• کدخبر: 33337
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۰:۰۵ ق.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۰۶/۱۷
  • چاپ خبر
در گفتگو با روانپزشک خانواده بررسی شد:

افسردگی در میان نوجوانان و جوانان شیوع زیادی دارد/ خانواده ها مهارت های فرزندپروری را بیاموزند

پروراندن افکار منفی در نوجوانان و اقدام به خود کشی نشان دهنده افسردگی، اضطراب و اختلال روانی است و نظارت خانواده اهمیت زیادی دارد. باید خانواده نوجوان یا جوان خود را تحت درمان قرار دهند.

به گزارش خبرنگار آرمان زنان، اختلال افسردگی اساسی از دسته‌ اختلالات خلقی است. بر اساس ارزیابی های سازمان بهداشت جهانی بیماری افسردگی در سال ۲۰۲۰ میلادی بعد از بیماری های قلبی بیشترین تعداد بیماران را در سراسر جهان به خودش اختصاص می دهد. این گزارش کمی نگران کننده است و توجه و کوشش مردم را برای پیشگیری از این بیماری می طلبد.

زندگی ماشینی و عصر امروز باعث تداوم و شیوع افسردگی و اضطراب شده است، اما نکته مهم اینکه فناوری مدرن می تواند به عنوان پاد زهر عمل کند. با پیشرفت علم و کشف راهکارها و داروهای جدید پزشکان و متخصصان امروزه درک بهتری از علل ایجاد افسردگی بالینی دارند و می توانند این بیماری روحی را خیلی راحت تر از قبل درمان کنند.

* عوامل مختلف زمینه ساز افسردگی

مریم محمدیان، مشاوره خانواده و روانپزشک مرکز بهداشت محیط استان اصفهان در این زمینه گفت: خانواده، همسالان و کل جامعه تحت تأثیر افسردگی افراد قرار می گیرند. عوامل مختلف زمینه ساز افسردگی است. در بروز افسردگی شیوه های تربیتی والدین نیز فوق العاده تأثیرگذار است. خانواده هایی که بیش از حد از فرزندان شان مراقبت می کنند و اجازه نمی دهند که آنها روی پای خودشان بایستند، در واقع با سخت گیری و فراهم کردن امکانات تلاش می کنند که کودک شان احساس کمبود نکند.

وی اضافه کرد: این خانواده ها با حمایت بیش از حدی که از فرزند دارند، مهارتی را به او نمی آموزند و موجب می شوند که نوجوان یا جوان بعد از ورود به اجتماع نتواند برای مشکلات راه حل پیدا کند و با بروز کوچک ترین مشکلات دچار اضطراب می شود. با اولین شکست و ناکامی احساس بدی به او دست می دهد و دچار افسردگی می شود. برخی از خانواده ها به فرزندشان بها و اهمیتی نمی دهند و با تحقیر نوجوان و جوان اجازه ابراز وجود اعتماد به نفس کودک را می گیرند. همین امر باعث می شود که کودک با کوچک ترین عدم مؤفقیت احساس گناه و پشیمانی کرده و دچار افسردگی شود.

* خانواده، نوجوان و جوان افسرده را تحت درمان قرار دهند

این مشاوره خانواده در مورد مهارت های فرزندپروری اظهار کرد: ضرورت دارد که خانواده ها شیوه های تربیتی را در نظر بگیرند تا فرزند بتوانددر دوران نوجوانی خود را نشان داده و ابراز وجود کند و با دست و پنجه نرم کردن مشکلات شرایط سخت را تحمل کرده و سازگاری کند. البته حمایت خانواده برای مراقبت بچه ها لازم است.

وی بیان کرد: دوران نوجوانی بحرانی است و ممکن است نوجوان رفتارهای قابل پیش بینی از خود نشان دهد و باید خانواده برای برخورد با فرزندان مهارت های فرزند پروری را بیاموزد. شبکه های مجازی عامل مستعد کننده برای اختلال افسردگی هستند.

محمدیان تاکید کرد: در مرحله اول باید در نظر بگیریم چه عاملی موجب شده تا جوان یا نوجوان به سمت شبکه های مجازی پیش برود. جذابیت بیش از حد این شبکه ها موجب گرایش بیش از اندازه نوجوانان می شود. بعضی اوقات فرزندان نمی توانند ارتباط خوبی با خانواده ها برقرار کنند و مورد بی توجهی هستند، اعضای خانواده مشغول کار خودشان هستند و توجهی به نوجوان و جوان ندارند.

روانپزشک مرکز بهداشت محیط استان اصفهان عنوان کرد: بعضی از مواقع خانواده هایی که به فرزندان اهمیت نمی دهند و برای آنها تفریح و سرگرمی مهیا نمی کنند، همین موارد موجب گرایش فرزندان به شبکه های مجازی برای پر کردن وقت شان می شود که لازم است خانواده ها در این زمینه نظارت کنند.

وی ادامه داد: پروراندن افکار منفی در نوجوانان و اقدام به خود کشی نشان دهنده افسردگی، اضطراب و اختلال روانی است و نظارت خانواده اهمیت زیادی دارد. باید خانواده نوجوان یا جوان خود را تحت درمان قرار دهند و در صورت ضرورت از کلاسهای مشاوره استفاده کنند.

مشاوره خانواده در ادامه بحث گفت: پرخاشگری تنها نمی تواند زمینه ساز و مطرح کننده مشکل افسردگی افراد باشد و باید عوامل زمینه ساز بررسی شود. از نظر روابط عاطفی، دوران کودکی و نوجوانی ارزیابی کامل انجام شده و علت اصلی این مشکل بررسی شود.

* راهکارها

این روانپزشک درباره شیوع افسردگی نوجوانان و جوانان یادآوری کرد: افسردگی در میان نوجوانان و جوانان شیوع زیادی دارد. این بیماری دارای علائمی است.

وی با بیان اینکه مهم ترین نکته درمان این اختلال است، خاطر نشان کرد: چنانچه در خانواده احتمال افسردگی وجود دارد باید فرزند را برای درمان ارجاع دهند و از مصرف تجویز شده توسط فرزند خودداری نکنند، دارو را خودسرانه قطع نکنند و هنگامی تحت درمان دارویی قرار گرفتند حداقل ۶ تا ۱۲ ماه علائم بهبود یافت، درمان را ادامه دهند.

وی تاکید کرد: در صورتی که نیاز به مصرف کم دارو و قطع دارو بود، بهتر است زیر نظر پزشک معالج صورت بگیرد. خانواده ها راهکارهایی را برای جلوگیری از افسردگی فرزندان در نظر بگیرند و از کلاسهای مشاوره و از شیوه های فرزندپروری استفاده کنند.

انتهای پیام

درج دیدگاه

تازه ها