• کدخبر: 35360
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۱:۱۰ ق.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۰۷/۲۸
  • چاپ خبر

جامعه ما هنوز دوست‌دار کودک نیست

عضو کمیته اتحادیه جهانی حفاظت از محیط زیست گفت: ما به دنبال ارتباط و پیوند بین کودکان و طبیعت هستیم و سعی می‌کنیم تا کودکان بدون محدودیت بتوانند با طبیعت ارتباط مستقیم داشته باشند.

به گزارش آرمان زنان، عبدالحسین وهاب‌زاده اظهار کرد: به نظر من استقبال مردمی از برنامه روز سبز در شهر اصفهان بسیار خوب بودو این نوع از برنامه‌ها قطعاً می‌تواند در پیوند کودکان با طبیعت مثمر ثمرباشد. مسئولان برگزاری این برنامه می‌گویند که متقاضیان برای شرکت در این برنامه بسیار بوده‌اند و اگر فضای کافی در این برنامه برای حضورتعداد بیشتر شهروندان اصفهانی وجود داشت، بدون شک استقبال بسیاربیشتر بود و به نظر من شرکت‌کنندگان در این مراسم در ارتباط با طبیعت پیشگام هستند.

مولف کتاب “کودک و طبیعت” ادامه داد: به نظر من، ما به کودکان جفا کرده‌ایم و این جفا به حدی بوده که اکنون به این نتیجه رسیده‌ایم باید برای آن‌ها فعالیتی در این زمینه صورت بگیرد. این برنامه برای کودکان وجه مثبت دارد و وجه مثبت آن است که عده‌ای از افراد در زمینه ارتباط با طبیعت هوشمندتر بوده و خواستار فعالیت در این زمینه هستند وامیدوارم که این گردهمایی به عنوان آغازی برای موضوع ضرورت تجربه طبیعت برای کودکان در جامعه مطرح شود و دیالوگ اجتماعی پیرامون گسترش چنین فضاهایی به وجود آید.

وهاب‌زاده با بیان اینکه در ظاهر می‌شود همه پدر‌ها و مادر‌ها را کودک‌ دوست بدانیم؛ زیرا همه والدین در نظر دارند که فرزندانشان بهترین پوشش و خوراک را داشته باشند، خاطرنشان کرد: زمانی که از منظر اساسی‌ترین نیازهای کودکان که شادمانی،رهایی و سرخوشی است به جامعه ایرانی نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که نمی‌توانیم جامعه خود را جامعه‌ای دوستدار کودک بدانیم.

وی ادامه داد: متأسفانه در نظام آموزشی ما، کسانی که در ساختار شهری دست دارند و نه کسانی که قانون ما را نوشته‌اند، دوست‌دار کودک نیستند زیرا در هیچ جایی پیرامون تجربه آزاد کودکان در طبیعت و شادمانی آن‌ها برنامه‌ریزی نشده و این بدین معنا است که ما از این موضوع غفلت کرده‌ایم.

ایده پرداز مدرسه طبیعت در ایران ادامه داد: به نظرم باید ساختار در شیوه رفتار با کودکان تغییر کند زیرا در غیر این صورت در آینده می‌تواند پیامد‌های منفی را در برگیرد. اکنون به‌خوبی مشاهده می‌شود که جوانان دبیرستانی ما دارای بیماری‌های روحی وروانی هستند. در دبیرستان‌ها مشاهده می‌شود که جوانان دچاردل‌مردگی، بی‌انگیزگی اجتماعی و اینکه دوستدار طبیعت نیستند را مشاهده می‌کنیم. برای اینکه ما انتظار داشته باشیم کودکان در آینده حافظ طبیعت باشند، باید اکنون به فکر آموزش آن‌ها و همچنین عاشق کردن کودکان نسبت به طبیعت باشیم.

وهاب زاده تاکید کرد: این رویکرد در نظر دارد چیزی را که کودکان ما تا چند نسل پیش داشته‌اند و اکنون از آن‌ بی‌بهره هستند را دوباره به آنها هدیه کند. کودکان در گذشته در فضای سبز حیاط و یا محله‌ با طبیعت ارتباط داشتند، اما اکنون با حضور در آپارتمان‌ها چنین فرصتی از آن‌ها گرفته شده است.
ایسنا

درج دیدگاه

تازه ها