• کدخبر: 34343
  • تاریخ انتشار خبر: ۹:۲۸ ق.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۵/۰۷/۱
  • چاپ خبر

ابراز عشق به همسر در کلام معصومین

ابراز عشق و علاقه همسران به یکدیگر به اندازه ای اهمیت دارد که در آیات و روایات زیادی به این موضوع اشاره شده است. در اینجا به تعدادی از احادیث در این زمینه اشاره می کنیم.

به گزارش آرمان زنان، پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص) در خصوص ابراز عشق مرد به همسر می فرمایند: «با زنان مهربانی کنید و دل هایشان را به دست آورید تا با شما همراهی کنند و هرگز آنان را مجبور و خشمگین نکنید». ایشان در روایت دیگر فرمودند: «اگر مردی به همسرش بگوید دوستت دارم، هرگز از قلب او خارج نمی شود.»
لازمه شادابی و نشاط روانی زن و مرد، به ویژه زن، این است که خود را محبوب همسر خویش ببیند و از عشق و علاقه او به خود مطمئن باشد. همین اعتماد و اطمینان، امنیت خاطر زن را تأمین می کند و به آرامش روانی او می افزاید. حمایت و مهربانی قلبی مرد، آنقدر برای زن ارزش دارد که زندگی زناشویی بدون آن برای زن قابل تحمل نبوده و هرگز احساس خوشبختی نمی کند.
زن اگر از عواطف و تعهد همسر ارضا شود، عالی ترین احساسات خود را نثار شوهر می کند و بیشترین فداکاری را نثار زندگی و شوهر خود خواهد کرد. بنابراین، مهمترین وظیفه اخلاقی و انسانی مرد این است که همسر خود را از همان آغاز زندگی، از محبتی که به او دارد آگاه سازد و پیوسته با نثار محبت و انجام کارهایی که نشان از علاقه و پایداری عشق او به همسر است، نهال نورسیده زندگی زناشویی را سیراب و سرسبز سازد.
زن نیز باید به شوهر خود عشق بورزد و از اظهار محبت به او دریغ نکند و علاقه خود را به گونه های مختلف بیان و از خدمات مرد و تلاش او قدردانی کند و با برجسته کردن فداکاری های مرد، به او توجه کند. ابراز علاقه زن به شوهر، افزون بر جلب رضایت و عواطف شوهر، موجب افزایش انگیزه مرد برای تلاش و تأمین آسایش خانواده می گردد. همچنین موجب رضایت خاطر مرد از زندگی و احساس ارزشمندی در خانواده می شود. امام صادق (ع) در این باره می فرمایند: «زن باید با اظهار علاقه و با دلربایی و آرایش در برابر شوهر، به گونه ای عمل کند که رضایت و خوشنودی شوهر جلب شود.»

ایمنا

انتهای پیام/

درج دیدگاه

تازه ها