• کدخبر: 36761
  • تاریخ انتشار خبر: ۲:۰۱ ب.ظ - جمعه ۱۳۹۵/۰۹/۱۹
  • چاپ خبر

الگوی توسعه مشاغل خانگی تصویب شد

با حضور دکتر منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، الگوی توسعه مشاغل خانگی در جلسه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی به تصویب رسید.

به گزارش آرمان زنان به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جلسه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی با حضور دکتر عیسی منصوری معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گودرزی و بادامچی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و عضو ناظر در ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی و اعضای ستاد مذکور در وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

در این جلسه ” الگوی توسعه مشاغل خانگی ” توسط امامدادی رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی ارایه و پس از استماع نظرات اعضای حاضر در جلسه به تصویب رسید.

براساس قانون مشاغل خانگی (مصوب سال ۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی )، ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی یکی از سیاست‌های اشتغالزایی کشور می‌باشد.

این برنامه هر ساله از طریق صدور مجوز‌ها و حمایت‌های مالی و قانونی تداوم یافته وطی سالهای ۹۰ تا ۹۴ ازحدود ۲ میلیون و ۲۴۰ هزار نفر متقاضی مشاغل خانگی، برای بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر مجوز مشاغل خانگی صادر شده و حدود ۲۳۰۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به بیش از ۶۱۴ هزار نفر متقاضی پرداخت شده است.

این برنامه هر ساله از طریق صدور مجوز‌ها و حمایت‌های مالی و قانونی تداوم یافته است.

لازم به ذکر است با توجه به گذشت پنج سال از تصویب و اجرای قانون مشاغل خانگی، براساس تجارب حاصله، آسیب شناسی و مطالعات تطبیقی انجام شده، لذا با هدف رفع نواقص یادشده و حلقه های مفقوده، فرآیند فعلی مشاغل خانگی مورد بازنگری قرار گرفته و مدل جدید توسعه مشاغل خانگی طراحی و ارائه شده است.

الگوی مذکور از اوایل سال جاری در دستور کار معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال قرار گرفت. به این منظور جلسات متعدد کمیته کارشناسی ستاد مشاغل خانگی با دستگاههای اجرایی ذیربط تشکیل شده و درخصوص برنامه ها، شیوه و میزان همکاری دستگاههای اجرایی در اجرای الگو تصمیمات لازم اتخاذ گردید. در اجرای الگوی جدید علاوه بر دستگاه های اجرایی ذیربط، سایر نهادهای حمایتی، بسیج سازندگی و جهاد دانشگاهی نیز مشارکت خواهند داشت.

همچنین، در الگوی مشاغل خانگی، شناسایی پتانسیل ها و مزیت های نسبی و رقابتی مناطق و جلب مشارکت فعالین و اشخاص حقیقی و حقوقی بخش خصوصی و غیردولتی که توان مشارکت در اجرای الگو توسعه مشاغل خانگی را دارند و مداخله توسعه ای دستگاههای اجرائی، از نکات مهم و کلیدی است.

در الگوی یاد شده تمرکز صرف بر اعطای وام کم بهره نبوده و مشاوره و توانمندسازی افراد ، قبل از معرفی به نهادهای مالی صورت خواهد گرفت. موضوعاتی همچون تأمین مواد اولیه مناسب کیفیت، مهارت و … محورهائی است که از این پس، تسهیلات و وام ها در چارچوب آن و در قالب اتصال به بازار بزرگتر و با ارزش تر ارائه خواهد شد تا بتوان به نحوه هزینه کرد آن نظارت داشت.

گفتنی است: در این الگو مواردی نظیر توسعه فعالیتهای شبکه ای-راهنمایی، مشاوره و ارزیابی متقاضیان – تنوع شیوه های آموزشی –بازار -توسعه رشته‌های نوین -توجه به مزیت‌های نسبی و رقابتی – هدفمندی حمایتها، در فرآیند فعلی مشاغل خانگی شناسایی شده که مورد توجه بیشتری قرار گرفته و نظارت بر فرآیند اجرا برعهده کارگروه اشتغال استان می باشد.

انتهای پیام

درج دیدگاه

تازه ها