• کدخبر: 36382
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۰:۰۵ ق.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۵/۰۹/۴
  • چاپ خبر
یادداشت؛

دهن کجی به تولید ایرانی؛ دستپخت جدید شبکه یک سیما!

می‌خواهی بی‌خیال شوی و شب بعد نیز به تماشای مسابقه دست‌پخت بنشینی اما گویی یک جای کار گیر دارد و اجازه بی‌دغدغه نشستن و دست‌پخت دیدن را نمی‌دهد، به دنبال گیر کار اطلاعات پستوهای ذهن را بیرون می‌ریزی تا شاید علت قلقلک‌های ذهن را بفهمی.

آرمان زنان – مرضیه شاهسنایی / مدتی است برنامه‌ای تحت عنوان مسابقه آشپزی دست‌پخت از شبکه یک سیما جمهوری اسلامی ایران پخش می‌شود. ظاهر مسابقه جذاب و هیجان‌انگیز است اما وقتی با آن همراه می‌شوی سؤال‌هایی در ذهنت نقش خواهد بست.

اولین علامت سؤال وقتی ایجاد می‌شود که می‌بینی یکی از داوران فرانسوی است، حضور داور فرانسوی برای قضاوت در مورد غذاهای غیرسنتی شاید پذیرفته باشد ولی در مورد غذاهای سنتی داور ایرانی ارجحیت دارد. با کمی جستجو معمای حضور داور فرانسوی حل می‌شود. فرانسوا حسین یا همان داور فرانسوی بیست سالی است که ساکن تهران است. مسلمان شیعه است و همسری ایرانی دارد و مطالعات زیادی هم در مورد غذای ایرانی داشته است، پس داوری خودی است!

از این‌ که می‌گذری علامت سؤال دوم در ذهن نقش می بندد تا لایه‌های تو در توی ذهن و فکر را قلقلک بدهد، جوایز مسابقه محصولات شرکت کره‌ای سامسونگ است! و مجریان برنامه مرتب محصولات سامسونگ را در برنامه تبلیغ می‌کنند.

می‌خواهی بی‌خیال شوی و شب بعد نیز به تماشای مسابقه دست‌پخت بنشینی اما گویی یک جای کار گیر دارد و اجازه بی‌دغدغه نشستن و دست‌پخت دیدن را نمی‌دهد، به دنبال گیر کار اطلاعات پستوهای ذهن را بیرون می‌ریزی تا شاید علت قلقلک‌های ذهن را بفهمی، کمی به عقب برمی‌گردی و به یاد می‌آوری جریان تیزر تبلیغاتی شرکت سامسونگ و یک شرکت اسرائیلی را در سال ۹۰ که مردم ایران را به سخره گرفت.

«در این تیزر تبلیغاتی که درست چند روز بعد از ترور دانشمند هسته‌ای ایرانی پخش‌شده، شرکت سامسونگ که محصولات آن به‌طور وسیع در ایران به فروش می‌رسد، به‌ نوعی موضوع ترور دانشمندان هسته‌ای ایران را به سخره گرفته و آن را به‌ مثابه آب خوردن برای جاسوسان رژیم صهیونیستی قلمداد کرد، داستان این کلیپ که با همکاری مشترک یک شرکت بازرگانی اسرائیلی و شرکت سامسونگ کره جنوبی ساخته‌شده، به ۴ بازیگر اسرائیلی مربوط می‌شود که شوهای خاصی برگزار می‌کنند و شنیده‌اند که حتی در ایران نیز طرفدار دارند. به همین منظور، برای دیدار با طرفداران خود در ایران، به اصفهان سفر می‌کنند. این چهار صهیونیست برای اینکه شناخته نشوند لباس مبدل به تن می‌کنند. شرکت سازنده این کلیپ، با نوع پوششی که برای این ۴ کاراکتر در نظر گرفته، زن ایرانی را مورد تمسخر قرار داده است، به‌گونه‌ای که این ۴ مرد با پوشیدن مانتو و در عین‌حال داشتن سبیل و با راه رفتن نامناسب خود، چهره ناشایست و عقب‌افتاده‌ای از زن ایرانی نشان می‌دهند. در این کلیپ، ایران به‌ مثابه بیابانی به تصویر کشیده شده که مملو از گرد و غبار است و مردم آن به‌ دور از هرگونه تمدن و به‌ صورت عصر حجری زندگی می‌کنند و زنان در هر گوشه‌ای روی زمین‌ بر روی خاک نشسته‌اند. این ۴ نفر در جستجوی غذا به کافه‌ای می‌رسند که در این کافه یک مأمور موساد را که نیروگاه هسته‌ای ایران در اصفهان را زیر نظر دارد، به‌طور اتفاقی می‌بینند. این مأمور موساد به بازیگران مورد علاقه‌اش توضیح می‌دهد تبلتی دارد که با آن تمام فعالیت‌های نیروگاه هسته‌ای را رصد می‌کند. یکی از بازیگران اسرائیلی، تبلت مأمور موساد را برمی‌دارد و همین‌طور که درباره قابلیت‌های آن از مأمور سؤال می‌کند، دوست دیگرش از روی کنجکاوی، دکمه‌ای را روی تبلت لمس می‌کند که به‌ محض لمس دکمه، نیروگاه هسته‌ای ایران که پشت سر آن‌هاست، منفجر می‌شود! همه بهت‌زده می‌شوند اما بازیگری که باعث این انفجار شده، می‌گوید: چی شده؟ مگر چه اتفاقی افتاده؟! این هم فقط یک انفجار مرموز دیگر در ایران بوده! غصه نخورید!»

قضیه به همین‌جا ختم نمی‌شود، اخبار روز را هم که دنبال کنی باز هم ردّی از صاف‌ و صادق نبودن فعالیت‌های اقتصادی سامسونگ در ایران پیدا می‌کنی. قضیه مربوط به جاسوسان آمریکایی است در ایران و ارتباط مدیران سامسونگ با آن‌ها. خبر این است که علیرضا امیدوار «مدیر بخش توسعه مشارکت اجتماعی شرکت سامسونگ در ایران» به جرم جاسوسی به ده سال زندان محکوم‌شده، در سابقه وی همکاری با بیژن خواجه پور و باقر نمازی یعنی دو جاسوس دیگر امریکا نیز وجود دارد.

وقتی این ادله را برای رفع اتهام از برنامه دست‌پخت به دادگاه ذهن می‌برم آمریکا ستیزانه‌های ذهن را به کنار می‌گذارم، این احتمال را می‌دهم که به توهم توطئه متهم شوم؛ اما با این‌ وجود هنوز وجدانم آرام نمی‌گیرد، هنوز یک جای کار گیر دارد حتی اگر من آن‌قدر لیبرال باشم که فعالیت و تبلیغ سامسونگ در ایران را در چارچوب آزادی‌های لیبرالی بدون اشکال بدانم!

با خود می‌گویم امسال سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل است؛ این روزها خرید محصولات داخلی وظیفه هر فرد ایرانی است، شاید گیر اصلی همین‌جا باشد در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل در شرایطی که خرید کالای ایرانی برای توانمند کردن بخش تولید داخلی باید در رأس برنامه‌های صدا و سیما قرار بگیرد به‌ یک‌باره برنامه‌ای در یکی از پربیننده‌ترین ساعات بر روی آنتن شبکه یک یا همان شبکه ملی می‌رود که جوایز این برنامه خرید از محصولات شرکت کره‌ای سامسونگ تا سقف ۶ میلیون تومان برای شرکت‌کنندگان است!

بله، گیر اصلی کار همین‌جاست، دست‌پخت به‌ظاهر یک برنامه ساده آشپزی در حال تبلیغ محصولات شرکتی خارجی و در واقع ضربه زدن به تولیدات داخلی است!

دادستان ذهنم برای دادخواست از صدا و سیما وارد می‌شود که جناب رئیس محترم صدا و سیما و مدیران محترم شبکه یک! شما چه وظیفه‌ای در قبال حمایت از کار و تولید ایرانی دارید؟ حتماً در ردیف بودجه صدا و سیما ستونی برای تبلیغات حمایت از کار و تولید داخلی و اقتصاد مقاومتی نیز در نظر گرفته‌ شده است، بفرمایید این بودجه را کجا هزینه کرده‌اید؟ آیا تبلیغ کالاهای خارجی دهن‌کجی به اقدام و عمل در حوزه اقتصاد مقاومتی نیست؟!

حال زمان صدور حکم عقل است، اینجا سابقه سیاسی دیروز و امروز سامسونگ را هم‌ بار دیگر وارد صحنه می‌کنم و می‌گذارم کنار دهن‌کجی‌های امروز به اقتصاد مقاومتی در برنامه دست‌پخت! نتیجه این می‌شود که شاید نفوذی‌هایی از جنس سیامک پورزند در صدا و سیما وجود دارند؛ مشورت می‌دهند و برنامه می‌نویسند برای جنگ نرم با جمهوری اسلامی این بار در جهت مقابله با اقتصاد مقاومتی!

انتهای پیام

نویسنده

نوشته شده توسط نام و نام خاوادگی در آذر ۴ام, ۱۳۹۵

پس داوری خودی است!
پس داور خودی است!

نویسنده

نوشته شده توسط بنده خدا در آذر ۴ام, ۱۳۹۵

خدا خیرتان بده. حرف دل مارو زدید. البته خیلی ها سامسونگ رو به دلیل وجود کارخانه در ایران و اشتغال برای کارگران ایرانی در ردیف تولیدکنندگان داخلی می دانند ولی نکته اصلی سود حاصل از فروش و برند کره ای این نشان است که اجازه هیچ گونه صادراتی به ایران نمی دهد… کاش گوش شنوایی برای شنیدن صدای خرد شدن استخوان های تولید داخل وجود داشته باشد.

درج دیدگاه

تازه ها