• کدخبر: 12836
  • تاریخ انتشار خبر: ۳:۱۴ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۴/۰۴/۱
  • چاپ خبر

کنفرانس «آب برای زندگی» و تأکید بر نقش زنان در مدیریت آب

اکنون باید اقدامات عملی و جدی برای تحقق مشارکت برابر زنان و مردان در مدیریت آب صورت بگیرد و نقش و میزان تأثیرگذاری زنان و سازمان‌های مرتبط با امور زنان در فرآیند تأمین و تحقق سلامت آب ارتقا یابد.

سال ۲۰۱۷ مقارن با بیست‌وپنجمین سالگرد اعلامیه دوبلین در مورد «آب و توسعه پایدار» است که بر نقش و جایگاه زنان در این رابطه نیز بسیار تأکید کرده است.
به گزارش پایگاه تحلیلی خبری حیا به نقل از مهرخانه، در کنفرانسی که چندی پیش تحت عنوان «آب برای زندگی» با حضور و مشارکت بیش از ۹۰۰ نماینده دولتی، کارشناس و استاد دانشگاه و مجامع علمی و نیز اعضای سازمان‌های دولتی و غیردولتی ملی و بین‌المللی برگزار شد، بر لزوم ارتقای مشارکت زنان در مدیریت آب در سطوح مختلف داخلی و خارجی کشورها تأکید گردید.
این کنفرانس به‌منظور بازنگری بر اقدامات انجام‌شده در رابطه با دهه جهانی اقدام در مورد «آب برای زندگی» (۲۰۱۵-۲۰۰۵) تشکیل شد. این دهه با پیشنهاد دولت تاجیکستان ایجاد گردید و دولت‌ها در رابطه با آن اقدام کردند.
در افتتاحیه این کنفرانس، مقامات عالی‌رتبه دولت تاجیکستان خاطرنشان کردند که کمبود آب در شرایط کنونی، بیش‌از‌پیش ضرورت توجه بیش‌تر به این موضوع را می‌طلبد.
بان‌کی‌ مون؛ دبیرکل سازمان ملل‌متحد، تأکید کرد که آب سالم و بهداشت، یک نیاز بشری است که تمامی ابنای بشر باید دسترسی برابر به آن داشته باشند.
وی در بیانیه خود که به مناسبت افتتاحیه این کنفرانس ارایه کرد، اذعان داشت: اکنون بار زیادی از دسترسی به آب سالم در سراسر جهان برعهده زنان و دختران است. فقدان بهداشت و سلامت آب آشامیدنی، حقوق‌بشر زنان از جمله حق آموزش، حق سلامت و حقوق اقتصادی زنان و دختران را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.
بان‌کی مون هم‌چنین با بیان این‌که میان توان‌افزایی زنان و حق دسترسی به آب سالم ارتباطی معنادار وجود دارد، ادامه داد: سالانه بالغ‌بر ۲۶۰ میلیارد دلار در سراسر جهان، برای تأمین آب و تحقق سلامت و بهداشت آن هزینه می‌شود. با این وجود در حال حاضر بیش از ۱٫۸ میلیارد انسان در سراسر جهان در مناطقی زندگی می‌کنند که دچار کمبود جدی آب است.
ازطرفی نماینده نهاد زنان ملل‌متحد در ترکیه و مدیر بخش اروپایی و آسیای مرکزی نهاد زنان ملل‌متحد نیز در این کنفرانس گفت: اکنون باید اقدامات عملی و جدی برای تحقق مشارکت برابر زنان و مردان در مدیریت آب صورت بگیرد و نقش و میزان تأثیرگذاری زنان و سازمان‌های مرتبط با امور زنان در فرآیند تأمین و تحقق سلامت آب ارتقا یابد.
وی افزود: زنان بایستی نقش کلیدی در فرآیند تحقق توسعه پایدار در زمینه آب سالم و بهداشتی داشته باشند و این امر خصوصاً با استناد به اسناد مرتبط با اجلاس پکن +۲۰ باید مد‌نظر قرار گیرد. چارچوب دسترسی زنان به آب که توسط نهاد زنان ملل‌متحد ایجاد شده است، بر لزوم و اهمیت ارتقای مشارکت زنان در رابطه با آب سالم در جهان تأکید دارد.
همچنین رییس انجمن زنان و جامعه که به‌عنوان یکی همکاران نهاد زنان ملل‌متحد در کشور تاجیکستان فعالیت می‌کند در این کنفرانس اذعان داشت: دسترسی و استفاده از آب سالم به‌عنوان موضوعی کلیدی است که خصوصاً نباید نقش زنان از جمله زنان روستایی را در تحقق آن، نادیده گرفت.
یکی از دستاوردهای این کنفرانس تلاش برای تشکیل یک نهاد مبتنی بر همکاری جهت ایجاد زمینه‌های لازم به منظور اقدام در راستای اهداف سال ۲۰۱۷ که سال «جهانی زنان و آب» دانسته شده بود. سال ۲۰۱۷ مقارن با بیست‌وپنجمین سالگرد اعلامیه دوبلین در مورد «آب و توسعه پایدار» است که بر نقش و جایگاه زنان در این رابطه نیز بسیار تأکید کرده است.
پی‌نوشت
۱٫ A Women Water Forum, organized by UN Women
۲٫ Muyasara Bobokhanova, Head of the Association Women and Society, a UN Women partner in Tajikistan.
۳٫ the Dublin Statement on Water and Sustainable Development
۴٫ http://www.unwomen.org/en/news/stories/2015/6/un-women-stresses-role-of-women-in-water-management-at-the-water-for-life-conference#sthash.day52eMu.dpuf
انتهای پیام/

درج دیدگاه

تازه ها