• کدخبر: 36764
  • تاریخ انتشار خبر: ۳:۲۰ ب.ظ - جمعه ۱۳۹۵/۰۹/۱۹
  • چاپ خبر
به بهانه روز نهم ربیع الاول؛

مهمترین دلیل عید بودن ۹ ربیع الاول/ چرا روز اتحاد باید به روز دشمنی و تفرقه تبدیل گردد؟

شیطان که نمی دانسته زمان ظهور آن موعود کی و آن منجی موعود کیست با خبر هر پیامبر اولوالعزم به پیامبر بعدی و همچنین خبر از منجی موعود به تصور اینکه این پیامبران همان شخص وعده داده است کسی را مجبور به ممانعت از تولد آنان می کرده است.

آرمان زنان – به قلم فریبا ابوطالبی/

عید جهانی ۹ ربیع الاول

تاریخ ، قتل عمر بن سعد به دست مختار سقفی را ۹ ربیع الاول ذکر می کند، عده ای آن را با قتل عمر بن خطاب خلیفه دوم، اشتباه گرفته و اعمالی انجام می دهند که نه تنها خشنودی اهل بیت و خداوند را در بر ندارد، بلکه باعث اختلاف، کینه و جنگ بین مسلمانان می گردد.
بنابر حدیث ضعیف رفع قلم از خطا عده ای افعال حرامی را مرتکب می شوند و معتقدند خداوند به کاتبین اعمال انسان امر می کند امروز چیزی از گناهان مردم ننویسند.
در رد این توجیه جدای از ضعیف بودن سند حدیث باید گفت:
۱- در حدیث آمده رفع قلم از خطا و خطا عملی است غیر عمدی، اما اینکه شخص به عمد مرتکب خلافی شود آن گناه محسوب می گردد و رفع قلم از خطاهای اشخاص شامل اعمال خلاف عمدی افراد نمی گردد.
۲- اگر خداوند عملی را نهی کرده بنا بر ضرر مادی و یا معنوی بر انسان می باشد و با دانستن اینکه خداوند بر نفع و مصلحت ما بهتر آگاه است، نهی و امر او چه عقاب و ثواب در بر داشته و یا به آن عقاب و ثوابی تعلق نگیرد انسان مومن از آن پرهیز می کند.
۳- بر فرض قلم از گناهان برداشته باشند، آیا یک بنده معتقد حاضر است نافرمانی خداوند را بکند، یعنی عقاب و ثواب تنها سبب اطاعت از خداوند است و جدای از عقاب و ثواب دلیلی چون شایسته محبت و اطاعت بودن پروردگار بین مخلوق و خالق وجود ندارد.

قتل عمر بن خطاب خلیفه ثانی

ابولولو معترض پس از قانع نشدن از پاسخ خلیفه دوم به تحریک یهود قصد قتل عمر بن خطاب را می کند و با شمشیر او در ۲۶ ذی الحجه زخمی می شود و در ۲۹ ذی الحجه وفات می یابد. البته یهودیان مشاور خلیفه دوم مرگ او را اعلام کرده بودند که این نشان از برنامه ریزی برای قتل عمر بن خطاب از طرف آنان می باشد و آنچه درباره مشورت ابولولو با امیرالمومنین علی علیه السلام برای قتل خلیفه و تایید آن حضرت بر این عمل آمده کذب محض است زیرا در هنگام هجوم مردم برای قتل خلیفه سوم، حضرت می فرمایند نزدیک بود من و حسنین زیر فشار مردم له شویم، اگرچه عملکرد عثمان را تایید نمی کردند ولی تمام تلاش خود را برای جلوگیری از قتل عثمان کردند زیرا نمی خواستند خلیفه کشی رسم شود.

اگر قبول کنیم وفات خلیفه دوم ۹ ربیع الاول باشد

خداوند در سوره انعام آیه ۱۰۸ می فرمایند: « ولا تسبوا الذین یدعون من دون الله فیسبوا الله عدوا بغیر علم کذلک زینا لکل امه عملهم ثم الی ربهم مرجعهم فینبئهم بما کانوا یعملون» و « به آنان که غیر خدا را می پرستند دشنام مدهید مبادا آنان از روی دشمنی و جهالت ، خدای شما را دشنام دهند ، ما عمل هر قومی را در نظرشان زینت دادیم پس بازگشت آنان به سوی خداست و خدا آنان را به کردار زشتشان آگاه می سازد».
در خطبه ۱۹۷ نهج البلاغه در جنگ صفین هنگامی که عده ای از سپاه امام علی علیه السلام به جبهه ی طرف مقابل دشنام می دهند، حضرت می فرمایند: «خوش ندارم شما بدزبان و دشنام گویان باشید، اگر عملکرد دشمن و چگونگی شرایط را توصیف کنید و یاد آور شوید، گفتارتان به ثواب نزدیکتر است و خود از توجیهی رساتر بهره مند اید ، بهتر است به جای دشنام بگویید: بار خدایا! خون ما و جبهه ما و جبهه مقابلمان را حفظ کن، روابطمان را اصلاح و اینان که دچار گمراهی اند، هدایت کن تا آنان که حق را نمی شناسند، باز شناسند و آنان که به گمراهی و تجاوز آلوده اند، باز ایستند».
بنابر کتاب خدا و سنت معصوم (علیهم السلام ) اهانت و دشنام گویی به کفار و جبهه مخالف، امری نکوهش شده می باشد.
امام المسلمین آیت الله خامنه ای نیز توهین و دشنام به مقدسات دیگر ادیان و مذاهب را حرام دانسته اند؛ چه در محافل خصوصی و چه در محافل عمومی.
از امام صادق علیه السلام روایت شده: «کونوا دعاه للناس بغیر السنتکم لیروا منکم الورع و الاجتهاد و الصلاه و الخیر فان ذلک داعیه» مردم را با عمل نیکوی خود، تقوا و مجاهدت به سوی خداوند دعوت نمایید که این رفتار نیکوی شما دعوت کننده است.
شیعیان واقعی اثبات حقانیت تشیع و عدم حقانیت طرف مقابل را به کارشناسان و علمای واگذار نمایند و برای جذب مردم باید ایمان در گفتار و کردار آنان ظهور کند و اعمال خود را به اعمال معصومیت نزدیک سازند.
در سوره ی حجرات آیات ۱۰ و ۱۱ آمده است: «انما المومنون اخوه فاصلحوا بین اخویکم و اتقوا الله لعلکم ترحمون» و «۰۰۰ ولا تلمزوا انفسکم و لاتنابزوا بالالقاب بئس الاسم الفسوق بعد الایمان و لم یتب فاولئک هم الظالمون» مومنین با هم برادرند و در صورت اختلاف باید بین آنان صلح ایجاد کرد.
امام صادق علیه السلام می فرمایند: قهر و جدایی شادی شیطان را در بردارد.
و درست همزمان با هفته وحدت که برای اتحاد مسلمین طراحی شده عده ای دانسته و یا غافل با عملکرد غلط خود باعث شکست این وحدت اسلامی می گردند. همچنین کسی که متصف به اسلام شد بنابر آیه ۱۱ حجرات نباید با القاب زشت او را صدا کرد و از او عیب جویی کرد.
در چند سال اخیر در مسئله عراق و سوریه دیده شد که اتحاد شیعه و سنی باعث خنثی شدن نقشه دشمن و پیروزی نیروی اسلام بر اسلام ساختگی صهیونیست گردید و در تفرقه بین مذاهب اسلامی جز جنگ و ریختن خون بی گناهان نتیجه ای در برندارد و در قیامت کسانی که مسبب آن بوده اند باید پاسخگو باشند.
همچنین اگر رفتار انسان دوستانه اهل تشیع ادامه یابد می تواند حتی پیروان دیگر مذاهب غیر الهی را نسبت به خود جذب نمایند و آنان خود با افراطیون بودایی که مسلمانان میانمار را مسخ ده شیطان می دانند و به بدترین شکل ممکن آنان را بکشند، آتش زنند تا شیطان را از بدن آنان خارج کنند، به مبارزه بپردازند.

مهمترین دلیل عید بودن ۹ ربیع الاول

پس از شهادت امام حسن عسگری در ۸ ربیع الاول، حضرت مهدی صاحب زمان تنها فرزندش به امامت و ولایت می رسد.
نکته ای که قبل از ورود به بحث لازم به تذکر است، این می باشد که درست است با شهادت امام حسن عسگری فرزندشان مهدی امامت را عهده دار می شوند اما هیچ فرزندی از سلاطین که پس از پدر به حکومت می رسید تاجگذاری خود را روز مرگ پدر قرار نداده است. پس شایسته است مسئولیینی که قصد بزرگداشت ولایت و امامت امام زمان (عجل الله فرجه) را دارند همان ۹ ربیع الاول را تعطیل رسمی قرار دهند که هم حرمت روز شهادت امام رعایت شود و هم اینکه بر آنچه بین مردم عرف گشته عمل شود.
روز به ولایت رسیدن حضرت مهدی صاحب زمان تنها به اهل و بیت و شیعیانشان اختصاص ندارد بلکه اهل سنت نیز معتقدند مهدی آخر الزمان از اهل بیت نبوت است، البته اعتقاد به منجی در همه مذاهب اسلامی، ادیان الهی و غیر الهی وجود دارد ادیانی چون بودا منتظر آمدن منجی آخر الزمان می باشند و شیعیان با آگاه سازی جهان به اینکه موعود در این روز به ولایت رسیده نه تنها باعث اتحاد مذاهب اسلامی بلکه مذاهب غیر اسلامی غیر الهی نیز خواهند شد، همانگونه که اربعین باعث وحدت، اجتماع و برادری مومنان جهان گشته است.

عید گرفتن به سبک اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله

شیعیانی که در روز عیدهای اسلامی خدمت معصوم علیه السلام می رسیدند بیان می کنند که ایشان در آن روز از غذای مطبوع، لباس نو استفاده کرده، آن روز را روزه می گرفتند و مداحی دعوت می کردند اما از سوت، کف و هل هله و رقص خبری نبوده که این مراسم شایسته هدایت شدگان و مومنان نیست بلکه از اعمال و کردار مشرکان است.

چرا روز اتحاد جهانی باید به روز دشمنی و تفرقه تبدیل گردد؟

خداوند در سوره حجر آیات ۲۵ تا ۴۳ از خلقت انسان و رانده شدن شیطان از رحمت خدا به سبب امتنان از انجام امر الهی خبر می دهد. شیطان از خداوند تا رستاخیز فرصت می خواهد و قسم می خورد همه انسان ها را گمراه کند به جز مخلصین که البته به سبب ایمان پایدارشان توان گمراهی آنان را ندارد و خداوند تا زمان معلوم به او فرصت می دهد: « قال رب فانظرونی الی یوم یبعثون (۳۶) قال فانک من المنظرین (۳۷) الی یوم الوقت المعلوم (۳۸)»
علامه طباطبایی معتقدند: « وقت معلوم» همان زمان فرج امام زمان ارواحنا فدا می باشد، یعنی مرگ شیطان زمان ظهور منجی موعود می باشد و شیطان به دست امام زمان عجل الله فرجه کشته می شود، البته اقوالی در کشته شدن شیطان به دست پیامبر اکرم صلوات الله علیه و علی آله و حضرت علی علیه السلام وجود دارد که قول اول یعنی قتل شیطان به دست امام زمان ارواحنا فدا محکمتر به نظر می رسد.
به هر حال مرگ شیطان در زمان ظهور منجی موعود اتفاق می افتد و دین اسلام بر همه جهان حاکم می شود و از نفاق و فتنه خبری نیست.
شیطان که نمی دانسته زمان ظهور آن موعود کی و آن منجی موعود کیست با خبر هر پیامبر اولوالعزم به پیامبر بعدی و همچنین خبر از منجی موعود به تصور اینکه این پیامبران همان شخص وعده داده است کسی را مجبور به ممانعت از تولد آنان می کرده است و پس از پیامبر اسلام که مراقبت از دین به دست دوازده امام گذاشته شد تمام تلاش خود را برای تحریف قرآن و دین به کار برد، البته نتوانست قرآن کتاب آسمانی مسلمانان را چون دیگر ادیان تحریف نماید.
علت مخفی بودن تولد امام زمان عجل الله فرجه و عدم اطلاع از وجود او جز برای عده ای انگشت شمار از خواص البته با نماز خواندن امام بر پیکر پدر بزرگوارشان وجود ایشان بر همه آشکار شد و شیطان که می داند این آخرین ذخیره و حجت حق می باشد، می خواهد با شهادت ایشان از مرگ خود جلوگیری کند، هر چند نمی داند زمین و زمان بدون حجت خداوند از هم گسسته خواهد شد.
برای حفظ آخرین ذخیره الهی؛ خداوند ایشان را از انظار جن و انس مخفی داشت تا مردم آمادگی اطاعت و پیروی از آخرین حجت حق را داشته باشند، پس سزاوار است شیعیان و منتظران این روز را برای آگاهی همه مومنان، منتظران و مستضعفان جهان مقتنم دانسته و با رفتاری برگرفته از اخلاق و رفتار معصومین علیهم السلام زمینه ظهور را فراهم کنند.
اللهم عجل لولیک الفرج

انتهای پیام

درج دیدگاه

تازه ها