• کدخبر: 35968
  • تاریخ انتشار خبر: ۸:۰۵ ق.ظ - سه شنبه ۱۳۹۵/۰۸/۱۸
  • چاپ خبر
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خبر داد:

افتتاح شش بلوک زایمان استاندارد در اصفهان با حضور وزیر بهداشت/ آمار سزارین در اصفهان نگران کننده است

آمار سزارین قبل از پیاده سازی برنامه های ویژه بسیار بالا و آمار ۶۰ درصدی کشور در مقابل آمار ۲۰ درصدی کشورهای توسعه یافته بسیار نگران کننده بود.

به گزارش آرمان زنان، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان به مناسبت افتتاح بلوک های زایمانی استان اصفهان گفت: کاهش آمار سزارین و ترویج زایمان طبیعی از برنامه های مهم دولت در برنامه نظام سلامت است که این امر با اقداماتی نظیر رایگان شدن زایمان طبیعی، استانداردتر کردن آزمایشگاه ها و عمل ها و آموزش های مداوم که تا به حال برای وزارت بهداشت ۶۶ میلیارد تومان هزینه داشته است، بهتر و سریع تر تحقق پیدا می کند.

حمیدرضا شتابی ادامه داد: آمار سزارین قبل از پیاده سازی برنامه های ویژه بسیار بالا و آمار ۶۰ درصدی کشور در مقابل آمار ۲۰ درصدی کشورهای توسعه یافته بسیار نگران کننده بود.

وی افزود: در خلال پیاده سازی همین برنامه هاع از سال ۹۳ تا به حال ۳۸ هزار زایمان طبیعی در بیمارستان های دانشگاهی اصفهان به صورت رایگان انجام شده است.

* مردان در کنار همسران، در زایشگاه های LDR

شتابی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: مادران باردار برای انجام عمل زایمان طبیعی باید چهار مرحله اعم از آمادگی، زایمان، بهبودی و انتقال به بخش را پشت سر بگذارند که در زایشگاه های سنتی هر مرحله در یک فضای جداگانه ای برای مادر رقم می خورد.

وی در همین رابطه ادامه داد: امروزه در زایشگاه های پیشرفته که از آن به نام ال دی آر (LDR) یاد می شود، سه مرحله نخست در یک فضای اختصاصی برای مادران باردار رقم می خورد و بدین صورت امکان حضور همسر و یا همراه مادر هم فراهم شده است.

این مسئول علوم پزشکی استان تصریح کرد: یکی از علل بالا بودن آمارها در استان اصفهان این است که چون نخستین زایمان به صورت سزارین انجام شده است زایمان های بعدی هم می بایست سزارین باشد و ما در صدد هستیم تا ۸۰ درصد مادران، نخستین عمل زایمان خود را به صورت طبیعی تجربه کنند.

* ۷ میلیارد تومان اعتبار برای بهسازی بلوک های زایمانی در اصفهان

معاون رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان همچنین گفت: برای فراهم کردن فضا و استانداردسازی زایمان ها، فردا همزمان با ۱۹ استان دیگر، علاوه بر ۱۱ بلوک قبلی، شش بلوک زایمانی دیگر در بیمارستان الزهرا(س)، عیسی بن مریم(ع)، شهرضا، سمیرم، خوانسار و نطنز به صورت ویدئو کنفرانس با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افتتاح خواهد شد.

شتابی در همین رابطه افزود: هفت هزار متر زمین برای توسعه و بازسازی بلوک های زایمانی در استان در نظر گرفته شده است که وزارت بهداشت اعتباری بالغ بر هفت میلیارد تومان برای این امر اختصاص داده است.

حمیدرضا شتابی ضمن اشاره به آمارهای زایمان در سال های گذشته هم گفت: در سال ۹۲ ما شاهد بیش از ۷۶ هزار زایمان در استان بودیم که متأسفانه ۶۲ درصد از آن ها زایمان به صورت سزارین بود.

* افزایش آمار زایمان، کاهش آمار سزارین

این متولی امر درمان استان اصفهان ادامه داد: همین آمارها در سال ۹۳ به ما نشان می دهد که سهم سزارین از ۷۸ هزار و ۷۷۳  زایمان انجام شده، ۵۸ درصد بوده که نسبت به سال قبل کاهش داشته است و همچنین سهم این زایمان در سال ۹۴ از مجموع ۸۰ هزار زایمان، حدود ۵۴ درصد بوده است.

شتابی آمار زایمان سزارین در شش ماهه امسال را نسبت به سال گذشته را با کاهش ۲٫۳ درصدی اعلام کرد و افزود: در طول این مدت در سال جاری، بیش از ۴۲ هزار عمل زایمان انجام شده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان اصفهان ضمن تشریح اقدامات آموزشی این دانشگاه تصریح کرد: آموزش هایی برای مادران باردار در بیمارستان های دانشگاهی آغاز شده است.

وی امر آموزش در زایمان را امری مهم دانست و خاطرنشان کرد: آموزش و آگاه سازی مادران برای سلامت خود بسیار حیاتی است چرا که سلامت مادری که از طریق عمل زایمان طبیعی فرزند خود را به دنیا آورده است تضمین شده تر است.

* برخورد با بیمارستان های مروج سزارین

حمیدرضا شتابی خبر از اخطار به شش بیمارستان داد و گفت: ترویج زایمان طبیعی در دستور کار بیمارستان ها هم قرار گرفته و با بیمارستان های متخلف در این زمینه برخورد می شود.

معاون رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در بخش دیگری از سخنان خود در نشست خبری امروز بیان کر: طرح تحول نظام سلامت طرح بسیار خوبی است که در بسیاری از زمینه ها مانند ترویج زایمان طبیعی راهکارهای جدیدی را ارائه می دهد.

وی افزود: طرح تحول نظام سلامت در خاورمیانه بی نظیر است و در هفت حوزه دغدغه های نظام سلامت را جهت برطرف کردن پوشش می دهد.

قائم مقام معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هم در بین خبرنگاران گفت: زیباترین بلوک زایمانی ال دی آر در استان اصفهان فردا  در شهرضا افتتاح خواهد شد.

رضا اطمینانی افزود: استان اصفهان در امر احداث و پیگیری امر بلوک های زایمانی در کشور پیشرو بوده است و عملکرد خوبی را از خود ارائه داده است.

وی در پایان این نشست خبری خاطرنشان کرد: در کل استان ۱۹ بلوک زایمانی وجود دارد که ۱۳ بلوک در شهرستان ها و ۶ بلوک در کلانشهر اصفهان قرار دارد.

انتهای پیام/صدای سلامت

درج دیدگاه

تازه ها