• کدخبر: 16453
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۰:۴۸ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۴/۰۷/۵
  • چاپ خبر
زنان اصفهانی؛ پیشگام در كمك‌رساني به رزمندگان

مهم‌ترین نقش زنان در دفاع مقدس، اعزام فرزندان خود به میدان جنگ بود

مهم‌ترین نقش زنان در هشت سال دفاع مقدس، اعزام فرزندان خود به میدان جنگ و پشتیبانی از آنان بود و این در حالی است که دستیابی به پیروزی بزرگ در آن زمان نشات گرفته از وجود مادران و زنان ایرانی و خواهران اصفهانی است که همواره در کمک‌رسانی به رزمندگان پیشگام بودند.

به گزارش حیا، ۳۱ شهریورماه ۱۳۵۹ با حمله هوایی عراق به چند فرودگاه ایران و تعرض زمینی همزمان ارتش بعث به شهرهای غرب و جنوب ایران، جنگ هشت ساله حکومت صدام‌حسین علیه ایران آغاز شد و در حالی به پیروزی مردم ایران انجامید که مردان در صحنه جنگ با غیرت و شجاعت، خود را برای رویارویی در یک نبرد بزرگ آماده می کردند و زنان در پشت صحنه با دلاوری و امید دادن به همسران و فرزندان‌شان، آنان را راهی میدان جنگ کرده و از آنان حمایت می کردند لذا توانستند از خود جایگاه و نقشی تاثیرگذار در اذهان به یادگار گذارند.

مهم‌ترین نقش زنان در هشت سال دفاع مقدس، اعزام فرزندان خود به جنگ و پشتیبانی از آنان بود

مهدی مجلس‌آرا، مدیر کمیته امداد استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار ایمنا تصریح کرد: زنان بویژه در محله‌های هر شهر،‌ گروه‌هایی تشکیل می‌دادند که نقش پشتیبانی جنگ و انجام اقداماتی همچون پخت نان، تهیه غذا و کنسرو کردن آن را بر عهده می‌گرفتند و به بافت البسه گرم برای رزمندگان و فراهم کردن وسایل گرمایشی و تهیه ملزومات می‌پرداختند.

وی با اشاره به اینکه اکثر شهیدان از خانواده‌های ضعیف و متوسط جامعه بودند، ابراز کرد: مهم‌ترین نقش زنان در زمان هشت سال دفاع مقدس، اعزام فرزندان خود به میدان جنگ برای دفاع از مملکت ایران اسلامی بود که ایثاری بس بزرگ است.

مدیر کمیته امداد استان اصفهان با بیان اینکه پشتیبانی از رزمندگان از جمله نقش مهم دیگر زنان در این عرصه بود، افزود: امدادگران در مدت جنگ هشت سال دفاع مقدس تنها مردان نبودند، بلکه زنان نیز در این امر نقش به‌سزا و تاثیرگذاری را ایفا می‌کردند.

پیروزی بزرگ در جنگ هشت سال دفاع مقدس نشات گرفته از وجود مادران و زنان ایران است

حجت الاسلام والمسلمین حسن امیری در گفتگو با ایمنا، اظهار کرد: هرچند نقش مردان در زمان هشت ساله دفاع مقدس، قابل اِنکار نیست و در این رابطه سهم زیاد و موثری دارند و خون خود را فدای مملکت اسلامی کردند، ولیکن زنان و مادران نیز در این مورد اگر نقشی بیشتر از مردان نداشته‌اند، کمتر هم نبوده است.

وی افزود: نقش زنان در نظام اسلامی به‌خصوص در کشور ایران، نقش چشمگیری بود و با توجه به اینکه برادران ما در خط مقدم جبهه نقش‌آفرینی کرده و افتخار بزرگی را در هشت سال دفاع مقدس برای ایران کسب کردند، این حرکت و دفاع بزرگ و همچنین روحیه ایثار و شهادت برگرفته از وجود زنان و مادرانی بود که در پشت جبهه خوراک، خدمات و دعای خیر را شامل حال مردان اسلام کردند و از عزیزان خود گذشتند و آنان را دعوت به حضور در مناطق جنگی و عملیاتی نمودند که این مهم، نمایانگر نقش و جایگاه ارزشمند زنان در مدت جنگ هشت ساله دفاع مقدس است.

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف استان اصفهان ابراز کرد: به یقین زنان در جبهه و جنگ، نقش آفرینی کردند و از جهادگرانی به شمار می‌رفتند که به گفته امام خمینی (ره)، سنگرسازان بی سنگر بودند و با وجودی که آنان در میدان جنگ نبودند ولی بایستی این مسئله را در نظر داشت که پیروزی بزرگ در جبهه هشت سال دفاع مقدس نشات گرفته از وجود مادران و زنانی بود که از فرزندان و رزمندگان مملکت پشتیبانی می‌کردند.

زنان اصفهانی در زمان دفاع مقدس، در پشتیبانی و کمک‌رسانی به رزمندگان پیشگام بودند

اشرف سیف‌الدینی، مشاور امور بانوان بنیاد حفظ و نشر آثار و ارزش های دفاع مقدس به خبرنگار ایمنا گفت: خواهران اصفهان در عرصه دفاع مقدس به‌خصوص پشتیبانی، نقش پُررنگی دارند و این در حالی است که متاسفانه نام تعدادی از آنان گمنام مانده است.

وی اظهار کرد: همانطور که قبل از شروع جنگ هشت سال دفاع مقدس، به فرمان امام (ره)، رسیدگی به رزمندگان بر عهده زنان بود، افرادی همچون مادر شهیدان یزدان‌پناه که پایه‌گذار ستاد پشتیبانی زنان اصفهان بود، سهم زیادی در کمک به فقرای اطراف اصفهان در آن زمان داشت.

مشاور امور بانوان در بنیاد حفظ و نشر آثار و ارزش های دفاع مقدس با بیان اینکه خواهران اصفهانی پیش از آغاز جنگ در کمک‌رسانی به قائله کردستان پیشگام بودند، افزود: در زمان جنگ هشت سال دفاع مقدس، کاروان وحدت و کاروان شهید بهشتی که در جهاد راه‌اندازی شد، به عنوان دو کاروان موثر در جمع‌آوری کمک های مربوط به قائله کردستان نقش به‌سزایی داشت و فعالیت‌های گسترده‌ای توسط آنان انجام شد و پیشگام مردم بودند.

سیف‌الدینی خاطرنشان کرد: زنان در دوران جنگ هشت ساله به پختن نان، بسته بندی ملزومات، جمع‌آوری اقلام و تفکیک داروها می پرداختند و در دوره‌های امدادی که از طرف سپاه برگزار می‌شد، شرکت می‌کردند.

وی ابراز کرد: افرادی همچون خانم مینایی به بسته بندی گازهای استرلیزه می‌پرداخت و خانم سجادی همسر شهید میرفندرسکی در دوره‌های مختلف همراه کاروان‌های مردمی به اهواز می‌رفت و کمک‌های درخواستی را به صورت مستقیم تحویل می‌داد که این عمل در آن زمان منجر به مجروح شدن وی و بستری شدنش در یکی از بیمارستان‌های شهر آبادان شد.

مشاور امور بانوان بنیاد حفظ و نشر آثار و ارزش های دفاع مقدس با اشاره به حضور ۴۵۰ نفر از خواهران در ستادهای پشتیبانی، تصریح کرد: خانم قوچانی مادر شهید قوچانی که در زمان هشت سال دفاع مقدس، فعالیت زیادی در ارائه خدمات به رزمندگان داشت، در حال حاضر نیز به جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای رفاه حال خانواده فقرا و محرومان و همچنین خانواده ایثارگران می پردازد و ارتباط خود را با بنیاد شهید قطع نکرده است.

سیف‌الدینی اظهار کرد: خوشبختانه خواهران اصفهانی همیشه و هر لحظه در عرصه کارهای خیر از جمله زمان دفاع مقدس، در امر ستاد پشتیبانی و کمک‌رسانی به رزمندگان، پیشگام خواهران در سایر استان‌ها بوده‌اند.
منبع: ایمنا

درج دیدگاه