• کدخبر: 14775
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۱:۵۶ ق.ظ - جمعه ۱۳۹۴/۰۵/۳۰
  • چاپ خبر

​اکسیر جوانی در آرایشگاه ها !

یک متخصص پوست گفت: روش “پی آرپی” که برای جوان سازی پوست و رویش مو توصیه می شود مورد تایید وزارت بهداشت نیست.

حیا؛ از قدیم، بشر به دنبال راهی برای جوان و زیبا ماندن بوده و همین نیاز انسان موجب شده تا به هر چیزی که باعث شود زیبایی و جوانی از دست رفته بازگردد متوسل شود.

چندسالی است روشی به نام پی ار پی برای جوان سازی پوست و رویش مو رایج شده است. این روش که بیشتر یک فرایند پزشکی و تخصصی است، ابتدا خون بیمار گرفته و توسط دستگاه مخصوص، پلاکت آن جدا می شود. پلاسمای غلیظ شده که حاوی پلاکت های زیادی است توسط سوزن های باریک در نقاط مختلف پوست تزریق می شود.

این روش که مدت ها به عنوان یک روش شایع برای از بازسازی پوست های از بین رفته و روشی برای رشد مو استفاده می شد، با این که مبنای علمی دارد اما به طور کامل اثر بخشی اش اثبات شده نیست.

بدتر از آن این که در حال حاضر این روش، نه در مراکز تخصصی پزشکی پوست و مو که در آرایشگاه ها توسط آرایشگر انجام می شود.

دکتر جواد شایسته مهر، متخصص پوست در این باره به خبرآنلاین می گوید: این روش روشی اثبات شده نیست چرا که اگر زمانی که پلاکت ها زنده هستند نتوانند کاری کنند، در حالت از بین رفته هم نخواهند توانست.

او ادامه می دهد: متاسفانه مردم در اثر تبلیغات به برخی روش ها اعتقاد موقت پیدا می کنند و به دنبال آن می روند اما بلافاصله با عوارض یا عدم کارایی آن مواجه می شوند. نمونه آن همین کرم حلزون و صابون خرچنگ است که تنها در اثر تبلیغات رواج پیدا می کند و هیچ وقت از نظر علمی اثربخشی آن اثبات نمی شود.

این متخصص پوست در واکنش به انجام این روش ها در آرایشگاه ها و توسط افرادی که تخصص ندارند می گوید: پی ار پی صد درصد عملی تخصصی است و اگر بنا باشد انجام شود باید توسط پزشک صورت بپذیرد. متاسفانه شاهد این هستیم که مردم برای کمتر هزینه کردن در آرایشگاه ها این کارها را انجام می دهند و بعد از دیدن عوارض با چند بیماری پوستی مختلف به ما مراجعه می کنند.

دکتر شایسته مهر می افزاید: مثلا همین بوتاکس الان نه تنها توسط آرایشگاه ها که به وسیله خود فرد انجام می شود که عوارض و پیامدهای ناگواری دارد.

این متخصص پوست در پایان گفت: روش پی آر پی مورد تایید وزارت بهداشت نیست و انجام آن توسط افراد غیرمتخصص هم عوارض متعددی مثل عفونت های پوستی غیر قابل جبران را به دنبال خواهد داشت.

در همین رابطه رییس اتحادیه آرایشگران زنانه به خبرآنلاین گفت که فعالیت های تخصصی پزشکی اگر در آرایشگاه ها انجام شود غیرقانونی است و چنانچه گزارشی به دست ما برسد ابتدا از آرایشگاه تعهد می گیریم و اگر رعایت نکردند آرایشگاه را پلمپ خواهیم کرد.

منبع: خبرآنلاین

درج دیدگاه

تازه ها