• کدخبر: 22258
  • تاریخ انتشار خبر: ۲:۰۰ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۴/۱۲/۱
  • چاپ خبر
در همايش آسيب هاي تجرد مطرح شد:

تجرّد از سرطان خطرناک تر است!

همایش آسیب‌های دوران تجرد با حضور پرشور جوانان در مجتمع فرهنگی کوثر برگزار شد.

به گزارش حیا، همایش آسیب‌های دوران تجرد، از سلسله نشست های فصل رویش جوانی به همت فرهنگسرای پرسش وابسته به سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان، عصر روز چهارشنبه ۲۸ بهمن ماه با حضور دکتر قاسمی کبریا، کارشناس و مشاور خانواده و از کارشناسان برنامه تلویزیونی “زنده باد زندگی” شبکه دو سیما در مجموعه فرهنگی کوثر برگزار شد.

تجرّد از سرطان خطرناک تر است!
دکتر قاسمی کبریا، مدیر موسسه قلم صنع تهران و از کارشناسان مسائل خانواده در این همایش از تجرد به عنوان یکی از آسیب‌های اجتماعی نام برد و بیان داشت: یک پزشک زمانی می تواند درست درمان کند که به درستی همه چیز را تشخیص دهد. میزان موفقیت درمان به میزان درست تشخیص دادن بیماری ربط دارد زیرا برخی از بیماری‌ها مانند سرماخوردگی که با سرفه و گلو درد همراه است، علائم ظاهری دارند، اما برخی از بیماری‌ها همچون سرطان تا مدت‌ها علائمی از خود بروز نمی‌دهند. تجرد از سرطان خطرناک‌تر است و بعضی از جوان‌ها با بی‌توجهی به این موضوع، خود را در معرض خطرات می‌گذارند.
وی با بیان این نکته که خداوند انسان را اجتماعی آفریده، تجرد را جدا شدن از اصالت انسانی دانست و خاطرنشان کرد: شما در زندان‌ها می‌بینید وقتی یک زندانی را می‌خواهند تنبیه کنند، او را به سلول انفرادی می‌برند و در آن جا همه چیز سرجایش است و آب، غذا، سرویس بهداشتی دیگر موارد نیز سر جای خود است اما تنها مسئله موجود، قطع روابط با سایر همنوعان است. انزوا، سرکوب تعهد، مخدوش شدن مسئولیت پذیری، تخریب عواطف، پوچ گرایی، واگرایی، خودبینی، سردرگمی، مخالفت کارکردی با نظام اجتماعی، شکست پذیری، افسردگی، بیماری های روحی و ترس تنها بخشی از آسیب های تجرد و تجرد طلبی است.

فرد مجرد یک انسان کامل نیست

دکتر قاسمی کبریا فرد مجرد را معلول توصیف کرد و گفت: اینکه می‌گویم معلول، معلول یک عضو یا یک چشم و موارد دیگر نیست بلکه مجرد معلول نخاعی است؛ زن و مرد مکمل همدیگر هستند اما فرد مجرد کامل نیست.
وی با اشاره به توانمندی‌هایی که خداوند در وجود انسان قرار داده، افزود: انسان توانمند ترس از ازدواج ندارد چون توانایی زندگی با جنس متفاوت را دارد زیرا انسان حتی می‌تواند با خرس و شیر هم زندگی کند. شما حتماَ در سیرک‌ها دیده‌اید که یک نفر بهترین ساعت‌های خود در طول روز را با یک خرس یا شیر می‌گذراند و چگونه با آن حیوان ارتباط برقرار می‌کند و به او آموزش می‌دهد.
دکتر قاسمی کبریا کسانی که میل به تجرد دارند را انسان هایی ضعیف دانست و خاطر نشان کرد: انسان های ضعیف نمی توانند ارتباطات اجتماعی داشته باشند. اینکه کسی نمی خواهد ازدواج کند، در مسیر تعالی شخصیت شکست خورده است. کسی نمی‌خواهد به تعالی برسد فرصت های موفقیت را از دست داده است.

وی با بیان یک مثال روی این نکته تاکید کرد و گفت: کسی که از خورشید قهر کند و در سایه زندگی کند، به خورشید ضرر نمی رساند بلکه خودش ضرر می کند و نمی تواند از انرژی و ویتامین های خورشید استفاده کند.
دکتر قاسمی کبریا تقابل تعامل با همسر را بهترین مکانیزم مدیریت شده استرس های محیطی دانست و بیان داشت: ما امروزه شاهد آن هستیم که ۵۰ درصد از مرگ و میرها ریشه در بیماری های قلبی دارد که دلیل اصلی آن استرس هایی است که در طول زندگی به انسان وارد می شود. یک انسان می تواند در محیط خانواده بر این استرس ها فایق آید و به نوعی برای غلبه بر استرس ها تمرین کند.
وی از اختلاف نظرها در زندگی به عنوان موضوعی طبیعی نام برد و افزود: اینکه دو انسان که در کنار هم زندگی می‌کنند، در مورد بعضی مسائل با هم تقابل داشته باشند طبیعی است. اما اینکه بتوانیم این تقابل را با تعامل حل کنیم، استرس‌های زندگی را کاهش می‌دهد، بنابراین باید آنقدر در این راه بکوشیم تا دیگر مشکلی پیش نیاید.

ازدواج ویترینی ممنوع!

دکتر قاسمی کبریا با انتقاد از ظاهر بینی در برخی ازدواج‌ها، آن‌ها را ازدواج ویترینی خواند و گفت: ما شاهد آن هستیم که برخی‌ها به صورت ویترینی ازدواج می‌کنند، یعنی فقط ظواهر را می‌بینند و ازدواج می‌کنند، در صورتی که ازدواج باید تابع عقلانیت باشد. به نظر من معیارها باید همسان و همسو باشد و همسان یعنی وقتی اشتراکات زیاد باشد، تفاهم بالاتر می‌رود و رضایت از زندگی بیشتر می‌شود و همسو به این معناست که هرچه تفاوت‌ها کمتر باشد، تنش‌ها کمتر می‌شود.
وی در پایان با اشاره به آیه ۲۷ سوره رم، بیان داشت: خداوند تمام عناصر عالم را جفت آفریده و هدف از این زوج آفرینی، رسیدن به آرامش است. در حال حاضر بزرگترین دغدغه‌های جوامع علمی دنیا، آرامش است، زیرا بزرگترین خواسته انسان آرامش است. برای رسیدن به آرامش ابتدا باید انسان کامل شود و این اتفاق نمی‌افتد مگر با ازدواج که امری الهی است.
گفتنی است؛ در این همایش، گروه سرود بچه‌های مسجد به اجرای دو قطعه پرداختند و به شدت مورد تشویق حاضران در سالن قرار گرفتند.

منبع ایمنا

درج دیدگاه

تازه ها