرت امام جعفر صادق (ع) به روز اخلاق و مهرورزی اشاره و اظهار کرد: لازم است در این روز همه مسلمین به ویژه زنان مسلمان با تاسی از سیره رسول خدا به افزایش مهرورزی در خانواده ها کمک کنند و سبک زندگی حضرت محمد (ص) و همسر گرامیشان حضرت خدیجه (س) را الگوی خود بسازند.

* ضرورت اصلاح سبک زندگی خانواده ها با تاسی از اخلاق نبوی

وی افزود: در حوزه سبک زندگی می توان روی رفتارهای سه گانه خود با خانواده، با اجتماع و محیط بیرون از خانه و با خالق هستی کار کرد؛ در همین زمینه می توان رفتار خود با خداوند یا همان سبک زندگی عبادیمان را از طریق دعاهای آمده در کتاب هایی چون مفاتیح الجنان تعدیل کنیم اما بد نیست برای رفتار خود با خانواده و محیط بیرون از خانه به پنج کلیدواژه که به آن ها اشاره خواهیم کرد، بیشتر توجه کنیم.

مدیر فرهنگی اجتماعی بسیج جامعه زنان استان اصفهان پیرامون کسب مهارت های پنچ گانه که می تواند رفتار ما با خانواده خود را اصلاح کند، گفت: خودآگاهی یکی از این کلیدواژه ها است، به طوری که اگر کسی خود را بشناسد می تواند رفتار خود را اصلاح کرده و سپس به مدد آن به سراغ اصلاح رفتار همسر و فرزندان خود برآید.

* بیاموزیم که تحت هیچ شرایطی خود را با دیگران مقایسه نکنیم

وی ادامه داد: مقایسه نکردن خود با دیگران دومین کلیدواژه است؛ ما باید یاد بگیریم که هیچگاه و تحت هیچ شرایطی خود را با دیگران مقایسه نکنیم و به اندازه از خود و زندگیمان توقع داشته باشیم، حتی هیچگاه همسر و فرزندان خود را با دیگران مقایسه نکنیم و یادمان باشد همیشه خوبی های آن ها را با گذشته شان مقایسه کنیم نه با دیگران.

* اجازه بدهیم دیگران از ما به راحتی انتقاد کنند

صالحی به دنبال مقصر نبودن در اشتباهات پیش آمده را سومین کلیدواژه عنوان کرد و افزود: باید یاد بگیریم که هیچگاه در اشتباهات دنبال مقصر نباشیم و عوامل درونی و بیرونی خود را کنترل کنیم و آن ها را به دیگران نسبت ندهیم، مثلا نگوییم چون رفتار همسرم اینگونه بود این اتفاق برای من افتاد و یا چون هوا بد بود این اتفاق روی داد و یا نگوییم شوهرم باعث شد این موارد برای من به وجود آید؛ بنابراین نباید هیچگاه نسبت به مردم و خانواده خود سوءظن داشته باشیم بلکه باید به خود سوءظن داشته باشیم حتی اجازه بدهیم دیگران از ما به راحتی انتقاد کنند و عیوب ما را به ما گوشزد نمایند.

وی در خصوص چهارمین کلیدواژه بیان کرد: باید در خود نه گفتن را تمرین کنیم و کاری کنیم که دغدغه مان رضایت همه مردم از ما باشد و این موارد را به همسر و فرزندان خود نیز بیاموزیم چرا که اگر نه گفتن را بلد باشیم می توان در برابر بدی ها به راحتی نه بگوییم و رفتارمان را به گونه ای صحیح اصلاح نماییم.

مدیر فرهنگی اجتماعی بسیج جامعه زنان استان اصفهان ادامه داد: با داشتن مهارت نه گفتن دیگران خیالمان راحت است که فرزندان ما در برابر رفتارهای نامناسبی که در مدرسه و محیط بیرون از خانه پیش روی آن ها است، می توانند مقاومت کنند و کاری کنند که همه از دست آن ها راضی باشند.

* ضرورت تمرکز بر داشته ها و سپاسگزاری از پروردگار

وی ابراز کرد: برخی افراد هستند که همواره بر نداشته های خود تمرکز کرده و نیمه خالی لیوان را می نگرند، در حالی که پنجمین کلیدواژه برای اصلاح رفتارها می تواند همین مسئله باشد، اینکه بر داشته های خود اکتفا کنیم و گلایه ای نداشته باشیم و به رضای خداوند راضی گردیم.

صالحی تاکید کرد: باید به خاطر نعمت های خداوند از او شاکر باشیم مثل اینکه به ما تن سالم یا همسری مهربان و یا فرزندانی شایسته عنایت کرده است و نداشته های خود را نیز حکمتی راز جانب خداوند بدانیم و ضمن دوری از چشم و هم چشمی که موجبات افسردگی ما را فراهم می کند، به خداوند پناه برده و شکر گزار او باشیم.

* برای رسیدن به آرامش در زمان حال زندگی کنیم

وی خاطر نشان کرد: کسانی که به نداشته های خود می اندیشند، برای آینده خود نیز دچار استرس و نگرانی خواهند بود در حالی که انسان بهتر است که به فکر حال خود باشد؛ لذا باید یاد بگیریم که بیش از حد به گذشته و آینده فکر نکنیم و به فکر حال باشیم که چه می کنیم تا استرس و نگرانی آینده را نداشته باشیم.

مدیر فرهنگی اجتماعی بسیج جامعه زنان استان اصفهان خاطر نشان کرد: کسانی که زیاد به گذشته و آینده فکر می کنند هیچگاه روی آرامش را نخواهند دید، در حقیقت حال ما بین دو نیستی گذشته ای که رفته و آینده ای که نیامده قرار گرفته و نباید برای آن دو موقعیت غصه خورد؛ بنابراین باید برای آینده برنامه ریزی داشته باشیم و در حال زندگی کنیم تا به آرامش برسیم.

انتهای پیام

درج دیدگاه

تازه ها