• کدخبر: 14737
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۲:۳۹ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۴/۰۵/۲۸
  • چاپ خبر
اختراع جدید محققان آمريكایی؛

کتابی که آب را تصفیه می کند!

محققان آمریکایی به تازگی نوعی کتاب آشامیدنی تولید کرده‌اند که با وجود آن ساکنان مناطق روستایی، دیگر با مشکل آب‌های آلوده روبه رو نخواهند بود.

به گزارش حیا به نقل از گروه ترجمه سرویس علمی ایمنا آلودگی آب یک مشکل بزرگ جهانی است که بر زندگی گیاهان و ارگانیستم‌های زنده اثر می‌گذارد و سلامت انسان‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این در حالی است که محققان آمریکایی به تازگی نوعی کتاب آشامیدنی تولید کرده‌اند که با وجود آن ساکنان مناطق روستایی و افرادی که در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند، دیگر با مشکل آب‌های آلوده روبه رو نخواهند بود. کتاب ابداعی از صفحات ضخیم آغشته به نانوذرات نقره و مس تشکیل شده است که به عنوان فیلتر عمل می‌کند و حدود ۹۹٫۸ درصد از میکروب‌های موجود در آب‌های آلوده را نابود می‌کند.

ترسا دانکویچ، دارنده مدرک فوق دکتری از دانشگاه “کارنگی ملون” و سازنده کتاب آشامیدنی در این باره می‌گوید:” هر صفحه از کتاب از ۲ فیلتر مخصوص ساخته شده است که هر یک از آنها توانایی پاکسازی ۱۰۰ لیتر آب را دارد، به گونه‌ای که یک کتاب می‌تواند آلودگی‌های آب مصرفی یک فرد را برای مدت ۴ سال بر عهده بگیرد.

کتاب آشامیدنی برای مقابله با آلودگی‌های آب در آفریقای جنوبی، کشورهای هائیتی و کنیا و بنگلادش مورد استفاده قرار گرفته و توانسته است تا حدود ۹۹٫۹ درصد باکتری‌ها و آلودگی‌های موجود در آب را از بین ببرد. به گفته محققان در فرآیند پاکسازی آب مقدار اندکی از ذرات نقره و مس صفحات کتاب به درون آب نفوذ پیدا می‌کند که این مقدار پایین تر از میزانی است که سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان بهداشت جهانی برای آب استاندارد در نظر گرفته‌اند.

گفتنی است کتاب آشامیدنی در بیست و پنجمین اجلاس انجمن شیمی آمریکا در شهر بوستون معرفی خواهد شد.

درج دیدگاه

تازه ها