• کدخبر: 23573
  • تاریخ انتشار خبر: ۲:۰۳ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۴/۱۲/۱۹
  • چاپ خبر
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس مطرح کرد

مُد یک ضرورت است نه یک موضوع تشریفاتی/ لزوم تغییر نگرش مسئولان به موضوع مُد و لباس

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس با بیان اینکه مُد یک ضرورت است و نه یک موضوع تشریفاتی، گفت: در سال ۹۵ قصد داریم نگرش سه گروه مسئولین، دست اندرکاران و مردم را به مد و لباس ایرانی اسلامی تغییر دهیم.

به گزارش حیا، حمید قبادی در اختتامیه بخش علمی دانشگاهی پنجمین جشنواره مد و لباس فجر که با حضور عده زیادی از اساتید دانشگاه، مؤسسات آموزشی، دانشجویان و مسئولان در تالار رودکی برگزار شد، گفت: بسیاری از فعالیت‌هایی که هم اکنون در کشور انجام می‌شود نتیجه همین فعالیت‌های شورای راهبردی علمی و دانشگاهی است. من کمتر شاهد ارتباط بین اساتید و نهادهای دولتی بودم ولی در مد و لباس همه دانشگاه‌های دارای رشته‌های مرتبط، کاملا با کار گروه ساماندهی مد و لباس ارتباط دارند.

قبادی افزود: تغییر سرفصل‌های درسی اتفاق بسیار مبارکی است که در حال انجام است و تلاش می‌کنیم تا دو سال آینده بتوانیم این تغییرات را وارد سرفصل‌های درسی کنیم. ارزیابی‌ها در تمام دنیا حاکی از آن است که موفقیت کشورهای پیشرفته حاصل فعالیت‌های علمی و پژوهشی است.

رئیس پنجمین جشنواره مد و لباس فجر افزود: در سال ۹۵ قصد داریم نگرش سه گروه مسئولین، دست اندرکاران و مردم را به مد و لباس ایرانی اسلامی تغییر دهیم. مسئولین به عنوان تصمیم‌گیران کشور باید با این مقوله آشنایی کامل پیدا کنند و بدانند که مد یک ضرورت است و نه یک موضوع تشریفاتی. گروه دوم دست اندرکاران حوزه مد و لباس شامل طراحان لباس، تولیدکنندگان، نساجان، توزیع کنندگان و…هستند. این افراد باید بدانند که دیگر با روش‌های سنتی نمی‌توانند کاری از پیش ببرند. تغییر نگرش این دسته مهمتر از مسئولین است و سطح آگاهی جامعه باید بالا برود تا بتوانند پاسخ جامعه را بدهند.

قبادی افزود: گروه سوم مردم هستند که باید در زمینه مد و لباس مطالبه‌گری داشته باشند. مصرف‌کننده باید از آنچه در جامعه عرضه می‌شود اقناع نشود. دانشجو هم باید از آنچه توسط استاد به او آموخته می‌شود اقناع نشود. این مطالبه‌گری باید در حوزه مد و لباس شکل بگیرد تا بتوانیم روز به روز پیشرفت کنیم.

وی با اشاره به بین‌المللی شدن فعالیت‌های مد و لباس گفت: در چند ماه گذشته در چند رویداد بین‌المللی شرکت کردیم و موضوع فعالیت‌های بین‌المللی در حال شکل گرفتن است. باید به رویدادهای دانشجویی بین‌المللی بپیوندیم و فعالیت‌های خود را به سمت استاندارد شدن ببریم.

قبادی افزود: در جشنواره امسال بخش دیجیتال وجود دارد و تا به حال ۵۰ هزار نفر در این جشنواره دیجیتال شرکت کرده‌اند. این موضوع نشان می‌دهد جشنواره مد و لباس کاملا مردمی است و طراحان لباس دارند راه خود را بین مردم باز می‌کنند.

پس از آن مراسم رونمایی از پوستر حمایت از پایان نامه‌های تحصیلات تکمیلی انجام شد و سپس رونمایی از دو اختراع اساتید دانشگاه آزاد یزد با موضوع “لباس نابینایان” و ” لباس کودکان داری اختلال یادگیری” انجام شد.

انسیه زاهدی، معاون پژوهشی دانشگاه الزهرا(س) در این مراسم گفت: مانند سال‌های پیش در بخش علمی دانشگاهی با استقبال زیادی مواجه شدیم. ۷۸ پایان نامه به دست ما رسید که ۱۴ عدد از آنها مربوط به دوره کارشناسی ارشد بود. در بخش مقالات هم استقبال خوبی وجود داشت و با وجود زمان اندک ۷۸ مقاله مورد داوری قرار گرفت. در بخش کتاب هم ۲۶ عنوان کتاب دریافت شد که آنها نیز مورد ارزیابی کمیته علمی قرار گرفتند.

زاهدی ادامه داد: در بخش علمی دانشگاهی نوآوری‌ها و نیازهای کشور مورد توجه قرار گرفته است و با تحلیل وضع موجود در مد و لباس کشور، نیازهایی مانند سایزبندی، استانداردهای بومی اندام ایرانی و… را مورد توجه قرار دادیم. نگرش شورای راهبردی به مقوله ساماندهی مد و لباس، یک تحلیل کامل و سیستمی است و از پارچه تا طراحی، تولید و توزیع را در بر می‌گیرد. در بخش دانشگاهی نیز سعی شده حول وضع موجود سیاست‌گذاری برای ساماندهی مد و لباس اقداماتی انجام شود.

وی با اشاره به اینکه نمایندگان همه دانشگاه‌ها سعی می‌کنند به یک وحدت نظر و هماهنگی در بخش علمی برسند، گفت: قصد داریم برنامه‌های درسی را طوری ارتقا دهیم که در نهایت بتوانیم در منطقه و جهان موقعیت خوبی به دست آوریم. هم اکنون به هماهنگی خوبی میان همه دانشگاه‌هایی که رشته‌های مرتبط با مد و لباس دارند رسیدیم و تمامی دروس را با هدف ارتقای علمی این رشته‌ها و دست‌یابی به توانایی حرفه‌ای دانش‌آموخته در بازار کار، بررسی کردیم.

در ادامه این مراسم غلامرضا اکرمی، رئیس دانشگاه هنر تهران گفت: لباس یکی از ارکان فرهنگی است و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر از نگاه فرهنگی به این مقوله نگاه کنیم، اولین رکن فرهنگ، زبان است و رکن دوم لباس است که مشخصه هر فرهنگ است. ما از زمان هخامنشیان دارای لباس خاص بودیم و فرهنگ غنی در این زمینه داریم.

اکرمی ادامه داد: ایران دارای تنوع فرهنگی است و دلیل اصلی آن اقلیم و جغرافیای ۴ فصل ایران است. بسیاری از کشورها دارای پوشش یکنواخت هستند اما کشور ما در مناطق مختلف دارای لباس‌های متنوع و زیبا است. همان‌طور که ایران در زمینه ادبیات و معماری دارای منابع ارزشمند و متعدد است در لباس هم منابعی دارد که می‌توانیم از آنها استفاده کنیم و طرح‌های جدیدی بر مبنای آنها ایجاد کنیم. کمبود منابع مکتوب در زمینه لباس به خاطر این است که لباس موضوعی مردمی است و توجه چندانی به آن نشده است اما با توجه به فرهنگ غنی خود می‌توانیم حرف زیادی برای گفتن داشته باشیم.

منبع فارس

درج دیدگاه

تازه ها