• کدخبر: 35409
  • تاریخ انتشار خبر: ۸:۰۷ ق.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۵/۰۷/۲۹
  • چاپ خبر
راهیان نور دانش آموزی پذیرای روایتگرانی زینبی؛

آینده‌ای روشن پیش‌روی بانوان روایتگر ارزش‌ها/ نقش موثر زنان در انتقال فرهنگ دفاع مقدس به نسل‌های بعد

زمانی خواهد آمد که روایان رزمنده مانند امروز در دسترس نخواهند بود و نقل‌قول از راویان رزمنده امروز با عنوان «من خودم شنیدم» سندیت پیدا خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار آرمان زنان، با آغاز سال تحصیلی جدید باز هم موسم راهیان نور دانش آموزی فرا رسید. حالا چند سالی است راهیان نور دانش‌آموزی پذیرای خواهران جوان راوی به‌عنوان راویان همراه در کنار کاروان‌ها سفر به مناطق عملیاتی ۸ سال دفاع مقدس در غرب و جنوب کشور است.

این افراد هر چند جنگ را ندیده‌اند حتی برخی در سالهای بعد از دفاع مقدس قدم به دنیا گذاشته اند اما با این بیان مقام معظم رهبری که زنده نگهداشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست و با زمزمه «یا لیتنا کنّا معکم فنفوز فوزاً عظیماً» در صدد هستند تا از کاروان شهادت عقب نمانند و از آنجا که در اسلام جهاد نظامی بر زنان واجب نیست در این مسیر به حضرت زینب سلام الله علیها اقتدا کرده، انتقال سینه به سینه و نسل به نسل ارزشها، فرهنگ و خاطرات دفاع مقدس را برخود وظیفه فرض کرده و روایت گری دفاع مقدس را بهترین راه برای انجام تکلیف دیده اند.

این راویان از آنجا که در صحنه جنگ نبوده‌اند و یا اصلاً شرایط زمان جنگ را درک نکرده‌اند با کوله باری از کتاب قدم به سفر می‌گذارند. هر گروه از زائران سرزمین‌های نور برای این افراد تجربه‌ای جدید برای فهم نیاز مخاطبان نوجوان آشنایی با روحیات آن‌ها و سوالات و ابهاماتی است که برای نسل جدید در مورد ۸ سال دفاع مقدس وجود دارد.

اینکه نوجوان امروز چه چیزهایی را می‌داند و چه چیزهایی را نمی‌داند هر کدام فتح البابی است برای مطالعه و تحقیق و تفحص بیشتر جهت پاسخگو بودن به نیازهای این قشر.

تکمیل و تکامل دانسته ها و رسیدن به تحلیل، دغدغه این افراد است؛ به همین خاطر بهترین مستمعان روایان رزمنده، همین افراد هستند.

در اقامتگاه‌های راهیان نور وقتی خادمان شهدا با شور و هیجان هر یک به سمتی می‌دوند تا مقدمات آسایش و آرامش زائران را به نحو احسن فراهم نمایند، راویان جوان هم با مباحثه، مطالعه و جستجو در کتاب‌های مختلف برای رفع ابهامات و رجوع به خاطرات شهدا و رزمندگان برای بیان مستند سیره شهدا سعی دارند تا خاطرات خوش معنوی همراه با خودآگاهی و خدا آگاهی را در نسل نوجوان دانش‌آموز به ثبت رسانند.

****************

محمد احمدیان یکی از بازماندگان خیل عظیم شهدا است که بعد از دفاع مقدس رابطه خود را با این بخش طلایی تاریخ انقلاب قطع نکرده است. او یک روز در قامت تفحص گر شهدا انجام وظیفه می‌کرد و سال‌هاست روایت‌های زیبا و تحسین‌برانگیز او نقشی مؤثر در انتقال فرهنگ شهادت به نسل امروز داشته است. در گپ و گفتی نظر وی را درباره روایتگری روایان جوان به‌خصوص راویان خواهر جویا شدیم:

%d8%b1%d9%88%d8%a7%db%8c%d8%aa%da%af%d8%b1%db%8c_%d8%b1%d9%88%d8%a7%db%8c%d8%aa_%da%af%d8%b1%db%8c_%d8%b1%d8%a7%d9%88%db%8c_%d8%af%d9%81%d8%a7%d8%b9_%d9%85%d9%82%d8%af%d8%b3_%d8%b1%d8%a7%d9%87%db%8c

نظر شما در مورد حضور راویان خواهر در اردوهای راهیان نور دانش‌آموزی چیست؟

دفاع مقدس خواه‌ناخواه زوایای متعددی دارد، جنس زن با توجه به ویژگی‌ها و لطافتی که دارد خاطرات دفاع مقدس را بهتر درک می‌کند و با ادبیات زنانه خود برای مخاطبان بیان می‌کند. حضور روایان خواهر می‌تواند نقش مهمی در انتقال فرهنگ دفاع مقدس داشته باشد.

دید کلی شما نسبت به حضور روایان خواهر در کاروانهای راهیان نور چگونه است؟

نگاه‌ها در این زمینه مثبت است به شرطی که راویان خواهر قوی وارد میدان شوند و خودشان هم به این باور برسند که می‌توانند روایت گر دفاع مقدس بوده و می‌توانند تأثیرگذار باشند.

با توجه به اینکه به‌کارگیری روایان خواهر پیش‌ از این توسط بسیج دانشجویی آغازشده بود و به این دلیل که این افراد جنگ‌ندیده بودند در ابتدای امر این سؤال برای مخاطبان ایجاد می‌شد که افرادی که جنگ را ندیده‌اند چگونه می‌توانند روایتگر آن باشند؛ پاسخ شما به این سؤال چیست؟

اولین پاسخی که به این افراد می‌توان داد این است که مگر افرادی که ۱۴۰۰ سال است واقعه کربلا را روایت می‌کنند درصحنه کربلا حاضر بودند؟!

از آنجاکه روایان خواهر در کاروان‌های دانش‌آموزی به‌کارگیری شده‌اند، دانش آموزان با توجه به روح پاکی که دارند پذیرش بهتری دارند. همچنین خواهران در امر بحث ارتباط‌گیری از توانمندی بهتری برخوردارند و مطمئن باشید راویان خواهر حرف ها برای گفتن دارند، چون اولا وقت بیشتری نسبت به برادران می گذارند و ثانیاً امروز زنان ما دغدغه بیشتری نسبت به ارزش‌های انقلاب دارند. همین امروز دختر دانش‌آموزی به بنده مراجعه کرده و می‌پرسد چگونه می‌تواند رزمنده مدافع حرم باشد؛ همین نشانه دغدغه مندی زنان در عرصه ارزش‌های دفاع مقدس است و این دغدغه مندی شاید بیش از مردان باشد.

نگاه ما به طرح روایان جوان که راویان خواهر نیز بخشی از این طرح هستند نگاهی بلندمدت است و روایان جوان ده سال دیگر به شکوفایی خواهند رسید. زمانی خواهد آمد که روایان رزمنده مانند امروز در دسترس نخواهند بود و نقل‌قول از راویان رزمنده امروز با عنوان «من خودم شنیدم» سندیت پیدا خواهد کرد و من مطمئن هستم زنان در بحث روایت روز به‌ روز قوی خواهند شد.

****************

اگر پا به سرزمین سراسر نور ایران اسلامی بگذاری خواهی دید که ره آورد سفرت خاطرات زیبایی خواهد بود که شنیده ای و می بینی که تو هم می توانی زینب گونه از رشادت های دلیرمردان خفته در خاک برای اطرافیانت نقل قول کنی و خود یک روایت گر از آن روزهای پر از عشق و ایمان باشی.

انتهای پیام

درج دیدگاه

تازه ها